2015. április 25., 14:232015. április 25., 14:23
2015. április 25., 14:242015. április 25., 14:24
Nagy Kamilla
Sorozatosan bukik le kisebb-nagyobb adatkezelési botrányok miatt a világ legdivatosabb közösségi platformja, a Facebook. Ma már nem újdonság, hogy a számítógépen kitörölt fájlokat vissza lehet nyerni, a böngészőnk hamarabb tudja, mit szeretnénk, de a Europe kontra Facebook blog azt is kiderítette, hogy státuszfrissítéseink, üzeneteink és kommentjeink gyakorlatilag kipusztíthatatlanok.
Ezúttal belga tudósok közölték, hogy a Facebook képes követni és könyvelni a felhasználóinak internetes aktivitását még akkor is, ha éppenséggel azok nincsenek bejelentkezve. Az említett tudóscsoport a Facebook-cookie-kat (sütiket) vizsgálta. A süti olyan speciális állomány, amelyet a böngésző hoz létre, majd tárol a webhelyről a HTML-oldalon érkező utasítás hatására, a webhely pedig később lekérdezheti. Így lehet megállapítani például, hogy jártunk-e már az adott webhelyen, azaz letöltöttük-e az adott oldalt mondjuk az utóbbi két hétben. Nos a tanulmány szerint a Facebook sütijei végigkövetik a felhasználó internetes szörfözését még akkor is, ha az nincs épp bejelentkezve a közösségi felületre, sőt még abban az esetben is, ha a felhasználó felfüggesztette Facebook-fiókját. Ezek a fájlok kijelentkezés után nem törlődnek vagy dezaktiválódnak, hanem tovább rögzítik a böngészőtől kapott adatokat. Vagyis a Facebook ekkor is követi a webes ténykedésünket, tudja és feljegyzi, milyen oldalakat látogatunk meg. A kilépés utáni sikeres követéshez csupán az kell, hogy a meglátogatott oldalakon legyen valamilyen facebookos alkalmazás, például egy Like vagy Share gomb. A probléma leginkább ott kezdődik, amikor nyilvános terminálok, internetkávézók gépeiről csatlakozunk, ahol sokan jelentkeznek be a közösségi oldalra, és sokan férhetnek hozzá a másokról készült sütikhez. A cookie mindig tartalmazza a felhasználót a Facebookon egyedileg azonosító számot is.
Elméletileg meg lehet szabadulni ezektől az állományoktól. A Your online choices nevű weboldalon különböző reklámszínészek beleegyeztek, hogy irányítsák ezeket a sütiket, ezzel kontrollálva a nemkívánatos adatmentéseket. Ugyanakkor a Hacker News egy megfelelően paraméterezett hirdetésblokkolót ajánl, de megoldás lehet az is, hogy több böngészőt tartunk a gépünkön, és az egyiket kizárólag facebookozásra használjuk, a másikat minden másra. Mivel a böngészők a sütik kezelésekor nem kommunikálnak egymással, egy Firefoxban megnyitott Facebook nem képes követni, merre járunk a párhuzamosan futó Chrome-ban.
Természetesen a Facebook vezetői esküsznek rá, hogy nem kémkedésről van szó, sőt ez a szolgáltatás javítása: például aspammerek és adathalászok távoltartása a rendszertől, anonim információk gyűjtése a felhasználói szokásokról, hogy azok alapján tudják optimizálni a kiszolgáló szoftvert és hardvert. Holott minél többet tud a cég rólunk, annál inkább képes személyre szabott reklámokat megjeleníteni, és persze minél hatékonyabban céloz a reklámokkal, annál több pénzt kérhet értük a hirdetőktől. Kérdés: meddig úszhatja meg minden büntetés nélkül? Drasztikus fejlemény lenne megvárni, hogy az összegyűjtött információmennyiség rossz kezekbe kerüljön, és a felhasználók rádöbbenjenek, hogy az egész internetes életük – ami nagyobb, mint gondolnák – bármikor publikussá válhat. De ha szakad az ég, nincs az a szuperügyvéd, aki kidumálhatná őket a felelősségvállalás alól.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!