
A világhírű zenész az asztrofizikában is megállja a helyét
Fotó: TeamRock.com
Ki hitte volna, hogy lázadó kamaszkorunk egyik eszményképe, a Queen együttes gitárosa, Brian May már 70 éves? Amikor mások a nyugdíjra gondolnak, ő megvédte doktori disszertációját.
2017. július 16., 16:572017. július 16., 16:57
2017. július 16., 17:042017. július 16., 17:04
May felett az idő nem hiába múlt el. Amellett, hogy minden idők egyik legtehetségesebb gitárosának tartja a szakma –a Rolling Stone magazin a világ legjobb száz gitárosa között a 26. helyre rangsorolta –, az asztrofizikában is ért el eredményeket.
Az 1947. július 19-én London egyik külvárosában született Brian előbb bendzsón és zongorán kezdett játszani. Szülei Ruth és Harold May voltak, apja elektroműszerészként dolgozott a Légügyi Minisztériumban. Szerette ugyan a zenét, de a zongoraórák untatták. Viszont apja egyik barátja megismertette az ukulelével (hawaii gitár), amit a hatéves Brian hamar megkedvelt. Egy év múlva már gitárt kapott születésnapjára, amit a mai napig nem tett le. Annyira szeretett gitározni, hogy az akkordok lefogásának megkönnyítése érdekében az apjával átalakították a hangszert, könnyítettek a fogásán, és elektromos hangszedőket is építettek bele. Talán már akkor kiütközött a srácban a tudomány iránti érdeklődés is, hiszen később az Imperial College-ban ösztöndíjjal tanulhatott csillagászatot, diplomáját az anyakirálynétól vehette át 1968-ban. A gitárról még annyit, hogy egész karrierjében azon játszott, amit annak idején apjával építettek 1964-ben, s Red Specialnak neveztek el. És még egy különlegesség: sosem pengetővel tépte a húrokat, hanem egy hatpennys érmével…
Essen szó a királynőről is. No nem a brit uralkodóról, hanem a Queenről, vagyis Brian May leghíresebb együtteséről. Mielőtt azonban belevágnánk a történetbe, érdemes megemlékezni May első zenekaráról, a Smile-ról is. Ez volt az első lépés a világhírnév felé, és olyan társra lelt itt, mint Roger Taylor dobos, aki később a Queen alapembere és szövegírója, zeneszerzője lett. A Smile még csak előzenakara lehetett a Pink Floydnak, a Yesnek vagy a T. Rexnek, repertoárja pedig feldolgozásokból állt.
1969 elején Taylor és May megismerte Freddie Mercuryt, és innen a történet ma már legenda. Mercury elsősorban azzal alakított az együttes stílusán, hogy rávette társait: fektessenek nagyobb hangsúlyt a színpadi megjelenésre, bár akkor még nem ő volt az énekes. Az első sikertelen kislemezek törést okoztak az együttesben, May visszatért a tudományos munkához. 1970-ben ismét összejöttek, ezúttal már Freddie-vel a mikrofon előtt, egy év múlva pedig csatlakozott hozzájuk John Deacon basszusgitáros is. Ezzel teljes lett a Queen és Brian May élete. Még az együttes működésének fénykorában May elkezdett szólóalbumokat is kiadni, bár ezek talán nem voltak annyira jelentősek, mint a közös lemezek.
May visszautasította, mivel a doktori fokozatot is meg akarta szerezni, ugyanakkor a zenélés Londonhoz kötötte. Ám szakmáját nem adta fel, egy ideig matematikát tanított egy középiskolában, és a csillagközi porról írt doktori disszertációján dolgozott. Csakhogy az egyre sikeresebb zenei karrier közbeszólt, így a tudományos munkáját egy időre félbehagyta. Eltelt néhány évtized zenéléssel, mire 1996-ban megismerkedett Sir Patrick Moore csillagásszal, aki később többször meghívta az általa szerkesztett ismeretterjesztő műsorba, amely a BBC-n volt látható és hatalmas sikernek örvendett. 2006-ban társszerzőként Moore-ral és Chris Lintottal megírták a Bumm! A világegyetem teljes története című tudományos ismeretterjesztő könyvet –amely egy időben Erdélyben is megvásárolható volt. Brian úgy döntött, befejezi félbehagyott doktori disszertációját, hatvanévesen megvédte dolgozatát, így 2007-től már megilleti az asztrofizika doktora cím is.
2012-ben a Királyi Fotográfiai Társaságtól megkapta a Saxby medált a „háromdimenziós fényképezés területén elért eredményeiért.”
Ritkaságszámba megy az olyan rockzenész, aki teljesen eltérő területen is jelentőset alkotott. Brian May élő példája annak, hogy a zene mellett „civil”területen is megállja a helyét az, aki komolyan vesz mindent, amibe belevág, és soha nem adja fel álmait.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!