
Elhagyatott laktanyából lett Dánia fővárosának különös részévé. Christiania Koppenhága szívében található, mégis nagyon eltér a város többi kerületétől: függetlennek tartja magát az Európai Uniótól is, mondhatni állam az államban, hippi módra.
2015. július 26., 19:322015. július 26., 19:32
Christiania (dánul: Fristaden Christiania) egy önjelölt autonóm városrész Koppenhágában, Dánia egyik legnépszerűbb látványossága, bár célját tekintve egyáltalán nem turistaattrakció. 1971-ben egy csapat ember egyszerűen átvágta az elhagyatott, 84 hektáros Bådmandsgade laktanya kerítését és beköltözött: ebből nőtt ki a szabad város. A terület hamar ismertté vált hippi lakóiról és arról, hogy egyik részében hasist, illetve kannabiszt, azaz füvet lehetett vásárolni. Ez ma is így van, bár a skandináv országban tiltott szerek. Kemény drogok árusítása és használata viszont még Christiania területén is tilos.
Rendszertelen rendszer
Ám ha azt gondolnánk, hogy a „flower power” városrészben az élet csupa játék és mese, tévednénk, mert története során atrocitásokra is sor került – legtöbbjük a könnyűdrog-terjesztők közt pattant ki – és a dán állam sem nézte mindig jó szemmel az öntörvényű közösség létezését.
Történtek kísérletek az – egyébként működő – anarchiában élő christianiaiak kilakoltatására, mindeddig sikertelenül. A dánok egyébként alapvetően rokonszenveznek a terület lényegével és lakóival. Manapság nagyjából ezren élnek a szabad városban és félmilliónyian látogatják őket a kuriózumnak számító, hetvenes éveket idéző életérzés és környezet miatt. A népesség nem rendelkezik vezetővel és senkinek nincs saját lakása. A lakhelyek – a laktanya egykori épületei és a saját kézzel épített és díszített házak, otthonok – a közösséghez tartoznak, megvenni nem lehet egyiket sem. Bekerülni sem egyszerű a lakosok közé: sokan szeretnének christianiaiak lenni, míg a hely igen kevés. A jelentkezőnek kérnie kell a lakrészt és ha megüresedik egy, és úgy dönt a közösség, hogy befogadja a jelentkezőt, akkor következhet a várva várt költözés. Aminek természetesen következményei is vannak. Például az, hogy ha személygépkocsival rendelkezik, akkor azt a városrészen kívül kell tárolnia, Christianiában ugyanis nem közlekedhetnek autók.
A városrész jogállása sokáig vitatott kérdés volt, 2012-ben hozták létre az alapítványt, ami kezeli az ingatlanokat. A területet nem Koppenhága, hanem az állam felügyeli, rendfenntartó szervek még sincsenek az utcákon. 1994 óta a lakók fizetnek adót és illetéket a víz, villany és szemétszállítás után.
Biciklik és böfögés
A Christianiában élők között – a leírások szerint – sok a szociális támogatást igénylő, a hontalan és a munkanélküli, jó részük azonban dolgozik – negyven százalékuk a városrészen kívül – és mintegy 250 gyermek is él a 21. századi kommunában.
A lakosok közt népszerűnek számít a meditáció, a jóga, és sok vállalkozást is működtetnek: kovácsok, fafaragók, bicikliszerelők, pékek, továbbá galériák, boltok, bazárok, mozi, ökoéttermek, kávézó, dzsessz- és blues-klubok tulajdonosai. Az itt összeállított biciklik például arról híresek, hogy kialakításuk lehetővé teszi nehezebb csomagok és több gyerek szállítását is. A terület lakóinak saját színtársulatuk is van, a Solvognen group, mely performanszokat és happeningeket tart Skandinávia szerte. Christianiának saját himnusza és zászlója is van. Előbbi az I kan ikke slå os ihjel (Nem ölhettek meg minket) című, ami egy 1976-os tüntetés alkalmából született. Saját valutával is rendelkezik, a zászlója pedig piros alapon három, egymást vízszintesen követő sárga pont. Ezek utalnak a szeretet minden formájára, valamint a város nevében lévő három i-betű pontjára is. Már az 1970-es évek óta közismert helyszíne Christianiának a homoszexuálisok háza (Bøssehuset), ami az LMBT mozgalom, partik és előadások központja.
A terület saját szabályai nem bonyolultak: tiltott a fegyver, a lopás, a kemény drogok, az erőszak, a golyóálló mellény, a motorbiciklizés, tűzijáték árusítása, petárdák használata. A szigorú előírások mellett természetesen alternatív utasításokkal is találkozni Christiania utcáin kifüggesztve. Ennek értelmében: „szeressétek egymást, zenéljetek, csókolózzatok, böfögjetek, etessétek a teknősöket, legyen gyereketek, szedjetek virágot, használjatok vécét és rakjatok tábortüzet”. A helyiek vezetett körutakat is szerveznek a turistáknak.
A látogatók véleménye jócskán megoszlik Christianiával kapcsolatban: legtöbbjüknek persze tetszik a szabad szellem, de akad, aki kategorikusan kijelenti, hogy saját gyermekét semmilyen körülmények között nem vinné be a területre. A koppenhágai rendfenntartó szervek óvatos viselkedést ajánlanak a turistáknak: ne fényképezzenek – főleg a könnyűdrog-terjesztő részen ne –, de még csak ne is nagyon használják a mobiltelefonjukat, míg ki nem érnek a biztonságosnak ítélt Dánia és az EU területére. A helyi szabályok betartását ők is ajánlják.
A valóságban nem kell annyira tartani a christiániaiaktól. Az tényleg nem ajánlott, hogy füvet áruló egyéneket fotózzunk, de egyébként nyugodtan lehet fényképezni, biciklizni, szórakozni, az amúgy is laza lakosok már rég hozzászoktak a turistákhoz, inkább a turistáknak nehéz a színes világhoz való gyors alkalmazkodás.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!