
Fénykorában rengetegen rajongtak a zenészért
Fotó: Piramiszenekar.com
A Piramis együttes és vezetőjének, Som Lajosnak a neve elválaszthatatlan egymástól. Az október végén elhunyt, szebb időket megélt legendás zenész öreg napjait betegen, rajongóktól, kollégáktól elfeledve, többnyire kórházban tengette.
2017. november 12., 19:502017. november 12., 19:50
2017. november 12., 19:542017. november 12., 19:54
Som Lajosnak, a Piramis együttes legendás alapítójának karrierje viszonylag rövidre sikeredett, de annál emlékezetesebb marad. 1964-től, 17 éves korától zenélt, gyakorlatilag ott volt a magyar beat kezdeteinél. Első nagy dobása a Taurus együttes volt a 70-es évek elején, amelyben Radics Bélával, a korán elhunyt gitárzsenivel, Balázs Fecóval, a Korál együttes alapítójával és a Metróból átigazolt, jelenleg Kanadában élő Brunner Győzővel játszottak együtt. Őket tartják az első magyar hard rock zenekarnak, de hangfelvétel alig maradt utánuk.
A zenekar klasszikus felállása: Som Lajos basszusgitár, Révész Sándor ének, Gallai Péter ének, billentyű, Závodi János gitár, Köves Miklós dob.
A Piramis együttes alapítója, basszusgitárosa, vezetője egy bizonyos korosztály számára ikonikus alakja volt a zenei világnak. A zenekar tagjai a hetvenes években népszerűbbek voltak Kádár Jánosnál. Olyannyira nagy volt körülöttük a felhajtás, hogy az irántuk való rajongás okairól és lehetséges következményeiről oldalakat írtak az akkori újságok. Emlékezetes, hogy a korabeli tinédzserek Révész Sándorról és Som Lajosról úttörőőrsöket neveztek el, a gyárakban pedig Piramis-brigádok alakultak. Mindennek a csúcsa az volt számomra, amikor azt olvastam, hogy a kommunista ipar egyik fellegvárában, a Lenin Kohászati Művekben Som Lajos-brigádot alapítottak a tetőtől talpig párthű melósok.
Ő azonban
Emlékeiből tengette napjait többnyire a kórházi ágyon. Saját bevallása szerint függőségei és emberi csalódásai miatt került süllyesztőbe. Először önéletrajzi könyvében mesélt arról, hogy évekig, évtizedekig volt alkohol- és kokainfüggő. „Napi egy liter vodka és a hozzávalók négy éven keresztül, és persze hótündérke-hókefélke-kisasszony, a kokainhercegnő” – vallotta a zenész. Noha belátta, hogy önpusztító életet élt, szerencsétlen sorsáért volt zenésztársait is hibáztatta. „Akkor kezdődtek az egészségügyi problémáim, amikor elkezdtük a próbákat a 2006-os Piramis-koncertre. Csak három számot hagytak játszani, és Révész Sándor folyamatosan hangoztatta: fogadjam el, eljárt felettem az idő, roncs vagyok, és leégetem a zenekart, ha fent maradok a színpadon!” – nyilatkozta csalódottan.
A rendszerváltás után több zenészről is kiderült, hogy az államhatóságok beszervezték őket.
Egy rádióműsorban elmondta, hogy 1976-ban a Piramis nemzetközi turnéra készült, ami előtt az állambiztonság munkatársai megzsarolták, hogy csak akkor mehetnek ki, ha hangulatjelentéseket ír. Ő erről tájékoztatta zenésztársait – mesélte –, akik arra kérték, tegyen eleget az állambiztonság kérésének. Nem szeretett jelentést írni, ezért hozták fel ellene az aranycsempészés koholt vádját, ami miatt előzetes letartóztatásba került. A csempészügyet Som valószínűleg kicsit túlmisztifikálta azzal, hogy belekeverte a titkosszolgálatot. 1982-ben tartóztatták le, amikor elkapták, hogy aranyat csempészett a Szovjetunióból, és két hónap börtönt szabtak ki rá. Kegyelmi kérvényt nyújtott be, amelyet elfogadtak, így az előzetesben töltött időn kívül nem kellett rabruhában ülnie.
Som Lajos hónapokig kórházban feküdt, mert nem tudta mozgatni jobb lábát. De nem csak a végtagja miatt kezelték, belső szervi és érrendszeri problémái is voltak. Ennek ellenére bízott benne, hogy hamarosan hazatér. Október 1-én még a 70. születésnapját ünnepelte, igaz, kórházi ágyában. Csalódott volt, mert csak egykori menedzsere köszöntötte fel. Életének végére majdnem minden zenésztársa elfordult tőle, csak volt felesége, Karda Beáta énekesnő kereste meg olykor. Október 30-án, halála napján állítólag a zenész még sétált, de ebéd után leállt a vérkeringése és belső szerveinek működése is, ez okozhatta halálát.
Som Lajos
Budapesten született 1947. október 1-én. Játszott a Tűzkerék, a Neoton, a Taurus zenekarokban. 1974-ben alapította a Piramis együttest, amelynek Révész Sándor mellett másik meghatározó tagja lett. 1985-ben megalapította a Senator együttest, amely két évig működött és egy nagylemezt készített. 2011-ben bejelentették Slamovits Istvánnal, az Edda egykori gitárosával a Storm együttes megalapítását, amit a szakma izgatottan várt, ám a zenekar soha nem kezdte meg működését.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!