
Fotó: MTI
Sebastian Vettel győzelmével ért véget a jubileumi, 30. Magyar Nagydíj. A német versenyző idei második, karrierje 41. futamgyőzelmét aratta. Az eseményekben bővelkedő versenyen Danyiil Kvjat jött be a második helyre – minden idők legjobb orosz eredménye –, a harmadik helyen pedig Daniel Ricciardót intették le.
2015. augusztus 01., 10:412015. augusztus 01., 10:41
A 2015-ös Forma–1-es világbajnokság Magyar Nagydíján karrierje során ötödik alkalommal is a brit Lewis Hamilton indulhatott az élről. A pilóta a tizedik idei versenyhétvégéjén a kilencedik pole pozícióját szerezte meg. Mellőle mercedeses csapattársa, a német Nico Rosberg startolhatott, a harmadik rajtkockából pedig a Ferrarival versenyző Sebastian Vettel. A sikeres hétvége ellenére a brit azonban sokat bakizott. Először a rajtot rontotta el, aztán az első körben Nico Rosberggel csatázva a sikánt. Visszajött a versenybe, de a biztonsági autós időszak után ütközött Daniel Ricciardóval, és visszacsúszott a 13. helyre. A végén a 6. helyen ért célba, megelőzve Rosberget. Így a vb-pontversenyben a nehézségek ellenére is növelni tudta előnyét.
Hamiltonnal ellentétben ezúttal Vettelnek jött össze minden. A német pilóta 2009 óta négy világbajnoki címet nyert, minden évben az első háromból rajtolt a Hungaroringen, kétszer az élről, mégsem tudott nyerni a Magyar Nagydíjon. Most a nagy hőséget és a Mercedesek rossz rajtját kihasználva megtörte magyarországi átkát. A 41. győzelmével utolérte az örökranglistán Ayrton Sennát, s négy világbajnoki címe ellenére az utóbbi évek kritikáit követően talán most vált igazi sztárrá. „Nagyon jól rajtoltam, ez volt a kulcs a győzelemhez. Nehéz volt vezetni az autót, mégis élveztem, mert gyors volt – mondta Vettel, aki Jules Bianchi emlékének ajánlotta győzelmét. – Nagyon nehéz volt ez a hét mindannyiunknak, ez a győzelem Jules-é. A Ferrari és a szurkolói is tudták, hogy előbb-utóbb Jules a csapat pilótája lett volna. Így is a családunk tagja volt.” A német pilóta így is csak 99 százalékban volt elégedett, az egy százaléknak pedig a trófea volt az oka: az lett volna az igazi, ha akkoriban nyer, amikor még Herendi porcelánból készült díjat kapott a győztes, nem fémtrófeát. Vettelt a szervezők később meglepték egy kisebb Herendi porcelán trófeával.
Az idei Magyar Nagydíj amúgy a jubileumi 30. volt, az elsőt még a kommunizmus idején, 1986-ban rendezték a mogyoródi pályán. A története Bernie Ecclestone-hoz, a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnökéhez fűződik, aki Forma–1-es versenyt akart rendezni a vasfüggöny mögött. A tárgyalások során több ország is szóba került (Kína, Szovjetunió, Jugoszlávia), végül barátai Magyarországra hívták, s amikor Budapesten sétált, a magyar főváros annyira lenyűgözte, hogy azonnal elhatározta: Kelet-Európában először Magyarországon rendeznek versenyt. Az előtárgyalások során a lehetséges helyszínek között szerepelt a Városliget és a Népliget, végül 1985 szeptemberében a szerződés megkötésekor eldőlt, hogy új pályát építenek a Budapest melletti Mogyoródon. Tervezését az Aszfaltútépítő Vállalat mérnökei, Papp István és Gulácsi Ferenc végezték, a tervezés számítógéppel való kidolgozásának világviszonylatban is úttörő jellegű példáját alkották meg.
A mogyoródi pályát 1985. október elsején kezdték építeni, és rekordidő, 8 hónap alatt készült el. A megnyitót 1986. március 24-én tartották, augusztus 10-én pedig a Száguldó Cirkusz első magyarországi futamán már közel 200 ezer néző izgulhatta végig a futamot, amelyet a brazil Nelson Piquet nyert honfitársa, Ayrton Senna és a brit Nigel Mansell előtt. Az évek során a gazdasági nehézségek miatt többször felmerült, hogy a mogyoródi versenyt törlik a naptárból, ám a magyarországi sportdiplomaták, Frank Tamás tulajdonos, a kormány képviselőinek a támogatásával mindig sikerrel tárgyaltak a hosszabbításról. Néhány évvel ezelőtt, a 2012-es abu-dzabi nagydíjon a magyar delegáció megegyezett Ecclestone-nal a 2021-ig tartó folytatásról, így a magyar és környékbeli szurkolók számára hat évig még garantált a mogyoródi kiruccanás.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!