
Sterbik Árpád beugrása döntőnek bizonyult a spanyolok sikerében
Fotó: EHF/Jure Erzen
Spanyolország sikerével ért véget a férfi kézilabda Európa-bajnokság, a döntőben a gyenge kezdést követően látványosan feljavult játékuk, és a veterán beugrós Sterbik Árpád kapusbravúrjainak köszönhetően simán megnyerték a Svédország elleni összecsapást megszerezve történelmük első Eb-aranyérmét. Hangulatjelentés a 2018-as horvátországi férfi kézilabda Európa-bajnokságról.
2018. február 03., 12:042018. február 03., 12:04
2018. február 03., 12:052018. február 03., 12:05
Régóta terveztem, hogy részt veszek egy kézilabda-kontinenstornán, és sokadik nekifutásra sikerült a horvátországi férfi Európa-bajnokságra eljutnom. A hónapokkal korábban eltervezett programot azonban keresztülhúzta Magyarország csehek elleni veresége a csoportkör utolsó fordulójában, így nem tudtam megtapasztalni, milyen az, amikor a magyar szurkolók idegenben is hazai pályát varázsolnak számukra. Pedig minden adott volt, hiszen a Budapesttől autópályán alig három órára található Varasdon rendezték a II-es középdöntő csoportküzdelmeit is.
A jegyárakat nyugat-európai mércével határozták meg, hiszen egy középdöntős napra (ami általában két mérkőzést jelentett) 300 és 500 kuna között lehetett belépőt váltani, ami 180–300 lejnek felel meg. A torna utolsó napjára, a zágrábi bronzmeccsre és döntőre 800–1000 kunáért, azaz 500–600 lejért lehetett bejutni.
A pályákon történtek elkápráztatták a romániai bajnokság szintjéhez szokott nézőket.
Varasdon kevés jel utalt arra, hogy kézilabda Európa-bajnokság van. Egy pár körforgalomban felállított méretes kézilabda emlékeztetett arra, hogy mi is zajlik éppen a városban. Nem volt nagy az érdeklődés a varasdi középdöntő első fordulójának nyitómérkőzése iránt, amin a címvédő németek a magyarokat kiejtő csehekkel csaptak össze.
Amúgy minden varasdi találkozón lehetett kitűzött magyar zászlókat és piros-fehér-zöldbe öltözött szurkolókat látni.
Az első forduló második mérkőzése igazi rangadónak számított, hiszen a horvátokkal szomszédos szlovének az olimpiai bajnok dánokkal csaptak össze. Már a bejáratnál fergeteges hangulat uralkodott, a szlovén szurkolók pedig szinte dugig töltötték az 5200 férőhelyes csarnokot. Izzott a pálya és a lelátó is, a szlovének együtt éltek a mérkőzéssel, és egyemberként robbantak, amint gólt szerzett csapatuk – ezt hihetetlen volt a helyszínen megélni. A dánok a hajrában nehezen, de legyűrték a szlovénokat, ám a szurkolóik a biztos vereség tudatában is a csapatuk mellett álltak.
Zágráb autópályán alig egy órára van Varasdtól, a város délnyugati részében található aréna láttán pedig elakad az ember lélegzete. A több mint tizenötezer férőhelyes ultramodern csarnok lelátóján szinte eltűnik az ember, a legfelső sorokat pedig kerüljék a tériszonyosak. Igazi kézilabda-csemegének ígérkezett a francia–svéd meccs, amin Vincent Gerard kapus emberfeletti teljesítményt nyújtott. Az elején tizenegy svéd lövésből tízet hárított – utólag őt választották meg a torna legértékesebb kapusának is. Az esti horvát–norvég meccsre szinte teljesen megtelt az aréna (köszönhetően annak is, hogy szombaton rendezték), a közönség pedig nagyon jól szórakozott és tombolt. Feltüzelésükben valószínűleg sokat segített az, hogy szinte percenként nacionalista dalokat játszott be a csarnok szpíkere. A pályán a norvégoknak esélyük sem volt a pontszerzésre.
Visszatérve Varasdra, minden előzetes várakozásomat felülmúlt a dán–német rangadó, amin a nagyon taktikus, kevés gólt eredményező első játékrészben a skandinávok jól kezdtek, a címvédő németek kilenc percig nem tudtak betalálni. Térfélcsere után megnyílt a gólcsap, a világ legjobbjának kétszer is megválasztott Mikkel Hansen által zseniálisan mozgatott dánok behúzták a mérkőzést. Időközben pedig piros és sárgába öltözött a csarnok, hiszen folyamatosan érkeztek a spanyol és főleg macedón drukkerek. Utóbbiak hamar elszomorodtak, hiszen kedvenceik támadójátéka szinte egyenlő volt a nullával, a spanyolok számtalan gólt szereztek ellentámadásból, és a torna egyik legsimább győzelmét aratták.
A második fordulóban a továbbjutásra minimális eséllyel pályázó szlovének meglepték a spanyolokat, elképesztő volt megtapasztalni, hogy az esélytelenebb fél ezen a szinten is képes a maximumot kihozni magából. A szlovének űrkézilabdát játszottak, a spanyolok nemcsak a kispadon, hanem a sajtópáholyban is lehajtott fejjel nézték az eseményeket. A macedón–cseh meccsre is több mint kétezer macedón szurkoló jött el, a buzdítás ezen az összecsapáson is nagyszerű volt, főleg hogy csapatuk az első percektől irányította a mérkőzést. Ám
Az utolsó fordulóban a cseh–szlovén meccsen még mindkét együttesnek volt lehetősége kiharcolni az elődöntőt. A pályán viszont kölcsönösen kikapcsolták egymást, a döntetlennel véget ért találkozóval mindketten búcsúztak a legjobb négytől, a dánok pedig továbbjutottak. A csoportot a német–spanyol csúcsrangadó zárta, amin hiába a jó kezdés, a címvédő nem tudta megállítani a hispánokat, és kiesett.
Sokat elvett az Európa-bajnokság éléből, hogy a horvátok az utolsó középdöntős mérkőzésen nem tudták legyőzni a franciákat, így nem jutottak be az elődöntőbe, csak az ötödik helyért szállhattak harcba. Ez leginkább a lelátókon látszott meg, hiszen a több mint tizenötezer férőhelyes Zágrábi Arénában csupán 3500 néző volt kíváncsi a házigazda és a torna meglepetéscsapata, Csehország összecsapására, amin a házigazda be is húzta a győzelmet.
Nagyon nem ugrott meg a nézői létszám az első elődöntőre sem, az arénában sokkal többen szurkoltak a végső győzelemre legnagyobb eséllyel pályázó franciáknak, mint a spanyoloknak. Kisebb meglepetésre az ibériaiak diktálták az iramot, Karabaticék szinte végig az eredmény után futottak. A spanyol menetelésből oroszlánrészt vállalt Sterbik Árpád, aki a lesérült Pérez de Vargast váltotta. Az MVM Veszprémhez a nyáron érkező veterán kapus csak büntetőkre állt be, de nagyon jól tette, hiszen három próbálkozást is kivédett. A spanyolok kilenccel is vezettek, végül simán jutottak be a döntőbe. A találkozó után érdeklődésünkre elmondta, hogy nagyon kellemetlen volt edzés nélkül megérkezni az Eb-re. „Az utolsó meccsemet december 14-én játszottam. Egyik edzőm sem volt otthon, a csapatból csak hatan maradtunk a klubnál, nehéz így edzést végezni, úgyhogy a kézilabdától kicsit távol vagyok jelenleg. Nehéz becsöppenni az Eb-re, hogy nincs formában az ember. A spanyol–francia meccsek általában mind ilyenek szoktak lenni, azzal a kivétellel, hogy általában valahogy ők húzzák be a győzelmet. Most mi jöttünk ki jól belőle” – nyilatkozta.
A második elődöntőben is borult a papírforma, a dánok nem találták az időszakosan űrkézilabdát játszó svédek ellenszerét.
A dánok játékban maradtak, a második félidőben fokozatosan ledolgozták hátrányukat, az utolsó másodpercekben Hansen óriási passzt adott Svannak, aki szélről a végső sípszó előtt egyenlített. A hosszabbításban sem engedte át a kezdeményezést Svédország, és magabiztos játékkal legyőzte Dániát.
A harmadik helyen végül a világbajnoki címvédő franciák végeztek, néggyel verték a dánokat. A mérkőzésen a Sorin Dinu és Constantin Din játékvezetői páros fújta a sípot. Ez volt a duó utolsó hivatalos meccse, hiszen utóbbi megpályázza a Román Kézilabda-szövetség februárban tartandó tisztújító gyűlésen az alelnöki pozíciót. Sorin Dinut pár szó erejéig elkaptuk a mix zónában. „Mind nemzetközi, mind romániai szinten is ez lesz az utolsó meccsünk. A társam, Constantin Din megpályázza az alelnöki pozíciót választásokon, ez a két tevékenység pedig nem fér össze egymással. Pályafutásom során minden általam vezetett találkozót élveztem. A bronzmeccs méltó befejezése lesz karrierünknek. Kiváló volt a szervezés, kár, hogy a horvátok nem jutottak be az elődöntőbe, mert így sokkal kevesebben látogattak ki a hátralévő mérkőzésekre. Amúgy az Eb-n részt vevő csapatok mind magas színvonalat képviseltek, így élvezet volt minden találkozót megnézni” – mondta Dinu.
A svédek átmentették a dánok ellen mutatott jó formájukat, a spanyoloknak a 10. percben már időt kellett kérniük, hiszen kezdte kísérteni őket a két évvel ezelőtt elszenvedett vereség. A szünetet követően kiválóan kezdtek a spanyolok, megnyitott védekezésükkel semmit sem tudtak kezdeni a svédek. A kapuba beállt Sterbik halmozta a bravúrokat (ő lett a döntő legjobbja), és a spanyolok egy 10–2-es sorozattal simán fordítottak, így a végén már csak a két csapat közti különbség volt kérdéses.
Németh András, a magyar női kézilabda-válogatottal 2005-ös világbajnokságon bronzérmet szerzett korábbi szövetségi kapitány a dán–német mérkőzés után Varasdon elmondta, hogy nagyon magas színvonalú volt az Európa-bajnokság. „Azért vagyok itt, mert úgy érzem, nagyon sokat lehet még itt is tanulni. Van hiányérzetem is, mivel úgy gondoltam, hogy fogok itt magyar mérkőzést is látni, ám reálisan nézve a dolgokat, itt nekünk nincs sanszunk” – vélekedett. A magyar válogatott mentségére szolgál, hogy csoportbeli ellenfelei az első hat között végeztek. E
Zátyi Tibor
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!