Az idén Kolozsvár lesz az ország sportéletének a központja. A kincses városban több érdekes sporteseményt szerveztek az elmúlt időszakban, ebben az évben viszont torna- és kosárlabda-Eb-t rendeznek a városban. A két sportesemény miatt a kolozsvári sportcsarnokot több millió euró értékben korszerűsítik.
2017. április 11., 21:412017. április 11., 21:41
2017. május 04., 09:562017. május 04., 09:56
Kolozsvár Bukarest helyett
Románia hatvan év után láthatja vendégül a kontinens legjobb tornászait. Utoljára 1957-ben tartották a szertorna Európa-bajnokságot Bukarestben, éppen az első kiírást rendezték a román fővárosban. A Román Tornászszövetség mintegy három évvel ezelőtt pályázott a rendezési jogért, amelyet – valószínűleg a korábbi kiváló román sportági eredményeknek köszönhetően – Dánia rovására azonnal el is nyert. Csakhogy az országban óriási méreteket öltő bürokrácia és korrupció miatt Bukaresttől elvették a 2017-es tornász Európa-bajnokság rendezési jogát. Ugyanis ahhoz, hogy a főváros megrendezhesse az Eb-t, Bukarestnek egy több mint 10 ezer férőhelyes új sportcsarnokot kellett volna építenie. Az ingatlannak a Lia Manoliu Nemzeti Sportkomplexum területén kellett volna felépülnie. Azonban a dolgok bonyolódni kezdtek, az építkezési engedélyek kibocsátására létrehozott licitációs bizottság vezető posztjáért olyan hatalmi harcok kezdődtek, amelyek hátráltatták a munkát. Olyannyira, hogy az építkezés több mint másfél évig meg sem kezdődhetett. Éppen ezért a nemzetközi tornászszövetség illetékesei látva az áldatlan állapotokat, kijelentették: Románia fővárosa semmilyen körülmények között nem lehet a 2017-es tornász Európa-bajnokság helyszíne. A vendéglátó így Kolozsvár lett, amely azonnal benyújtotta a szükséges papírokat, és mindenféle kötelezettséget vállalt.
Áprilisban – több mint fél évszázad után – Románia ismét tornász Európa-bajnokságot rendezhet. Amint lapunkban korábban már beszámoltunk róla, tekintettel arra, hogy a bukaresti csarnok nem készült el időben, a nemzetközi tornászszövetség elfogadta a románok kérését, és a helyszínt áttette a Szamos parti sportcsarnokba. Ennek talán a legkevésbé az U kosárlabdacsapat tagjai és szurkolói örülnek, hiszen a csapat a bajnoki címre hajt, bejutott a rájátszásba, a mérkőzéseit pedig a sokkal kisebb Horia Demian Sportcsarnokban kell lejátszania, nem a 7500 férőhelyes új létesítményben. A csapat valószínűleg jelentős bevételtől esik el, és sokkal kevesebb szurkoló láthatja majd a mérkőzéseket. A város gyöngyszemének számító sportcsarnokot azonban korszerűsíteni kell, amely áprilisban a tornászok Európa-bajnokságának, augusztus végétől pedig a kosárlabda-Európa-bajnokságnak ad otthont. A befektetések és az újítások el is kezdődtek: két évvel az átadás után máris modernizálják a létesítményt.
Reklám a városnak
A kérdés, vajon miért kellett máris több mint hárommillió eurót áldozni a kolozsvári polgármesteri hivatal költségvetéséből az alig két éve átadott új épületre. A válasz nagyon egyszerű: a nemzetközi tornász-, illetve kosárlabda-szövetség nyomatékos kérésére kellett lépniük a hatóságoknak.
„A két jelentős sporteseményt követően a mérleg nyelve pozitív lesz. Ha nem is anyagilag járunk jól, de a városnak mindenféleképpen jót tesz majd a reklám. Szeretnénk Kolozsvárt a nemzetközi sport vérkeringésébe bekapcsolni, a multifunkcionális sportcsarnokot pedig a sporton kívül művészeti és más jellegű események helyszínévé léptetni” – nyilatkozta a sajtónak nemrég Ionuţ Rusu, a sportcsarnok ügyvezető igazgatója, aki hangsúlyozta, hogy minden egyes befektetés a komplexum birtokában és felszerelése között marad. „A lakosoknak meg kell érteniük, hogy az újításokat nem csak a két Európa-bajnokság miatt eszközöljük. Mindez azért is történik, hogy a közeljövőben bármilyen esemény megszervezésére alkalmas legyen az épület” – tette hozzá Rusu.
Az átépítésnek január 23-án fogtak neki, és július 31-ig kell befejezni, augusztusban ugyanis már a kosárlabda Európa-bajnokság csoportmérkőzéseit rendezik a csarnokban. A munkálatokat pedig áprilisban részben abbahagyják, és úgy ütemezik, hogy a 17. és 23. között sorra kerülő tornászversenyt ne zavarják. Úgy tűnik, a szervezők az érdeklődés hiányára nem panaszkodnak. „Tavaly az országos tornászversenyt is itt szerveztük, valószínű, hogy nagy hatása volt a helyiekre, hiszen az Eb-re is sok bérletet eladtunk. Adrian Stoicával, a Román Tornászszövetség elnökével olyan jól szervezett programot szeretnénk a nézők számára biztosítani, amelyre nemcsak a kolozsvári lakosok lesznek büszkék, hanem a külföldről érkezők is emlékeznek” –fogalmazott az igazgató.
Bővülő férőhelyek
A sportcsarnokot 2014 októberében adták át a közönségnek: a költségek akkor mintegy 15 millió euróra rúgtak. Idén újabb három és félmillió eurót költenek az épületre, így joggal lesz elvárható, hogy a „Polivalenta” ne csak Románia, hanem Közép-Kelet-Európa eme térségének legmodernebb és legszebb csarnoka legyen.
Az egyik változtatást – a férőhelyek számának növelését – a nemzetközi kosárlabda-szövetség kérte. Ezért a harmadik emeleten újabb ezer személy befogadására alkalmas lelátót helyeznek el. A parketthez közel megfelelő szögben pedig mozgatható tribünöket alakítanak ki. Így az eredetileg 7500 férőhelyes komplexum 9300 néző befogadására lesz alkalmas. Természetesen nem ez az egyetlen újítás: a reklámfelületek is megújulnak, ledkijelzős táblákat szereztek be, amelyek az első emeletet ölelik körbe. Egy nagy ledkijelzőt is felszerelnek a teremben, hogy a pályán történteket minél apróbb részletekben is láthassák a nézők. Sőt, azokra is gondoltak, akik nem tudnak majd bejutni az eseményekre. Azok a szurkolók vagy érdeklődők, akiknek nem sikerült jegyet, bérletet szerezniük a mérkőzésekre, a sportcsarnok előtti téren felállított gigantikus kocka alakú digitális kijelzőn követhetik figyelemmel majd az eseményeket. Ez utóbbi újítás nemcsak a sportesemények alkalmával lesz működőképes, hanem a tervek szerint az összes – a sportcsarnokban szerevezett – program alkalmával. Tekintettel arra, hogy idéntől a csarnokot mintegy tízezer férőhelyesre növelték, a világítás is változik. „Kicseréljük a világítóberendezéseket, de nem feledkezünk meg a légkondicionáló berendezésről és fűtésről sem. Ezeket is a legmagasabb minőségű technikáknak megfelelően alakítjuk át” – dicsekedett Ionuţ Rusu ügyvezető igazgató.
A három és fél millió eurós befektetés nyomán az említett újítások mellett a földalatti parkoló is High Tech szintű berendezéssel bővül. A garázst igénybe vevők a legmodernebb eszközökkel és a leghatékonyabb módon tudnak majd jegyeket vagy bérleteket igényelni. A bővítéssel párhuzamosan természetesen az elektronikus forgóajtók számát is növelik, hogy az események előtt egyszerre minél több nézőt tudjanak beengedni a sportcsarnokba.
Sztártornászok az Európa-bajnokságon
A szervezők szerint 37 európai tornászszövetség jelentkezett be az eseményre, amelyen összesen 274 versenyző vesz részt (168 férfi és 106 hölgy). A román szurkolók szempontjából Cătălina Ponor, Larisa Iordache és Marian Drăgulescu lesznek a figyelem középpontjában, a román küldöttségből ugyanis ők a legnagyobb nevek.
Rajtuk kívül viszont több érdekes név is szerepel a sportolók között: az olimpiai bajnok Eleftheriosz Petruniasz (Görögország), Oleg Verniaiev (Ukrajna), valamint Sanne Wevers (Hollandia). A magyar színeket tízen képviselik: a nők közül a legismertebb Böczögő Dorina, akinek legjobb nemzetközi eredménye egy olimpiai 12. hely ugrásban. A magyar csapat legnagyobb sztárja a többszörös Európa- és világbajnok, olimpiai aranyérmes Berki Krisztián, aki egy újabb aranyéremért utazik Kolozsvárra.
Az említett sportolókon kívül természetesen nem hiányoznak majd a sportág legújabb felfedezettjei sem: a tehetséges ukrán Diana Varinska, a junior kategóriában egyéni összetettben Eb-aranyérmes Jelena Eremina (Oroszország), a brit Frank Baines, az olasz Francesca Linari, a svájci Lyn Genhart és a litván Tomas Kuzmickas.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!