Hirdetés

Torna EB: újabb milliók a gyöngyszemre

Az idén Kolozsvár lesz az ország sportéletének a központja. A kincses városban több érdekes sporteseményt szerveztek az elmúlt időszakban, ebben az évben viszont torna- és kosárlabda-Eb-t rendeznek a városban. A két sportesemény miatt a kolozsvári sportcsarnokot több millió euró értékben korszerűsítik.

Somogyi Botond

2017. április 11., 21:412017. április 11., 21:41

2017. május 04., 09:562017. május 04., 09:56

 

Kolozsvár Bukarest helyett
Románia hatvan év után láthatja vendégül a kontinens legjobb tornászait. Utoljára 1957-ben tartották a szertorna Európa-bajnokságot Bukarestben, éppen az első kiírást rendezték a román fővárosban. A Román Tornászszövetség mintegy három évvel ezelőtt pályázott a rendezési jogért, amelyet – valószínűleg a korábbi kiváló román sportági eredményeknek köszönhetően – Dánia rovására azonnal el is nyert. Csakhogy az országban óriási méreteket öltő bürokrácia és korrupció miatt Bukaresttől elvették a 2017-es tornász Európa-bajnokság rendezési jogát. Ugyanis ahhoz, hogy a főváros megrendezhesse az Eb-t, Bukarestnek egy több mint 10 ezer férőhelyes új sportcsarnokot kellett volna építenie. Az ingatlannak a Lia Manoliu Nemzeti Sportkomplexum területén kellett volna felépülnie. Azonban a dolgok bonyolódni kezdtek, az építkezési engedélyek kibocsátására létrehozott licitációs bizottság vezető posztjáért olyan hatalmi harcok kezdődtek, amelyek hátráltatták a munkát. Olyannyira, hogy az építkezés több mint másfél évig meg sem kezdődhetett. Éppen ezért a nemzetközi tornászszövetség illetékesei látva az áldatlan állapotokat, kijelentették: Románia fővárosa semmilyen körülmények között nem lehet a 2017-es tornász Európa-bajnokság helyszíne. A vendéglátó így Kolozsvár lett, amely azonnal benyújtotta a szükséges papírokat, és mindenféle kötelezettséget vállalt.

Áprilisban – több mint fél évszázad után – Románia ismét tornász Európa-bajnokságot rendezhet. Amint lapunkban korábban már beszámoltunk róla, tekintettel arra, hogy a bukaresti csarnok nem készült el időben, a nemzetközi tornászszövetség elfogadta a románok kérését, és a helyszínt áttette a Szamos parti sportcsarnokba. Ennek talán a legkevésbé az U kosárlabdacsapat tagjai és szurkolói örülnek, hiszen a csapat a bajnoki címre hajt, bejutott a rájátszásba, a mérkőzéseit pedig a sokkal kisebb Horia Demian Sportcsarnokban kell lejátszania, nem a 7500 férőhelyes új létesítményben. A csapat valószínűleg jelentős bevételtől esik el, és sokkal kevesebb szurkoló láthatja majd a mérkőzéseket. A város gyöngyszemének számító sportcsarnokot azonban korszerűsíteni kell, amely áprilisban a tornászok Európa-bajnokságának, augusztus végétől pedig a kosárlabda-Európa-bajnokságnak ad otthont. A befektetések és az újítások el is kezdődtek: két évvel az átadás után máris modernizálják a létesítményt.

Reklám a városnak

A kérdés, vajon miért kellett máris több mint hárommillió eurót áldozni a kolozsvári polgármesteri hivatal költségvetéséből az alig két éve átadott új épületre. A válasz nagyon egyszerű: a nemzetközi tornász-, illetve kosárlabda-szövetség nyomatékos kérésére kellett lépniük a hatóságoknak.

„A két jelentős sporteseményt követően a mérleg nyelve pozitív lesz. Ha nem is anyagilag járunk jól, de a városnak mindenféleképpen jót tesz majd a reklám. Szeretnénk Kolozsvárt a nemzetközi sport vérkeringésébe bekapcsolni, a multifunkcionális sportcsarnokot pedig a sporton kívül művészeti és más jellegű események helyszínévé léptetni” – nyilatkozta a sajtónak nemrég Ionuţ Rusu, a sportcsarnok ügyvezető igazgatója, aki hangsúlyozta, hogy minden egyes befektetés a komplexum birtokában és felszerelése között marad. „A lakosoknak meg kell érteniük, hogy az újításokat nem csak a két Európa-bajnokság miatt eszközöljük. Mindez azért is történik, hogy a közeljövőben bármilyen esemény megszervezésére alkalmas legyen az épület” – tette hozzá Rusu.

Az átépítésnek január 23-án fogtak neki, és július 31-ig kell befejezni, augusztusban ugyanis már a kosárlabda Európa-bajnokság csoportmérkőzéseit rendezik a csarnokban. A munkálatokat pedig áprilisban részben abbahagyják, és úgy ütemezik, hogy a 17. és 23. között sorra kerülő tornászversenyt ne zavarják. Úgy tűnik, a szervezők az érdeklődés hiányára nem panaszkodnak. „Tavaly az országos tornászversenyt is itt szerveztük, valószínű, hogy nagy hatása volt a helyiekre, hiszen az Eb-re is sok bérletet eladtunk. Adrian Stoicával, a Román Tornászszövetség elnökével olyan jól szervezett programot szeretnénk a nézők számára biztosítani, amelyre nemcsak a kolozsvári lakosok lesznek büszkék, hanem a külföldről érkezők is emlékeznek” –fogalmazott az igazgató.

Bővülő férőhelyek

A sportcsarnokot 2014 októberében adták át a közönségnek: a költségek akkor mintegy 15 millió euróra rúgtak. Idén újabb három és félmillió eurót költenek az épületre, így joggal lesz elvárható, hogy a „Polivalenta” ne csak Románia, hanem Közép-Kelet-Európa eme térségének legmodernebb és legszebb csarnoka legyen.

Az egyik változtatást – a férőhelyek számának növelését – a nemzetközi kosárlabda-szövetség kérte. Ezért a harmadik emeleten újabb ezer személy befogadására alkalmas lelátót helyeznek el. A parketthez közel megfelelő szögben pedig mozgatható tribünöket alakítanak ki. Így az eredetileg 7500 férőhelyes komplexum 9300 néző befogadására lesz alkalmas. Természetesen nem ez az egyetlen újítás: a reklámfelületek is megújulnak, ledkijelzős táblákat szereztek be, amelyek az első emeletet ölelik körbe. Egy nagy ledkijelzőt is felszerelnek a teremben, hogy a pályán történteket minél apróbb részletekben is láthassák a nézők. Sőt, azokra is gondoltak, akik nem tudnak majd bejutni az eseményekre. Azok a szurkolók vagy érdeklődők, akiknek nem sikerült jegyet, bérletet szerezniük a mérkőzésekre, a sportcsarnok előtti téren felállított gigantikus kocka alakú digitális kijelzőn követhetik figyelemmel majd az eseményeket. Ez utóbbi újítás nemcsak a sportesemények alkalmával lesz működőképes, hanem a tervek szerint az összes – a sportcsarnokban szerevezett – program alkalmával. Tekintettel arra, hogy idéntől a csarnokot mintegy tízezer férőhelyesre növelték, a világítás is változik. „Kicseréljük a világítóberendezéseket, de nem feledkezünk meg a légkondicionáló berendezésről és fűtésről sem. Ezeket is a legmagasabb minőségű technikáknak megfelelően alakítjuk át” – dicsekedett Ionuţ Rusu ügyvezető igazgató.

A három és fél millió eurós befektetés nyomán az említett újítások mellett a földalatti parkoló is High Tech szintű berendezéssel bővül. A garázst igénybe vevők a legmodernebb eszközökkel és a leghatékonyabb módon tudnak majd jegyeket vagy bérleteket igényelni. A bővítéssel párhuzamosan természetesen az elektronikus forgóajtók számát is növelik, hogy az események előtt egyszerre minél több nézőt tudjanak beengedni a sportcsarnokba.

Sztártornászok az Európa-bajnokságon
A szervezők szerint 37 európai tornászszövetség jelentkezett be az eseményre, amelyen összesen 274 versenyző vesz részt (168 férfi és 106 hölgy). A román szurkolók szempontjából Cătălina Ponor, Larisa Iordache és Marian Drăgulescu lesznek a figyelem középpontjában, a román küldöttségből ugyanis ők a legnagyobb nevek.
Rajtuk kívül viszont több érdekes név is szerepel a sportolók között: az olimpiai bajnok Eleftheriosz Petruniasz (Görögország), Oleg Verniaiev (Ukrajna), valamint Sanne Wevers (Hollandia). A magyar színeket tízen képviselik: a nők közül a legismertebb Böczögő Dorina, akinek legjobb nemzetközi eredménye egy olimpiai 12. hely ugrásban. A magyar csapat legnagyobb sztárja a többszörös Európa- és világbajnok, olimpiai aranyérmes Berki Krisztián, aki egy újabb aranyéremért utazik Kolozsvárra.
Az említett sportolókon kívül természetesen nem hiányoznak majd a sportág legújabb felfedezettjei sem: a tehetséges ukrán Diana Varinska, a junior kategóriában egyéni összetettben Eb-aranyérmes Jelena Eremina (Oroszország), a brit Frank Baines, az olasz Francesca Linari, a svájci Lyn Genhart és a litván Tomas Kuzmickas.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?

A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Hirdetés
2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
Hirdetés
Hirdetés