Hirdetés

Steauás aranyélet: triplázás után menesztés

Drámai csatákat követően az utolsó pillanatokban veszítette el a román labdarúgó bajnoki címet a marosvásárhelyi csapat. Brassóban is az utolsó percekig küzdöttek  a kiesés elkerüléséért. Körkép a legutóbbi román labdarúgó-bajnokságról.

Somogyi Botond

2015. június 06., 11:322015. június 06., 11:32

Szinte valamennyi európai pontvadászatban hetekkel ezelőtt kiderült, ki lesz a bajnok. Legkorábban a Juventus és a Bayern München ünnepelhetett, miután a két csapat hónapokon át óriási fölénnyel vezette a táblázatot. Ősszel még hasonló forgatókönyv körvonalazódott a román bajnokságban is, ám a téli átigazolások nyomán a listavezető Steaua meggyengült, és tavaszi bukdácsolása során elherdálta a több mint 12 pontos előnyét. A gyengébb szerepléshez nemcsak három kulcsjátékos – Sânmărtean, Szukala és Keserü – távozása járult hozzá, hanem az edzőt különböző úton-módon fúró játékosügynök, Anamaria Prodan, valamint a szurkolói ellenszenv is.

A helyzetet a Marosvásárhelyi ASA használta ki, amely a tavaly nyáron jó érzékkel összevásárolt játékosokkal, egy idén érkezett fiatal edző vezetésével kiváló tavaszi idényt produkálva ledolgozta a behozhatatlannak tűnő hátrányt, és néhány héttel a bajnokság vége előtt átvette a vezetést a tabellán. Mint kiderült, ez okozta a vesztét: az élre kerülése előtt 13 mérkőzésen 12 győzelmet és egy döntetlent ért el, az utolsó 4 mérkőzésből viszont csupán egyetlenegyet nyert meg, és három vereséget szenvedett.

De még így is révbe érhetett volna, ha nyer az utolsó fordulóban hazai pályán, a fővárosiaknak ugyanis csak egy döntetlenre futotta. „4–0-ra győzünk” – hangoztatták állítólag a vásárhelyiek a Galac elleni mérkőzés előtt. A már kieső Duna-partiak azonban a Iaşi-hoz hasonlóan nem adták olcsón a bőrüket, így vált lehetővé, hogy a román pontvadászat utolsó másodpercéig kérdéses maradt a bajnoki cím sorsa. Liviu Ciobotariu csapata vezetése tudatában beállt védekezni, és ez lett a veszte: a gól nélküli döntetlent elérő Steaua zsinórban harmadik bajnoki címét szerezte meg egy olyan tavaszi idény után, amelyben halvány teljesítményt mutatott. A kispadon töltött első évében azonban hiába triplázott Constantin Gâlcă edző, a bajnokság, a kupa és a ligakupa elhódítása ellenére is menesztette Gigi Becali klubtulajdonos.

Hogy a marosvásárhelyi csapattal mi történik a továbbiakban, nehezen megjósolható. Több játékos szerződése is lejár, az anyagi nehézségek miatt pedig már eddig sem tudták őket fizetni. Bajnoki címhez ennyire közel mindenesetre még a Bölöni László által vezetett egykori ASA sem járt – és valószínűleg hosszú évekig nem is fog.

Bronzérem befektetés nélkül

Újabb bronzérmet könyvelhet el viszont a Kolozsvári CFR, amely az utóbbi kilenc év során ötödik alkalommal végzett a dobogón. A tavaly ősszel nehéz anyagi körülmények közé került klubot idén február 4-én fizetésképtelenné nyilvánították – épp azon a napon, amikor a szövetség a CFR-től távozott, ki nem fizetett játékosok miatt 24 pont levonásával sújtotta a fellegváriakat. A télen távozó Vasile Miriuţă helyére az az Eugen Trică került, akinek edzői képességei messze elmaradnak játéktudása mellett. Az oltyán származású edzővel a csapat nem is tündökölt, kiesett a kupából, mindössze két pontot szerzett. Lemondása után a másodedzői státusból előléptetett Francisc Dican vezetésével a csapat magára talált, és több mint 20 pontot gyűjtött. De még ez sem lett volna elég a bennmaradáshoz, ha a Sportdöntőbíróság (TAS) nem ítéli szabálytalannak a román szövetség eljárását. A CFR visszakapta a 24 pontot, így jövőre is az első osztályban folytathatja. Ezzel a klub egy időre megmenekült a megszűnéstől, a tévéközvetítési jogokból befolyó összeg ugyanis talán elég lesz a következő idény teljesítésére. Befektetőkre azonban továbbra sem lehet számítani, mivel a klub mintegy 20 millió eurós adósságot görget maga előtt. Ráadásul perben áll az állami pénzügyi hivatallal (ANAF), amely 11 millió eurós adóhátralékot követel a vasutasoktól. Pászkány Árpád volt tulajdonos szerint a klub a sporttörvény szerint adózott, az ANAF azonban a munkaügyi törvény szerint kalkulálta a szerződtetett játékosok utáni befizetéseket.

Újoncok a porondon

A román labdarúgásban folyamatosan felbukkanó korrupciós ügyek és a pénztelenség oda vezetett, hogy a bajnoki mezőny egyharmada fizetésképtelenné vált. Ennek következtében nem indulhat a nemzetközi kupákban a CFR, a Petrolul és a Dinamo. A Craiova azért nem, mert a nemrég újraalakított olténiai csapat még nem rendelkezik hároméves szövetségi tagsággal. Így a nemzetközi porondra a BL selejtezőiben induló Steaua mellett a tavaly még másodosztályban szereplő Marosvásárhely és Botoºani lép. A két újonc mellett indul az Astra is, a klub tulajdonosa, a dollármilliárdos Ioan Neculae azonban börtönben ül, s a pénzügyi nehézségek a giurgiui csapatot is utolérték.

A korábbi évektől eltérően idén dicséret illeti az alsóház majdnem valamennyi tagját, a csapatok többsége az utolsó fordulóig hajtott. Az élvonaltól búcsúzó Brassó és Szászmedgyes párharca külön történet. Tavaly az utolsó fordulóban egy döntetlennel zárult Brassó–Medgyes-mérkőzés mindkét csapat élvonalban maradását biztosította – a temesváriak kárára. Idén a helyzet részben megismétlődött, aCenk alatti városban ugyanis ismét döntetlen született akét csapat között. Csakhogy a Chiajna Petrolul felett aratott igencsak megkérdőjelezhető győzelme következtében ezúttal mindketten búcsúztak a Liga 1-től.

Az említett csapatok mellett a hatodik kieső idén a másodosztályt is jól ismerő Ceahlăul Piatra Neamţ, a feljutó Temesvár mellett pedig egy újabb meglepetés: FC Voluntari. Az első osztályt megjárt Mioveni, Săgeata Năvodari és Brăneşti után egy újabb, közpénzekből fizetett községi csapat. Ahogy különben a 14 ezer lelkes Chiajna is, amely többek között ókirálysági kapcsolatainak köszönhetően maradt az élvonalban.

Szünet nélkül

A 2014–2015-ös szezonnal hosszú fejezet zárult le: a dolgok jelenlegi állása szerint megszűnik a 18 csapatos bajnokság. A következő idénytől 14 csapat mérkőzik meg az első osztályban alapszakasz-, majd rájátszás-rendszerben. Az első kör után hatan kerülnek a felsőházba, ahol körmérkőzéses alapon döntik el a bajnoki címet, az alsóházban pedig a kiesés ellen harcolnak hasonló menetrend alapján. Míg az első hat helyezett 36 mérkőzést (26 alapszakasz és 10 rájátszás), addig az utolsó nyolc 40 mérkőzést (26 alapszakasz plusz 14 rájátszás) játszik.

Ezen kívül a Román-kupa mellett a tévéközvetítési jogok miatt kötött szerződés értelmében a ligakupát is meg kell rendezni, amelyek további mérkőzéseket jelentenek. A naptár ezért rendkívül zsúfoltnak ígérkezik, így a bajnokság már július 11-én rajtol. Ez azt jelenti, hogy jövő hét elején kezdődik az átigazolási és a felkészülési szakasz, a játékosoknak alig egy hét szünetük lesz. De legalább nem fogunk unatkozni.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés