Fennállása legígéretesebb szezonhajrája előtt áll Székelyföld egyik emblematikus csapata, a Sepsi-SIC. A sepsiszentgyörgyi női kosárlabdacsapat fölényesen nyerte a bajnokság alapszakaszát, rendezőként pedig a Románia-kupa döntő tornájának első számú esélyese is.
2015. február 27., 21:322015. február 27., 21:32
Tökéletesen zárta a bajnokság alapszakaszát a Sepsi-SIC. Az immár a bajnoki cím toronymagas esélyesévé előlépő háromszéki gárda hazai pályán 70:48-ra verte a címvédő CSM Târgovişte együttesét, s így már abban az esetben sem veszítheti el első helyét, ha az alapkör utolsó fordulójában netán kikap a bukaresti Rapid otthonában. Ami talán akkor is meghaladná a sci-fi kategóriáját, ha Zoran Mikes második ötösét küldené pályára a fővárosban.
Márpedig ha áll a tézis, miszerint a számok nem hazudnak – és többnyire áll –, a Sepsi-SIC-nek legfeljebb az alapszakasz második helye járt. A Târgovişte 5,6 millió lejes büdzséje ugyanis toronymagasan meghaladja a mezőny többi tagjának költségvetését, még akkor is, ha az összegen két szakosztály, a kosárlabda és a röplabda osztozik. Nem feltétlenül testvériesen. A következő csoport – a háromszékiek, az Arad, a Gyulafehérvár, az Alexandria – 1,1-1,3 millió lejből kényszerül gazdálkodni, ennek megfelelően ők is alkotják a mezőny első felét.
Mindent egybevetve az idei bajnokság az elmúlt évek legkiegyensúlyozottabb pontvadászatát hozta. És ami még örvendetesebb: a mezőny az erősödés irányában homogenizálódott. A frissen érvénybe lépett szabályok értelmében négy külföldi szerepelhet a kezdőcsapatban, ami a színvonal kétségtelen emelkedését eredményezte, miután a csapatoknak a korábbinál jóval józanabb árakon sikerült jól bevásárolniuk a játékospiacon. E tekintetben is kétségtelenül a Sepsi-SIC mozdult a legjobb ütemben: a Harrison, Murphy, Jeffery, Marshall négyes ugyanis a legjobb ár–érték arányt képviseli a hazai mezőnyben. Őket egészíti ki remekül a Kolozsvárról Székelyföldre csábított center, Paºcalãu és az irányító Părău. A kispad meghosszabbításában már hazai fiatalokat is találunk, a sokszoros ifjúsági válogatott Kelemen, Kilin, Kokovay és Lovász lassan bevethető játékosokká formálódnak.
Mivel azonban jó játékosokból még nem feltétlenül áll össze a jó csapat, elévülhetetlennek tekinthetők az edző, Zoran Mikes érdemei. A szerb szakember második szezonját tölti Sepsiszentgyörgyön, s most már minden óvatossága ellenére sem cáfolja, hogy csapata immár a bajnokság egyik legfőbb esélyese. „Reményeimet meghaladóan szépen és gyorsan álltunk össze, s ma már a csapat olyan taktikai repertoárt képes megvalósítani, amely a legnehezebb helyzetekben is kisegítheti. A Gyulafehérvár elleni idegenbeli mérkőzésen például alaposan megszenvedtünk, de igen közepes játékkal is képesek voltunk fordítani, márpedig egy jó csapat egyik legfontosabb jellemzője, hogy gyengén játszva is képes nyerni. Az a győzelem lélekben is nagyon megerősített bennünket” – mondja a tréner. A gyulafehérvári mérkőzés – amelynek szurkolói hangulata több havi munkát is adhatna a diszkriminációellenes tanácsnak – valóban vízválasztó volt, hiszen az értékelhetetlen kinti mezőnybeli dobóteljesítményt nyújtó zöld-fehérek csak az utolsó másodpercekben egyenlítettek, hogy aztán aránylag magabiztosan nyerjenek a hosszabbításban. Így már csak a bajnok elleni hazait kellett behúzni, amit valódi örömjáték közepette sikerült is teljesíteni.
Érdekes és kockázatos szakmai kérdéseket vet fel azonban a bajnoki rájátszás előtt a Sepsi-SICet, az Aradot, a Gyulafehérvárt és az Alexandriát felvonultató Románia-kupa négyes döntőjének kezelése. Miután ugyanis a háromszéki főváros elnyerte a rendezés jogát, az ország legjobb és leghűségesebb szurkolótábora előtt nem vehetik félvállról a március 13–15. közötti második számú hazai kosárfesztivált. Magyarán: mindenki győzelmet vár a Sepsi-SIC-től. De lehetséges-e gyors egymásutánban kétszer is felpörögni? A kérdés elől nem hátrál ki Zoran Mikes. „Nyilván bennünket is nagyon foglalkoztat a dolog, de szeretném megnyugtatni a szurkolóinkat: nem tekintjük sima felkészülési állomásnak a kupadöntőt. A szakmai stáb számára egy ilyen helyzet kezelése az egyik legnagyobb szakmai kihívás, és mi igyekszünk olyan fizikai és lelki állapotba hozni és tartani a társaságot, hogy a kupadöntő ne menjen a bajnokság rovására. Mert természetesen mindkettőt szeretnénk megnyerni” – fogalmaz az edző. Aztán áprilistól kezdődhet a play-off, amelynek végén ott integet a bajnoki arany, a sepsiszentgyörgyi kosárlabdázás eddigi legnagyobb sikerének ígérete.
Újjászületés
A szentgyörgyi kosárlabdázás Románia-kupagyőzelemmel és bajnoki ezüsttel robbant be a 2007-2008-as idényben a hazai élvonalba. Hullámzó anyagi körülmények között eltöltött évek után az új rajtot a 2013-ban „újragombolt” Sepsi-SIC megalapítása tette lehetővé. Az alapítók: Sepsiszentgyörgy önkormányzata 50 százalékos tulajdonrésszel, a Kovászna Megyei Tanács 49 százalékkal, a köztisztasági vállalat, a Tega Rt. pedig 1 százalékkal. „A tulajdonosok szükségesnek tartották egy olyan intézmény létrehozását, amelynek fő tevékenysége a helyi élsport támogatása” – fogalmazott Ambrus József megyei önkormányzati képviselő, a klub igazgatótanácsi tagja. A szűkszavú és tárgyszerű megfogalmazás mögött a korábbi évek sok – többnyire negatív – tapasztalata húzódik meg. A folyamat – amely 2012–2013-as idény végére a megszűnés határára sodorta a Sepsi BC-t – eredője a bizonytalan anyagi háttérben keresendő. A klub éveken át görgette maga előtt az adósságokat, a játékosokkal szembeni bérhátralékot, ami fizetésképtelenségbe torkollott. A korábbi struktúrában ugyanis a két önkormányzat által a klubnak nyújtott támogatás törvényi szabályozási okokból több hónapos késéssel került a kosarasok számlájára, így a naptári év első hónapjai folyamatosan súlyos helyzetben találták a klubot. A Sepsi-SIC létrehozatalával a fenntartó önkormányzatok saját egységként kezelhetik a csapatot, a finanszírozási összegeket eleve a testületek éves költségvetésébe lehet foglalni, így biztosított a tevékenység folyamatos támogatása. A Sepsi-SIC 1,1 millió lejes költségvetésből gazdálkodik, ennek 80 százalékát a két önkormányzat biztosítja, a fennmaradó 200 ezer lejt támogatóktól, jegyek és bérletek értékesítéséből igyekeznek előteremteni.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!