
„Jugoszláv” története második aranyát nyerte, önálló állam képviseletében először diadalmaskodott Szerbia válogatottja az U20-as labdarúgó-világbajnokságon. Az Új-Zélandon rendezett vb-n 2009 után ismét szerepelt a magyar válogatott – a végső eredmények tükrében azt is mondhatnánk: nem is olyan rosszul.
2015. június 26., 21:222015. június 26., 21:22
Fájó szívvel nézhették a magyar szurkolók az U20-as világbajnokság aucklandi döntőjét, amelyben Brazília és Szerbia mérkőzött egymással. A szomorúság onnan adódhatott, hogy a Bernd Storck által felkészített magyar válogatott Brazíliával a csoportkörben, Szerbiával pedig a nyolcaddöntőben találkozott – és mindkét alkalommal a mérkőzés utolsó pillanataiban maradt alul. A csoportban a „selecao” ellen a magyarok korán vezetést szereztek, de Tamás kiállítását követően a második félidőben a brazilok előbb egyenlítettek, majd egy vitatható tizenegyessel szerezték meg a győzelmet. Az egyenes kieséses szakaszban a szerbek következtek, akik még nehezebben gyűrték le a magyarokat. A második félidőben megszerzett vezetést a 91. percben egy szögletet követően született góllal egyenlítették ki a szerbek, s bár a hosszabbításra tíz emberre fogyatkozott az ellenfél, a magyarok képtelenek voltak döntésre, vagy legalább a büntetőkig vinni a dolgot. Sőt, egy ellentámadásnál a 118. percben egy jobboldali beadást követően Talabér a saját hálójába küldte a labdát. Így búcsúzott a magyar válogatott Új-Zélandtól. „Ennek a kiesésnek egy kicsit magyaros íze van” – kommentálta az eseményeket Dárdai Pál, a felnőtt válogatott szövetségi kapitánya. A magyarokat kínlódva legyőző két válogatott vívta végül a döntőt, és bár tudjuk, hogy a sportban nincsen „ha”, érdemes talán elmélázni azon: mi lett volna, ha…
Az említett két csapatnak különben nem volt könnyű a döntőig verekednie magát: a brazilok két, a szerbek három hosszabbításos mérkőzést játszottak az egyenes kieséses szakaszban. Ráadásul a döntő sem a rendes játékidő végén dőlt el, az 1-1-es döntetlent követően a 117. percben Makszimovics révén született az aranyat érő szerb gól. Amely egyúttal azt is jelentette, hogy Szerbia története során először nyert U20-as vb-t – leszámítva Jugoszlávia 1987-es aranyérmét. Akkor a Robert Jarni, Zvonimir Boban, Robert Prosinecki, Predrag Mijatovics és Davor Suker nevével fémjelzett – az említettek zömmel horvátok – társaság még Jugoszláviának szerzett aranyérmet. Az ötszörös győztes brazilok ezúttal negyedszer végeztek másodikként, s így nem sikerült befogniuk a ranglistát hat elsőséggel vezető Argentínát. Az U 20-as torna történetében először fordult elő, hogy egy csapat úgy nyert aranyérmet, hogy mind a négy meccsét ráadásban (hosszabbításban és/vagy 11-esekkel) hozta az egyenes kieséses szakaszban. Szerbia a legjobb tizenhat között hosszabbítás után 2–1-re nyert a magyarok ellen, míg a negyeddöntőben tizenegyes párbajban múlta fölül az Egyesült Államokat (0–0-t követően). A döntőbe jutásért rendezett meccsen 2–1-re verte Malit hosszabbításban, a döntőben pedig szintén hosszabbításban a brazilokat 2–1-re. A harmadik helyért különben – ritka eset – két afrikai válogatott csaphatott össze: Mali 3–1-re nyert a második félidőben emberhátrányban játszó Szenegál ellen. Ezzel Mali a második érmét szerezte meg az U20-as vb-ken, miután 1999-ben szintén harmadik lett.
Az Új-Zélandon rendezett világbajnokságnak egy jelentős magyar vonatkozását is feljegyezhetjük: Mervó Bencénél senki nem szerzett több gólt a tornán. Mind a magyar játékos, mind pedig Viktor Kovalenko ötször volt eredményes, ám az ukrán kiosztott két gólpasszt is, így ő lett a torna gólkirálya. Értelemszerűen meg is nőtt a győri játékos ázsiója. „Napról napra alakul a kép Bence jövőjével kapcsolatban – nyilatkozta a játékost képviselő menedzseriroda részéről Kövesdi Viktor. – Olyan külföldi lehetőségei vannak, amelyek közül egyet várhatóan elfogadunk. Jelenleg kilenc-tíz európai országból érdeklődnek. Szeretnénk minél alaposabban felmérni az érdeklődő klubok szakmai elképzelését, azt, hogy hogyan építenék fel Bence karrierjét” – fogalmazott Kövesdi.
Magyar csapat U20-as vb-n legutóbb 2009-ben Egyiptomban szerepelt, akkor Egervári Sándor gárdája a bronzéremig jutott. A 3. helyért a magyarok Costa Ricát győzték le 11-esekkel, előtte büntetőpárbajban jutottak tovább a csehek, majd hosszabbítás után az olaszok ellen. Az akkori keretből azonban csak kevesen kerültek a felnőttválogatott közelébe, és még kevesebben váltak meghatározó játékosaivá. Ma már csak Gulácsi Péter, Koman Vladimir, Simon Ádám, Korcsmár Zsolt, Németh Krisztián, Varga Roland nevét hallhatjuk.
Nagyra nőttek
Az U20-as világbajnokságok története 1977-ben kezdődött, azóta minden második évben rendezik meg. Az eddigi tizenhét torna során nyolc ország tudta elhódítani a bajnoki címet. Argentína hat aranyérmével a legsikeresebb, őket a brazilok követik öt elsőséggel. A portugálok kétszer, míg a németek, a spanyolok, a ghánaiak és két, már nem létező ország (Szovjetunió és Jugoszlávia) válogatottja egy-egy alkalommal vihette haza az értékes serleget. A tornákon az elmúlt évtizedekben számos csillag tűnt fel, aki később nagy karriert futott be. 1979-ben például Diego Maradona kapta a legjobb játékosnak járó Aranycipőt. Négy évvel később Brazília lett az első, de a két gólt rúgó játékosok névsorában ott volt egy akkor ismeretlen 19 éves fiú: Marco van Basten. Két évvel később ugyancsak brazil aranyérem született többek között Silas és Muller játékának köszönhetően. Ugyanazon a tornán tűnt fel a bolgár labdarúgás egyik legnagyobb csillaga, Emil Kosztadinov. Az 1989-es tornát Portugália nyerte olyan játékosokkal, mint Luis Figo vagy Fernando Couto, de a figyelem középpontjába a gólkirály, az orosz Oleg Szalenko került, aki öt évvel később felnőtt vb-n is gólkirályi címet nyert.
A portugál válogatott 1991-ben megvédte címét, ekkor a luzitán gárdában olyan nevek szerepeltek, mint Rui Costa vagy Joao Pinto, akik a két évvel korábban feltűnt honfitársaikkal a portugál aranygeneráció magvát képezték. Négy évvel később Argentína nyert ugyan, az Aranycipőt pedig Etxeberria, sokkal nagyobb pályát futott be viszont a háromgólos játékosok között felbukkanó spanyol Raul. Még inkább a spanyolokról szólt az 1999-es év, amikor az ibériai alakulat első ízben nyerte meg a tornát. Nem csoda, a csapat irányítója ugyanis nem más volt, mint Xavi. Két évvel később Saviola vezetésével újból a pumák nyerték a döntőt, ám a világ ezúttal egy brazil csodagyerekre, Kákára figyel fel. A 2003-as torna egyértelmű felfedezettje a spanyol Andres Iniesta, akinek pályafutását aligha kell bemutatni. 2005-ben kezdte karrierjét az argentin csodagyerek: a Hollandiában rendezett U20-as vb-t Argentína nyerte, Lionel Messi pedig Aranycipővel és Aranylabdával távozhatott a tornáról. Az akkori névsor amúgy is kivételesen gazdag volt, szerepelt rajta többek között a kolumbiai Radamel Falcao és a nigériai John Obi Mikel. Két év múlva újra Argentína jutott fel a trónra olyan játékosoknak köszönhetően, mint Angel di Maria vagy Agüero, de ekkor tűnt fel a spanyol Pique, a chilei Alexis Sanchez és az uruguayi Cavani is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!