
A Sepsi csapatának nem lesz elegendő a drukkerek lelkesedése
Fotó: Pál Árpád
Félidejéhez érkezett a román labdarúgó-bajnokság alapszakasza. A világbajnoki selejtezők miatt a Liga 1-ben másfél hetes szünet van. A csapatok töltekeznek, hogy október közepétől már a visszavágókra összpontosítsanak. A rájátszásba való bekerülésért nagy harc várható.
2017. október 06., 22:142017. október 06., 22:14
2017. október 06., 22:292017. október 06., 22:29
„Magam is meg vagyok lepve, hogy ilyen jól megy a csapat. Amikor ide kerültem, nem gondoltam volna, hogy ennyi győzelmünk lesz” – nyilatkozta az elmúlt néhány hétben több alkalommal is Dan Petrescu, a kolozsvári CFR labdarúgócsapatának edzője. A szakember szerint szinte csoda, hogy az együttes ilyen jól szerepel. „Nyáron későn kerültem a csapathoz, ráadásul a keret nagy része kicserélődött. Több mint 15 új játékos érkezett. Nagy részük szabadon igazolható volt, ezért a fizikai erőnlétük is különböző szinten állt. Össze kell szoknunk, ez pedig nem megy egyik napról a másikra. Ennek ellenére a fiúk szerintem eddig várakozáson felül teljesítettek” – tette hozzá Petrescu, akinek a csapata nem kis meglepetésre egyelőre magabiztosan vezeti a román labdarúgó-bajnokságot.
A valósághoz azonban az is hozzátartozik, hogy a vezetőség nem úgy vásárolta össze a játékosokat, ahogy a Liga 1 többi csapatai közül többen, azaz fejetlenül. Tapasztalt, több bajnokságban szerencsét próbált, képzett labdarúgókat szerződtetett, akiknek kevés idő is elég a beilleszkedéshez: közéjük tartozik a brazil Vinicius vagy a CFR legnagyobb „fogása”, a szenegáli Ibrahima Balde, aki már több klubban is megfordult. Hoban már 35 éves elmúlt, a Dinamótól érkező Nistor is 29 éves, nekik sem kellett sok idő ahhoz, hogy a ritmust felvegyék, ráadásul nyelvi gondjaik sem voltak.
Hasonló cipőben jár a horvát Damjan Djokovic, hiszen néhány éve ő is futballozott egy szezont bordó mezben. Az újak közül talán egyedül a spanyol második vonalból érkező portugál Moutinhónak akadtak gondjai, ő is elsősorban a mutatott gyenge játéka miatt szorult ki a keretből is. Nagy nyereség az Athletic Bilbaóban pallérozódott Urko Vera megszerzése is, aki Balde mellett kiváló csatárképességeket csillogtatott meg. „Én mindig azért megyek fel a pályára, hogy nyerjek. De különben minden más területen is hasonlóan gondolkozom. Ha egy tóba köveket kell dobni, én akkor is nyerni szeretnék” – nyilatkozta nemrég a baszk játékos. Ilyen mentalitással pedig nem nehéz a legjobbak közé kerülni.
A bajnokság legbővebb és legjobb keretével rendelkező csapat a táblázat második helyét foglalja el, és nagy esélye van arra, hogy a négypontos hátrányából tovább faragjon. Ugyanis a világbajnoki selejtezők befejeztével megkezdődnek a bajnokság alapszakaszának a visszavágói, a CFR-nek pedig nehéz kiszállásai következnek: idegenben kell játszania a Craiova, a Dinamo, a FCSB és a tavalyi bajnok, Viitorul ellen. Igaz ugyan, hogy a Becali csapata érdekelt a nemzetközi kupákban is – eddig egy kimondottan gyenge csoportban kiválóan szerepel –, de a csapat Nicolae Dică hozzáértésének köszönhetően jól tudja kezelni a kettős megterhelést. Egyes szakemberek azt gondolták, hogy Dică lesz a második Rădoi, azaz a fiatal edző eredménytelen lesz, és hamar fog repülni a FCSB kispadjáról. Ám Dicának egyik korábbi elődjével ellentétben megvan az edzői képesítése, és nem dobták a mélyvízbe, hanem a szakmát lentről kezdte: a Piteşti csapatát a harmadosztályból felvitte a másodosztályba, fokozatosan haladt a ranglétrán.
Harmadik helyen tanyázik a Devis Mangia által irányított oltyán együttes, amely elvesztett ugyanis egy-két meghatározó játékost (Andrei Ivan például Oroszországba szerződött), ám az olasz szakember irányítása alatt így is ütőképes csapatot formál. A bajnokság elnyerésére, úgy tűnik, nincs sok esélye, hiszen a kispadja elég rövid. De továbbra is nehéz perceket fog okozni a nagyobb csapatoknak.
A giurgiui csapat rendkívül jó játékosait a FCSB vásárolta meg jó pénzért, a többit a csapattól távozó Marius Şumudică vitte magával Törökországba. Ám a második vonalban levők, az eddigi cserék, akik most a kezdőben kapnak helyet, igazolták, hogy az egykori edzőnek, Şumudicának nagyon jó szeme volt: értékes, fiatal játékosokat szerződtetett az elmúlt években a csapathoz. Ezeket egészítette ki a vezetés olyanokkal, akiket nyár végén csábított az Astra keretébe: Le Tallec, Abang vagy a törököket is megjárt, az együttesnél több évig játszó japán Seto. A csapat legnagyobb erőssége azonban Edi Iordănescu, a kispadon ülő edző, aki ezúttal is bizonyítja, hogy szakmai tudásához nem fér kétség. Talán nem véletlen, hogy a CFR – mielőtt Dan Petrescu mellett tette le a voksát – először éppen őt szerette volna elcsábítani a Fellegvárra.
A bajnokság legnagyobb meglepetése egyelőre a Botoşani, valamint a Temesvár. Mindkettő szorgalmasan gyűjtögette a pontokat, a nagy csapatok ellen is jól játszott, így reális eséllyel pályázik arra, hogy a rájátszásba kerüljön. Ebbe azonban a Dinamónak is lesz beleszólása. A válogatotthoz kerülő Cosmin Contrával megüresedett kispadra Vasile Miriuţă került, aki az első három mérkőzéséből ugyan egyet sem nyert meg, a „kutyák” pedig mélyrepülésbe kezdtek, de változásokat helyezett kilátásba. Miriuţă nemrég kijelentette, hogy a keretben levő külföldiek helyett szeretne a fiatalokra építeni, több játéklehetőséget biztosítani nekik, és igyekeznek visszahozni a csapatba azokat a játékosokat, akiket nyáron kölcsönadtak a többi Liga 1-es együttesekbe. Hogy ez mire lesz elég, azt a következő 13 mérkőzés fogja megválaszolni.
A Dinamo mellett nehéz helyzetben van a tavalyi bajnok, a Viitorul is. Hagi legjobb játékosait jó pénzért eladta, külföldre, másokat Becali vett meg tőle. A csapat a nemzetközi kupákban is szerepelt, ezért az együttes rosszul kezdte a szezont. Csupán az utóbbi időben tért magához. „Mi játékosokat kinevelő formáció vagyunk. Ami velünk történt a tavaly, kész csoda. Nem várható el, hogy minden évben a topon legyünk, ha a csapatból a jó játékosokat eladjuk. Igyekszünk idén helyt állni, és arra törekszünk, hogy ne essünk ki” – szólt a szerény nyilatkozata néhány héttel korábban Haginak. Csapata viszont azóta veretlenségi szériába kezdett, pontban beérte a Dinamót, ezért valószínűleg a Viitorul is harcba száll az első hat helyért.
Az alapszakasz első felének befejeztével körvonalazódik a kiesésért folyó küzdelem is. A Juventus Bucureşti talán már most készülődhet a második vonal szombati mérkőzéseire, és a Medgyes sincs rózsás helyzetben. Bár ismerve Cristi Pustai vezetőedzőt, lehet, hogy a matematikatanár előbb-utóbb rendbe szedi a tanítványait. A jó szezonkezdés után kiesőzónába került a Sepsi csapata. A háromszéki együttes néhány hónappal ezelőtt még a bajnok Viitorult is megverte, de az utóbbi időben vereséget vereségre halmozott. A legutóbb például csúfos, 4–0-ás vereséget szenvedett Brassóban a FCSB cseréivel szemben: az első három gól két tizenegyesből és egy öngólból született.
Állítólag Selymes Tibor neve is felmerült a lehetséges utódok között. Kérdés, hogy a szakembert valóban a kispadra fogják-e nevezni. És amennyiben igen, mennyire fogja tudni a szentgyörgyi csapatot a kiesőzónából elmozdítani. Selymes ugyanis edzőként eddig nem sokat tett le az asztalra. „Nem biztos, hogy az edzővel van a baj. Meg kell változtatnunk a hozzáállásunkat. Gyermeteg hibákat vétünk, és felelőtlenek vagyunk. 17–18 pontot szerettünk volna összegyűjteni, ám a hibák sokba kerülnek. Ha nem leszünk erősebbek, és nem változtatunk magunkon, akkor biztos, hogy kiesünk” – nyilatkozta a hétvégi mérkőzést követően a csapat egyik veteránja, Hadnagy Attila.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!