
Fotó: Nicu Barb
Egy fiatal, de a 2000-es sydneyi játékok óta már olimpiai sportág, a triatlon képviselői búcsúztak az erdélyi versenyévadtól az elmúlt hétvégén. A Románia-kupa utolsó fordulója nemcsak az eredmények tekintetében bizonyította, hogy továbbra is Háromszék a sportág egyik hazai központja.
2013. augusztus 29., 23:572013. augusztus 29., 23:57
A hatéves múltra visszatekintő háromszéki versenyt az úgynevezett sprinttávokon – 750 méter úszás, 20 km kerékpározás, 5 km futás – rendezték. A versenyzők a Rétyi-tóban csobbantak, majd a kemping bejáratától a nagyborosnyói kereszteződésig tartó, a forgalom elől lezárt úttesten tekertek, végül pedig jöhetett a mindent eldöntő futás. A Románia-kupasorozat első háromszéki versenyét még Sepsiszentgyörgyön rendezték, ahol az út mentén felsorakozó nézők igen erőteljes ösztönzést jelentettek a versenyzők számára. A városi strand átépítése miatt azonban a rendezők vízfelület nélkül maradtak, ezért új helyszín után kellett nézniük, hogy aztán már lassan klasszikussá váljon a Rétyi-tó és környéke. Idén viszont erősen rezgett a léc, hiszen hosszas tárgyalások és több elutasítás után a közúti rendőrség bocsátotta ki az útlezárási engedélyt. A menekülési útvonal ezúttal is Sepsiszentgyörgyre vezetett volna, ahol az azóta felújított strand és a város utcái biztosították volna a harci terepet.
A szentgyörgyiek azonban korántsem csupán szervezőkként ígérkeztek az augusztus 25-ei viadal főszereplőinek. A 2009-ben alakult, sportszerető szülők, gyerekeik és más fiatalok által létrehozott Tri-Aluta Sportklub 2010 óta meghatározó tagja a Román Kerékpár- és Triatlonszövetségnek, illetve alapító tagja a 2012-ben alakult, immár önálló triatlonszövetségnek. A pillanatnyilag tíz versenyzőt számláló klub életében nem telt el év különböző korosztályos országos bajnoki cím nélkül, aminek eredményeként a Tri-Aluta a második legeredményesebb romániai klubnak számít. Soraiban többek között Dániel Attilával és Madaras Dániellel, akik válogatott kerettagok, Európa-kupaversenyek, Balkán-bajnokságok résztvevői, illetve dobogósai.
Az úszásból, kerékpározásból és futásból álló sportág keretében a három versenyszámot egymás után, pihenés nélkül kell teljesíteni, a versenyidőbe a számok közötti átöltözés ideje, az úgynevezett depóidő is beleszámít. Az elmélet ezúttal kissé keservesen csapott át gyakorlatba, hiszen a Rétyi-tó közel 20 fokosra hűlt vizébe voltak kénytelenek belevetni magukat a verseny résztvevői. A lehűlés nyomán a magyarországi Tóth Alpár vezetőbíró 15 perccel a rajt előtt engedélyezte a neoprén úszóruhák viseletét, ami a gyengébb úszóknak szokott jó hírt jelenteni. Ezúttal azonban a művi előny korántsem öltött tényleges erőviszonyokat veszélyeztető mértéket. A férfiak versenye csak futásban dőlt el, ahol a 250 méter úszás és 20 kilométeres kerékpározás után vezető ifjúsági korú sepsiszentgyörgyi Dániel Attila túl nagy iramban vágott neki az 5 kilométeres futótávnak. A törvényszerű visszaesést kihasználva a felnőtt országos élvonalba tartozó konstancai Alex Diaconu így 31 másodperces előnnyel elsőként ért célba, a jövő azonban mindenképpen a fiatal háromszéki versenyzőnek dolgozik, aki fölényesen nyerte korcsoportja versenyét. Alányok viadalában azonban a 14-15 évesek korcsoportjában induló, azaz kadetkorú magyarországi Soós Fanni a felnőtteket is bőven maga mögött hagyta, s értelemszerűen így nemcsak a saját korosztályában diadalmaskodott.
Dániel Dániel, a rendező egyesület elnöke a környék 1993 óta élő – akkor rendezték az első háromszéki versenyt – triatlonhagyományának továbbéltetését nevezte a rendezvény legnagyobb sikerének. „A résztvevők száma ugyan a vártnál kissé alacsonyabb volt, a több mint 110 főt számláló mezőnyben azonban több külföldi klub képviselője is szerepelt – mondta Dániel. – A sportág egyre nagyobb elismertségének jeleként kezelem, hogy a kerékpáros szakasz biztosítása érdekében lezárt 2,5 kilométeres közúti szakaszon közlekedők türelemmel és megértéssel kezelték a várakozást. Nagyon fontos változás ez, hiszen korábban hatalmas vitáink voltak az autósokkal. Örvendetesnek tartom az erdélyi triatlonisták egyre nagyobb számú megjelenését, ami jót tesz a szentgyörgyi, illetve bukaresti központú triatlonsport népszerűsítésének is.”
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!