
Öröm. Az utolsó futam győztese, Bottas és csapattársa, a világbajnok Hamilton ölelkezése
Fotó: Formula1. com
Csak az első része volt izgalmas az idei Forma–1-es világbajnokságnak. Lewis Hamilton, a Mercedes brit pilótája két futammal a sorozat vége előtt bebiztosította végső győzelmét, és ezzel begyűjtötte negyedik vébé-trófeáját. Csapattársa a dobogó harmadik fokára állhatott fel.
2017. december 01., 20:422017. december 01., 20:42
2017. december 01., 20:492017. december 01., 20:49
Számos újdonsággal indult el a 2017-es száguldó cirkusz. Az egyik legnagyobb változást a verseny kereskedelmi jogát uraló brit üzletember, a 87 éves Bernie Ecclestone leköszönése eredményezte. Az új tulajdonos, az amerikai Liberty Media számos módosító szabályt alkalmazott. Így például az előző években alkalmazott zsetonrendszer megszűnt – ez korlátozta a motorok fejlesztését. Tehát idén lehetőséget biztosítottak a csapatoknak a szezon közbeni felzárkózásra. Igaz, ez is a gazdagabb istállóknak kedvezett, ugyanis a címvédő Mercedes olyan szintre fejlesztette gépeit, amit egyszerűen nem tudtak követni a vetélytársak.
Ezalatt nagyjából körvonalazódott, hogy kettőjük között fog eldőlni, kié lesz a világbajnoki cím. A Magyar Nagydíj után (ez volt a sorozat 11. futama) még 34 pont volt Vettel előnye, azonban ezután hibát hibára halmozott a Ferrari, és Hamilton az Olasz Nagydíj után átvette a vezetést. Ekkor következett a szingapúri verseny, amin a két Ferrari és Max Verstappen (Reg Bull-TAG Heuer) már a rajt után összeütközött, és mindhárman kiestek. Ezt kihasználva Hamilton meglépett, szép lassan növelte előnyét, a Mexikói Nagydíjon kilencedikként ért célba, de ez elég volt ahhoz, hogy bebiztosítsa végső sikerét, és negyedszer ünnepelhesse világbajnoki címét. Utolérte Sebastian Vettelt, aki korábban, 2010–2013 között ugyancsak négyszer emelhette magasba a trófeát a Red Bull-Renault pilótájaként.
Fotó: Erdélyi Napló
Vettel abban az esetben veszíthette volna el második helyét, ha nem végez pontszerző pozícióban, és a mögötte lévő Valtteri Bottas (Hamilton csapattársa) megnyeri a futamot. Ez persze nem történt meg. Bottas ugyan győzött, de Vettel harmadik lett, és ezzel az összetett versenyben megőrizte bronzérmes pozícióját. Kisebb meglepetésre viszont Daniel Ricciardo, a Red Bull TAG-Heuerrel kiesett Abu-Dzabiban, így a másik ferraris, Kimi Räikkönen is megelőzte a végső sorrendben.
„Este biztos lesz egy kis ünneplés, de nem engedhetjük el magunkat túlságosan, mert kedden tesztelünk, aztán én szerdán már Malajziában leszek, majd pénteken már Németországba szólít a kötelesség, utána pedig Angliában is lesz jelenésem a következő egy-másfél hétben. Utána viszont jöhet a pihenés, lesz idő a családra, a kutyáimra, kicsit síelek is majd, szóval igyekszem kipihenni magam” – vázolta terveit az idei év hátralévő részére Lewis Hamilton az utolsó futam lejártával.
Az utolsó futam díjátadóján több híresség, korábbi versenyző is megjelent. Így például a címvédő Nico Rosberg, a Mercedes pilótája, aki idén nem indult, ugyanis bejelentette visszavonulását. A versenysorozat történetében ez volt az első alkalom, hogy a címvédő nem indult a következő évi megmérettetésen.
Fotó: Erdélyi Napló
Felipe Massa, a Williams brazilja is azt nyilatkozta a múlt szezon végén, hogy befejezte Forma–1-es pályafutását, mégis részt vett a küzdelmekben. Abu-Dzabiban ismét elbúcsúzott a vetélytársaktól és szurkolóktól. Valószínűleg ezúttal nem fog visszatérni. Massa 16 szezont húzott le a Forma-1-ben, összesen 272 nagydíjon állt rajthoz, 11 futamgyőzelmet aratott, ráadásul 2008-ban kicsin múlott, hogy nem ünnepelhetett világbajnoki címet.
Azt még nem tudni, hogy milyen lesz a következő versenyévad, de néhány változásról már döntöttek.
Megszűnik viszont a maláj verseny, tehát ha minden igaz, akkor 21 futamból áll majd a jövő évi világbajnokság.
Két csapat már bejelentette, hogy motort fog váltani: a McLaren megválik a Honda motorjától, helyette Renault-t tesznek autóikba, a Toro Rosso pedig fordítva (Renault helyett Hondára vált).
Apró, de lényeges változás, hogy megújul a Forma–1 logója, amit már be is mutattak az utolsó futam után – egy kicsivel futurisztikusabb, mint a régi, nehéz lesz megszokni.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!