
Az nso.hu olvasói a fiatal Bartók Donátot választották a magyar csapat legjobbjának
Fotó: MTI
Pont nélkül, három vereséget követően hagyta el a magyar férfi kézilabda-válogatott a horvátországi Európa-bajnokságot. Ljubomir Vranjes megfiatalított csapata a 14. helyének köszönhetően szinte lehetetlen helyzetbe hozta a válogatottat.
2018. január 27., 11:052018. január 27., 11:05
2018. január 27., 11:082018. január 27., 11:08
Igaza lett Ljubomir Vranjes magyar szövetségi kapitánynak, aki a horvátországi kézilabda Európa-bajnokság előtt elmondta: ha a dánok és a spanyolok is legjobbjukat nyújtják, nincs esélyünk, és ha rosszul játszunk, a csehektől is kikaphatunk. A magyar férfi kézilabda-válogatott ugyanis a dánok és a spanyolok elleni vereséget követően a gyengébben rangsorolt csehektől is kikapott.
A mérkőzés után a szokásos, ismert közhelyeket lehetett hallani: „görcsösen játszottunk, mert nagy volt rajtunk a teher”, „nagyon akartunk nyerni, de valamiért nem ment jól a játék”, „mintha a csehek jobban akarták volna az egészet”. Úgy tűnik, a női kézilabda-válogatott decemberi csúfos szereplése a férfiaknál is folytatódik.
A magyar csapat nyeretlenül tér haza az Eb-ről, éppe úgy, ahogy Dujsebajev idejében. A kirgiz szakember is megfiatalított csapattal vágott neki két évvel ezelőtt a tornának, és hasonló sorsra jutott. Az azt követő időszak már jobban sikerült, ugyanis Xavi Sabate visszahívta az időseket, akikkel a franciaországi vb-n nemcsak hogy továbbjutott csoportjából, hanem – a nyolcaddöntőben az olimpiai dánokat búcsúztatva – az előkelő hetedik helyen végzett.
A horvátországi Eb-t követő szurkolók és szakemberek ismét rádöbbenhettek arra, hogy manapság kicsi csapatok nincsenek: hat-nyolc csapat bármikor felérhet a csúcsra, a többi pedig igencsak megszorongathatja a nagyokat. Példa erre a cseh, a makedón és a fehérorosz alakulat – ez utóbbit egyesek már a következő világversenyek egyik érmes gárdájának kiáltották ki, hiszen jelenlegi keretében hét játékos 23 év alatti, játékuk pedig igen meggyőző.
Ami a magyarokat illeti: az újabb fiatalítás, úgy látszik, nem tett jót a csapatnak vagy legalábbis az eredményességnek: a keretből a korábban kikerült két Iváncsik fivér mellett hiányzott a visszavonult Nagy László, Gulyás Péter, Fazekas Nándor, valamint Zubai Szabolcs és Harsányi Gergely. Részben ezen a véleményen volt Kocsis Máté is, a Magyar Kézilabda-szövetség (MKSZ) vezetője is.
„A célkitűzés kapcsán szükséges néhány tényt rögzíteni. Az idei világversenyen már nem lesz ott a magyar csapatban Nagy László, Fazekas Nándor, Zubai Szabolcs, az Iváncsik testvérek, Gulyás Péter, Ilyés Ferenc és Harsányi Gergely. Jelentősen átalakult tehát keret, de örülünk neki, hogy a kapitány bátran nyúl a fiatalabbakhoz. A válogatott majdnem fele 1995-ben vagy azután született, összesen tíz fiatallal vágunk neki az Eb-nek – nyilatkozta Kocsis, aki azonban hozzátette, hogy az MKSZ azt szeretné, ha a csapat hat mérkőzést játszana, tehát továbbjutna csoportjából.
A továbbjutást fogalmazta meg célként az MKSZ alelnöke is. „Új időszámítás kezdődik a férfiválogatott életében. A kezdeti szakaszban vagyunk, közép távon az olimpiai kvalifikáció a cél. Jó képességű a csapat, üdítő ránézni a fiatalokra. A rutin nyilván hiányozni fog, hosszabb folyamat lesz, amíg teljesen összeáll a válogatott. A minél több kiélezett mérkőzés sokat jelentene a játékosoknak. Mindig van tét, az olimpiára világversenyeken keresztül lehet kijutni, ha a mostani Eb-n bejutunk a középdöntőbe, akkor a következő világbajnoki kvalifikációt kiemeltként várhatjuk.”
Sajnos a játékosok mérkőzések előtti – bravúrt is szeretnénk végrehajtani típusú – fogadkozásai is hiábavalónak bizonyultak. Ahogy a férfi korosztályos válogatottak nemzetközi sikerei is hiábavalóak. Ugyanis
Arra a riporteri kérdésre, hogy egyes magyar játékosok miért képesek klubjukban jól játszani, a válogatottban pedig kevésbé, a szerb származású svéd szövetségi kapitány is csak mosolyogva húzta a vállát és annyit válaszolt: úgy tűnik, izgultak.
A fiatalok közül az első világversenyén szereplő Bartók Donát mutatkozott be a legjobban a válogatottban. A 20 éves játékos nyilatkozatában már a jövőbe is tekintett. „Mindig csapatként nyerünk és veszítünk. Ez a torna elúszott, nem tudunk mit tenni, már a jövőbe kell tekintenünk. Mindent meg kell tennünk azért, hogy ütőképes csapatunk legyen, amely a későbbiekben fel tudja venni a versenyt a legjobbakkal. Ez az egyetlen lehetséges út. Ehhez támogatásra van szükségünk. Megértem, hogy a szurkolók csalódottak, mert mi is azok vagyunk, mindenki elhiheti, hogy ez most nekünk a legrosszabb.”
Ahogy az lenni szokott, a külföldi kapitányt egyesek azonnal támadni kezdték. Az egyik ilyen beszólás éppen az MKSZ háza tájáról érkezett. „Amikor Ljubomir Vranjes megérkezett, elkezdte a munkát a Veszprémmel és a válogatottal. Elég kevés idő állt a rendelkezésére, hogy megismerje a játékosait, pedig a szövetség minden lehetőséget megadott neki, hogy több időt foglalkozzon a nemzeti csapattal, de neki nem kellett” – nyilatkozta az MKSZ sportvezetője, Zsiga Gyula. A szakember szerint a svéd edző arra használta az Európa-bajnokság előtt rendelkezésére álló időt, hogy a saját elképzeléseit érvényre juttassa, arra viszont már nem volt ideje, hogy tanulmányozza a támadás és a védekezés közötti játékkapcsolatot, illetve a szélsők szereplését nyomás alatt. „Nem volt olyan közvetítője, adott esetben magyar oldalról, aki a mostani próbálkozásait látva felhívta volna a figyelmét arra, hogy fölösleges, mert nem fog sikerülni” – vélekedett Zsiga Gyula, aki részben öngólt rúgott, hiszen ezt akár az általa felügyelt MKSZ is megtehette volna.
Tény az, hogy a három vereség azt jelenti: a válogatott az ugyancsak nulla pontos Montenegróval és Ausztriával utolsó helyen végzett, de azt is, hogy a következő világversenyekre a selejtezők sorsolásakor sokkal erősebb ellenfeleket fog kapni. Ez pedig azt eredményezheti, hogy a formálódóban levő, megfiatalított csapat nem biztos, hogy kijut a vb-re vagy az olimpiára. Noha az MKSZ távoli célkitűzése éppen az, hogy a 2020-as olimpián a magyar férfi kézilabda-válogatott is részt vegyen.
Romániával egy szinten
Az európai kézilabda-szövetség közzétette a 2019-es világbajnokság európai selejtezőinek kalapbeosztását. A magyar válogatott az Európa-bajnoki 14. helye miatt csak a második kalapba került, így rendkívül nehéz ellenfelet is kaphat a január 27-i sorsoláson. A második kalapban szerepel Románia is, amely a horvátországi kézi Eb ideje alatt előselejtezős csoportban szerepelt. Alex Csepreghi és társai végül elsőként végeztek az ukránok, az olaszok és Feröer-szigetek előtt, így kivívták a jogot a páros selejtezőre.
A Dániában és Németországban rendezendő vb-nek a két házigazda mellett biztos résztvevője a címvédő Franciaország és az Eb leendő győztese. Ha az Eb-t e három ország egyike nyeri, akkor a kvótával még nem rendelkezők közül a legjobb helyezésű együttes szerez részvételi jogot. A jövő januári vb-n a selejtezős párharcok győztesei lehetnek ott. A mérkőzésekre június 8–10. és 12–14. között kerül sor.
A vb-selejtező kalapbeosztása: 1. kalap*: Csehország, Fehéroroszország, Horvátország, Izland, Macedónia, Norvégia, Spanyolország, Svédország, Szerbia, Szlovénia
2. kalap: Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Hollandia, Litvánia, MAGYARORSZÁG, Montenegró, Oroszország, Portugália, Románia
* Az első kalapból kikerül a horvátországi Eb győztese.
Férfi kézilabda Eb-történelem
A férfi kézi Eb-t az európai szövetség minden páros évben rendezi meg. Az elsőre 1994-ben került sor. A kontinenstornát jellemzően januárban tartják, ahol a selejtezőket követően 16 nemzet válogatottja mérkőzik egymással. A 2020-as Európa-bajnokságon viszont már 24 csapat fog részt venni. A házigazda pedig Ausztria, Norvégia és Svédország lesz.
1994 (helyszín: Portugália): 1. Svédország, 2. Oroszország, 3. Horvátország, ... 7. Magyarország. 1996 (Spanyolország): 1. Oroszország, 2. Spanyolország, 3. Jugoszlávia, ... 10. Magyarország. 1998 (Olaszország): 1. Svédország, 2. Spanyolország, 3. Németország, ... 6. Magyarország. 2000 (Horvátország): 1. Svédország, 2. Oroszország, 3. Spanyolország – Magyarország nem jutott ki, 2002 (Svédország): 1. Svédország, 2. Németország, 3. Dánia – Magyarország nem jutott ki. 2004 (Szlovénia): 1. Németország, 2. Szlovénia, 3. Dánia, ... 9. Magyarország. 2006 (Svájc): 1. Franciaország, 2. Spanyolország, 3. Dánia, ... 13. Magyarország 2008 (Norvégia): 1. Dánia, 2. Horvátország, 3. Franciaország, ... 8. Magyarország. 2010 (Ausztria): 1. Franciaország, 2. Horvátország, 3. Izland, ... 14. Magyarország. 2012 (Szerbia): 1. Dánia, 2. Szerbia, 3. Horvátország, ... 8. Magyarország. 2014 (Dánia): 1. Franciaország, 2. Dánia, 3. Spanyolország, ... 8. Magyarország. 2016 (Lengyelország): 1. Németország, 2. Spanyolország, 3. Horvátország, ... 12. Magyarország.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!