
Véget ért, mégsem fejeződött be az idei női kosárlabda-bajnokság. Bár az alapszakasz győztese, a Románia-kupa nyertese, a Sepsi-SIC nem írt történelmet – 72:65-re elveszítette a CSM Târgovişte elleni döntő ötödik mérkőzését –, a zöld asztal mellett még megszerezheti történelme első bajnoki címét.
2015. április 25., 14:102015. április 25., 14:10
Míg a címvédő maroknyi szurkolójának őrjöngése, illetve a csalódásukon túllépő hazai drukkerek udvarias tapsa közepette a címvédő átvette az újabb bajnoki szimbólumokat, a háttérben öltönyös férfiak hajoltak – képletesen – egy beadvány fölé. A Sepsi-SIC vezetői ugyanis elhatározták: minden lehetőséget kihasználnak, hogy mégiscsak Sepsiszentgyörgy legyen a 2014–2015-ös idény hazai kosárfővárosa. Persze, „egyszerűbb” lett volna megnyerni a három nyertes meccsig tartó finálésorozatot, de a csalás az csalás, s ha valaki meg nem engedett eszközökhöz folyamodik, aligha mutogathat utólag bármilyen erkölcsi kódexre.
Mert mi is történt? A címvédő CSM Târgovişte jogtalanul szerződtette és szerepeltette Porchia Greent. Az amerikai irányító kétségtelenül együttese meghatározó embere volt, s bár becsapós lenne a meccseken szerzett pontjaival számháborúzni, nélküle a mostaninál is jóval nehezebb lett volna csapata számára az újabb bajnoki cím megszerzése. A légiós játékjoga azonban minimum megkérdőjelezhető, bár a jogszabályok talán még a kérdőjelt is megspórolni látszanak. A nemzetközi szövetség ugyanis tavaly meghatározatlan időre felfüggesztette a Târgovişte külföldről való szerződtetési jogát, miután megállapította, hogy a klub 100 ezer euróval tartozik korábbi edzőjének, a görög Giorgiosz Dikeulakosznak. Ebben az exlex állapotban ejtették meg tavaly nyáron az ICIM Arad menedzsere, Marcel Urban által pofátlannak nevezett bevásárlást a dâmboviţaiak, amelynek keretében Green a címvédőhöz került. Az amerikai ugyanis tavaly még a mexikói Aquilas Tabasco együttesét segítette a mexikói bajnoki címhez – azaz korántsem egy egyetemi tornán játszott, ahogy azt a Târgovişte igyekezett elmaszatolni egy későbbi kommünikében. A játékos az aradiak elleni idénynyitó Szuperkupa-döntőn még nem szerepelt, utána viszont már végigjátszotta a bajnokságot. A teljes mezőny tudtával és a szövetség cinkosságával, amely a FIBA-korlátozás értelmében nem adhatott volna játékjogot a korábban Szlovákiában, Görögországban és Finnországban is megfordult kosarasnak.
A háromszéki vezetők által benyújtott óvást sürgősségi eljárásban kell tárgyalnia a román szövetség illetékes bizottságának. Elutasítás esetén a fellebbviteli bizottság a következő fórum, de Rusz István menedzser szerint hajlandók a végsőkig, azaz a FIBA-ig is elmenni. A klubvezető szerint minden bizonyíték őket igazolja, mégsem számít könnyű menetre, mivel a szabálytalanság a szövetség eljárását is minősíti, amely nem emelt kifogást egy „stopon” lévő hazai klub igazolása ellen. A háromszékiek azzal is tisztában vannak, hogy ezzel nyílt frontot nyithatnak a hazai szövetséggel szemben, de úgy érzik, mindent meg kell tenniük, hogy a valóban hősies szezont produkáló Sepsi-SIC megkapja, ami szerintük megilleti.
A párharc amúgy kis híján már három meccs alatt befejeződött. A döntő első két találkozóját ugyan nagyon kiélezett csatában, de megnyerte a Sepsi-SIC, a harmadikat pedig, immár Târgoviştén a rendes játékidőben végig vezetve, két hosszabbítás után veszítette el 79:77-re. A negyedik meccsen a mentálisan fáradt vendégek egyetlen negyed erejéig tudtak talpon maradni, a 68:56 után pedig következhetett a mindent eldöntő ötödik találkozó. A döntő döntőjén is a hátulról jövő lélektani előnye látszott érvényesülni, az első tíz percben folyamatosan 6-8 pontos távolságra tartotta ellenfelét Dan Fleşeriu együttese. A Sepsi-SIC kilencpontos hátrányból kezdett kapaszkodni, de minden egyes centiért keservesen meg kellett küzdenie. A hatalmas energiabefektetésnek azonban mégis meglett az eredménye, hiszen a negyedik negyed elején Harrison kosarával átvette a vezetést Zoran Mikes csapata (57:56), sőt növelte is az előnyét, ám ekkor egyszerre lemerültek az elemek. Két, dobás nélküli hazai támadás következett, a másodikat rögtön egy kosárral végződő ellentámadás követte, amelyre még egy szabaddobás is járt. Hiába próbálkozott időkéréssel a hazaiak mestere, a csodához már nem talált társakra Zoran Mikes.
A hazaiak boszniai szerb mestere a 72:65-ös vereség után beismerte: tartott tőle, hogy tanítványai nehezen viselik a sorozatban elért 27 győzelem utáni vereséget. „Talán a reakcióink nem voltak megfelelőek, de felkészülten vágtunk neki a döntőnek. A meccsen azonban valamennyi hibánkat kihasználta az ellenfél. Remélem, tanulunk a hibáinkból, és jövőre még jobban teljesítünk majd” – fogalmazott a szakember, aki így is nagyon büszke csapatára.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!