
Új rendszerrel, új szabályokkal indul a hétvégén a 2015–2016-os román labdarúgó-bajnokság. A színvonal a román „sajátosságok” miatt vélhetően tovább gyengül, bár az újdonságok bevezetésétől a vezetők éppen az ellenkezőjét várják.
2015. július 09., 20:112015. július 09., 20:11
Tizennégy csapattal indul a 2015–2016-os szezon a Liga1-ben alapszakasz plusz rájátszásos rendszerben. Az alapszakasz végén az első hat helyezett a bajnoki címért folytathatja, a további nyolc csapat pedig a két kieső hely elkerüléséért küzd. Ebben a rendszerben több mérkőzést játszanak, ez magyarázza a szokatlanul korai, július eleji kezdést. Ráadásul nemcsak a bajnokság és a kupa küzdelmeit bonyolítják le, a tévéközvetítési jogokért fizető ISB céggel kötött megállapodás értelmében – a tavalyi lebonyolítási rendszerhez hasonlóan – a Ligakupa küzdelmeit is. Ennek a fődíja jelentősen nő, a tavalyi összeg négyszeresével, 400 ezer euróval gazdagodikagyőztes. A sorozatban a 14 fősre csökkentett Liga1 csapatai vesznek részt. A bajnoki arany-, illetve ezüstérmes Steaua és Marosvásárhelyi ASA csak a negyeddöntőben kapcsolódik be a küzdelmekbe, a többi 12 együttes egy-egy mérkőzésen dönt arról, melyik jut a legjobbnyolc közé. Az egyenes kieséses rendszerben zajló Ligakupában csak az elődöntőben rendezett párharcokat rendezik oda-visszavágó alapon.
Tiltólisták
Az új szabályok nemcsak a lebonyolítási rendszerhez kapcsolódnak, hanem az együttesek keretéhez és a játékosokhoz is. A 2015–2016-os idénytől kezdődően csak olyan EU-n kívüli országból származó játékosok vásárolhatók, akik az igazolásuk előtti 12 hónapban saját országuk válogatottjában legalább három alkalommal szerepeltek. Ezzel a döntéssel a szövetség azt akarta elérni, hogy a klubok ne másod- vagy harmadrangú játékosokat vásároljanak, hanem jobb képességűeket, ugyanakkor támogassák a hazai labdarúgók elsőosztályban való szereplését. A valóságban azonban az történik, hogy dél-amerikai vagy afrikai, esetleg balkáni országokból származó tehetséges labdarúgókat – akik ugyan nem válogatottak, de a romániai szintnél jobbak – nem lehet szerződtetni. A döntés különben nem vonatkozik azokra az unión kívüli játékosokra, akiknek élő szerződésük van a klubjukkal.
Az együtteseknek jövő évtől kezdődően 25 fős keretük lehet, amelyet a vezetők a Bajnokok Ligája rendszere szerint képzeltek el. Ezek között idén kötelező módon 6 hazai – 15 és 21 éves kora között román csapatnál legalább három szezont lehúzó – és 2 saját nevelésű játékosnak kell szerepelnie. Ez a szám a 2016–2017-es szezonban úgy módosul, hogy legalább 4 saját nevelés és 4 országon belüli nevelés legyen. A 25 főn felüli B-listára kizárólag saját nevelésű, 21 évnél fiatalabb játékosok kerülhetnek.
Kezdés mínusszal
A Liga1 küzdelmeit egy – az érintett csapatok által már megfellebbezett – tavalyi döntés értelmében a CFR és a Petrolul mínusz 6 ponttal kezdi meg. A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) licencbizottsága nyolc csapatot ugyanis pontlevonással sújtott, mert a klubok nem feleltek meg a követelményeknek. A korábbi években azokat az együtteseket, amelyek nem teljesítették a feltételeket, a második vonalba sorolták, ám a döntés ellen a klubok a svájci Sportdöntőbíróságon (TAS) fellebbeztek, és több esetben is a nemzetközi szervezet utólagos döntése alakította ki a Liga1 mezőnyét. Idén enyhítettek a szabályokon: az alsóbb osztályba való besorolást törölték, büntetésként bevezették a pontlevonást, amely csak akkor lép érvénybe, ha az együttes az élvonalban marad. Így a Rapid, a Kolozsvári „U”, az Oþelul Galaþi, a Ceahlăul Piatra Neamþ, a Brassói FC és a Resicai Metalul pontlevonás nélkül kezdheti a második ligát, amely a tavalyi szezon döntése alapján idén nem két szériában indul, hanem egyetlen, 20 csapatot tömörítő csoporttal.
Fellegvári trófeaálmok
Az utóbbi évek gazdasági válsága, a román futballban tapasztalható csalások, a letartóztatott tulajdonosok, a fizetésképtelenné vált klubok, valamint az életbe léptetett új szabályok miatt a Liga1 színvonala valószínűleg tovább csökken. Ám ha az izgalmakat tekintjük, akkor Kírosz Vasszarasszal, a játékvezetők egyesületének elnökével kell egyetértenünk, aki szerint a román pontvadászat Európa legizgalmasabb bajnoksága volt: a cím a záró forduló utolsó öt percében dőlt el. Erre a most kezdődő bajnokságban is lehet esély, hiszen az együttesek között nincsenek nagy különbségek. A bajnoki címre talán ismét a Steaua a legesélyesebb, ám több meghatározó játékosát is elveszítette, edzőnek pedig a tapasztalatlan, pro licences edzői képesítéssel nem rendelkező Mirel Rădoit ültette.
Az elmúlt idény végén több értékes futballista is távozott a Maros partjáról is, ám egy ideig úgy tűnt, az ASA vezetőinek sikerült újabb ismert (Maftei, Brandan, Golanski, Nicoliþă) játékosokat meggyőzniük arról, hogy érdemes Marosvásárhelyre szerződniük. Állandó kérdésként tételeződik azonban, hogy a vásárhelyi együttes meddig képes megmaradni a polgármesteri hivatal által támogatott rendszerben, különben nemcsak a játékosok, hanem a sztáredző, Dan Petrescu is hamar továbbáll. A legutóbbi hírek nem túl biztatók. Dan Petrescu több külföldi ajánlatot kapott, a DNA vizsgálatot kezdeményezett a klubnál, zárolta a bankszámlák nagy részét, az egyesület vezetői pedig beismerték, hogy nem tudnak fizetni. A játékosoknak fizetéscsökkenést javasoltak, akik közül többen is jelezték már, hogy ilyen körülmények között nem maradnak a klubnál. A hivatalos vizsgálat természetesen nem zárul le a bajnokság rajtjáig, s ha az ASA az első forduló után jelenti be, hogy képtelen kiállni a bajnoki mérkőzésekre, a pontvadászat 13 csapattal fog folytatódni.
Részben ismét kicserélődött a Kolozsvári CFR csapata is, amely fizetésképtelenség miatt magas fizetésű játékosoktól vált meg, a helyükre szerződtetett hazai és portugál labdarúgókról pedig egyelőre nem sokat tudni. A kispadra ültetett Dan Matei edző mindenesetre csak báb, a csapatot a licenc nélküli, ám a tavaszi szezonban kiváló munkát végző Francisc Dican fogja vezetni. A nehézségek ellenére a fellegváriak a három trófea közül az egyiket szeretnék megszerezni.
Nagy játékosmozgás volt az Astra Giurgiunál is, ám a keret így is erős maradt. A Duna-menti csapat az első három hely egyikéért száll harcba. A kisebb költségvetés és a rácsok mögé küldött tulajdonos ellenére a bizonytalansági tényező mégis Marius Şumudică kolerikus természete, az edző ugyanis az elmúlt években ritkán bírt ki egy szezont egy csapatnál. Tovább gyengült a Dinamo, de a Craiova és a Petrolul sem erősödött. A FC Botoşani csapatával együtt – a korábban említettek mellett – valószínűleg ezek a klubok harcolnak majd a felsőház további két helyéért, a többiek – a másodosztályból felkerült Voluntari-ral és a Temesvárral – az alsóházba kerülnek.
A kereteket nézve egyelőre úgy néz ki, gyengültek a csapatok – az anyagi nehézségek miatt többen külföldi pontvadászatokban próbálnak szerencsét –, ám az átigazolási szezon szeptember elsejéig tart, tehát még bármelyik csapat erősödhet.
Tévéfüggő liga
Megnyugodhatnak a klubtulajdonosok: az Intel Sky Broadcast (ISB) – a hazai mérkőzések tévéközvetítésének jogtulajdonosa – kifizette a Román Profi Ligának (LPF) a szezon első felére a szerződésbe foglalt pénzösszeget. A helyzet néhány hete még nem volt ennyire egyértelmű. A máltai bejegyzésű cég, amely Pászkány Árpád üzleti köréhez tartozik, a tavaly megkötött szerződés felülvizsgálatát kérte. Azt szerette volna ugyanis elérni, hogy az eredetileg évi 27,5 millió euró helyett csupán 21 millió eurót fizessen ki a LPF-nek – a bajnokság színvonalának gyengülése okán. Ám ebbe a csökkentésbe sem a LPF, sem pedig a Liga1-ben szereplő csapatok vezetői nem egyeztek bele. Ráadásul az egyeztetésekbe nem hivatalosan beléptek a hazai tévéadók is, amelyek jelezték: ha nem születik megállapodás, a szerződést pedig fel kell bontani – erre a záradékok alapján a LPF-nek joga lett volna –, ők hajlandók fizetni. Meg nem erősített források szerint az RCS-RDS és a Telekom 28,5 millió eurós összeget, azaz 1 millióval többet ígért a liga vezetőségének, ha egyoldalúan felbontja a máltai céggel kötött szerződést. A pénz így nem egy külföldi cég közvetítésével jutott volna el a LPF-hez, illetve azon keresztül a klubokhoz, hanem közvetlenül. Valószínűleg ennek az intermezzónak is köszönhető, hogy az ISB meghátrált, és hajlandó volt fizetni.
„Teljesen ésszerűtlen helyzetben vagyunk – kommentálták az eseményeket név nélkül egyes személyek, akik részt vettek a tárgyalásokon. – Azt várjuk, hogy a közvetítési jogokért kiírt licitre külföldi cégek jelentkezzenek, és a mi bajnokságunkért nagy összegeket fizessenek. A cégeknek – ha el is nyerik a jogokat – úgyis a romániai piacon jelen levő tévétársaságokkal, kábelszolgáltatókkal kell megegyezniük a közvetítésekről. Mennyivel jobb lenne, ha a közvetítőket kiiktatnák, s a LPF a hazai társaságokkal kötné a szerződést.” A tévéközvetítésekért járó pénzösszegek különben azért olyan életbevágóan fontosak a kluboknak, mert a Liga1-ben szereplő csapatok több mint fele ezektől függ: költségvetésük nagy részét – játékosok és technikai stáb fizetése, igazolások, stadion fenntartása vagy bérlése – ebből fedezik. Ha elestek volna a bevételtől, egyes klubok még azt is fontolgatták, hogy visszalépnek a bajnokságtól.
A szabályzat értelmében a közvetítési bevételből származó összegből a bajnok kapja a legtöbbet, de jelentős összeg jár a táblázat második, harmadik, illetve negyedik helyén végző csapatoknak is. A tabella utolsó harmadában végző együttesek természetesen kevesebb pénzből gazdálkodhatnak. A tervek szerint az élvonal újoncai körülbelül 1,2 millió eurót kapnak, ami egy kisebb költségvetés 60–70 százalékát is jelentheti.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!