
Nemcsak a román bajnokságban, hanem a magyar Erste Ligában is remekül teljesít a Csíkszereda
Fotó: Gecse Noémi
Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson is jelentős változáson esett át a hokicsapat az elmúlt időszakban. A Sportklub az Erste Ligában az élmezőnyben tanyázik és vezeti a román jégkorongbajnokságot, a Progym az utóbbi pontvadászatban a második helyet foglalja el.
2017. december 15., 20:532017. december 15., 20:53
2017. december 15., 20:582017. december 15., 20:58
Mindkét székelyföldi együttes tapasztalt játékosokkal erősített a szezon kezdetén. A Sportklubnál meg voltak elégedve a múlt idény közepén érkezett edző, Leo Gudas szakmai tudásával, ugyanis a nyári szünetben szerződést hosszabbítottak a cseh trénerrel. Maradt ugyanakkor a masszív cseh csatár, Radim Valchar is, aki stabilan lövi a gólokat. Több idegenlégióstól is megváltak, de helyükre érkeztek újak: szerződést kötöttek két tapasztalt orosz jégkorongozóval. Mindketten a KHL-ben (Kontinentális Jégkorong Liga) tettek szert nagy rutinra: Pjotr Szcsasztlivij és Makszim Potapov. Előbbi többek közt világbajnoki bronzérmet is nyert hazája válogatottjával és megfordult az NHL-ben is (Észak-Amerikai Profi Jégkorongliga). Három meccs után Pozsonyba igazolt, és ekkor a Sportklub leigazolta helyére Makszim Potapovot, aki többek közt a Szpartak Moszkva csapatkapitánya is volt. Csakhogy Szcsasztlivij számításai nem jöttek be a szlovák gárdánál, ezért visszatért Csíkszeredába. Így már két erős idegenlégióst tudhatott keretében a kék-fehér alakulat. December első hétvégéjén Potapov lesérült a Dunaújvárosi Acélbikák elleni meccsen (kulcscsonttörést szenvedett), és rögtön szerződtettek egy másik orosz csatárt, Alekszander Golovint. A nyáron csatlakozott a kerethez a szlovák, 38 éves Peter Fabus is, aki centerként végzi remekül a feladatát, valamint az orosz Andrej Taratuhin csatárként segíti a csíkiakat. Mellettük hazatért Brassóból Fodor Csanád és Debrecenből Györfy Tihamér.
A Csíkszeredai Sportklub legutóbb a 2012–2013-as szezonban tudta elhódítani a román bajnoki címet (akkor HSC Csíkszereda néven szerepelt). Azóta mindössze egy alkalommal nem játszott döntőt, a 2014–2015-ös idényben, akkor a Galaci Dunărea a Bukaresti Seauát győzte le. A legutóbbi két fináléjukat a csíkiak a galaciakkal, illetve a Brassói Coronával szemben veszítették el.
Idén viszont robog a csíki együttes, eddig mindössze két meccsen maradt alul a 21-ből: november közepén 3–2-re kikapott a Corona otthonában. Legutóbb a múlt héten csapott össze a Progym és a Sportklub. Bár korábban játszottak szoros meccseket egymással, egyszer sem tudott nyerni a gyergyói csapat. Szerdán este viszont hosszabbításig jutottak, majd szétlövés következett, amelyet a piros-fehérek nyertek. Toronymagasan vezeti a ranglistát a csíki gárda, lapzártánk idején 58 pontjával állt az élen, őt követte a Gyergyószentmiklósi Progym 37-tel és a Galaci Dunărea 26-tal. A címvédő brassói alakulat csak az ötödik helyen tanyázott, mivel jóval kevesebb meccset játszott, mint vetélytársai.
Tervek szerint február 4-ig tart az alapszakasz, amelyben minden csapat 30 meccset játszik. Ezután következik a rájátszás, ahova az első négy helyezett kerül be. Az elődöntőben az első a negyedikkel, a második a harmadikkal küzd meg – az egyik fél három győzelméig tart a párharc. A két győztes játssza a döntőt, ahol hétből négy találkozót kell megnyerni.
Nemcsak a román bajnokságban, hanem a magyar Erste Ligában is remekül teljesít a Csíkszereda. Ellentétben a múlt szezonnal – amikor a kék-fehérek még a rájátszást érő nyolcadik helyet sem tudták elcsípni, utolsók lettek az alapszakaszban – most az élmezőnyben tanyáznak. A címvédő DVTK Jegesmedvék vezetik a ranglistát, de szoros a küzdelem, ugyanis az üldöző öt együttes között (MAC Budapest, Sportklub, Ferencváros, Dunaújváros, Újpest) mindössze néhány pont a különbség.
Az Erste Liga alapszakaszában, ami január 15-ig tart, a kilenc csapat két teljes kört játszik oda-visszavágó rendszerben, ami 32 mérkőzést jelent. Ezután az egykörös középszakaszban felső- és alsóházra oszlik a mezőny (négy, illetve öt együttessel), s a sereghajtó számára ezt követően véget ér az idény. A négy nyert mérkőzésig tartó negyeddöntőben az elmúlt idényhez hasonlóan idén is választhat magának ellenfelet a felsőház első három helyezettje.
Komoly átalakuláson esett át a Progym is. A nyári szünetben szerződést kötöttek a dán Jørgen Kryger Andersen edzővel és néhány ukrán légióssal: Ruszlan Boriszenko, Dimitrij Tolkunov és Vlagyimir Romanenko hátvédekkel, valamint Dimitrij Nimenko és Szergej Csernenko csatárokkal. Mellettük még a cseh Vaclav Novak, valamint a román állampolgársággal is rendelkező Vitalij Kiricsenko és Pavel Boriszenko alkották a külföldi játékosállományt – ők már régebb óta tagjai a gyergyói együttesnek.
A hazaiak közül visszavonult a kapus Molnár Szabolcs, akit Szakács Szabolcs váltott az első számú hálóőr posztján (mellette Szabó László védi még a „ketrecet”). Tolkunovval nem voltak megelégedve és menesztették, helyére az ugyancsak ukrán Nikita Bucsenkót igazolták le.
November elején megváltak a dán trénertől is, mivel rossz hangulat uralkodott az öltözőben, és a szakmaiságával sem voltak elégedettek. Helyét Ruszlan Boriszenko vette át, és így kiesett egy játékos a keretből. Őt az ukrán Vlagyimir Alekszjukkal pótoltak, illetve a Galaci Dunăreától megszerezték a szlovák Juraj Durkech játékjogát is.
Nem sokkal később nagy bejelentést tett a Progym: tíz év távollét után hazacsalogatta Goga Attilát a Galaci Dunăreától. A Duna-partiaknak cserébe két játékost kaptak Szergej Csernenkó és Vlagyimir Romanenkó személyében. A 35 éves Gogával majdnem egyidőben érkezett az orosz Danyil Kaskov, aki korábban a dunaújvárosi és debreceni csapatnál termelte a pontokat, de megjárta a KHL-t is. Nem csoda, hogy a helyiek döntőt akarnak játszani a román bajnokságban.
Jól haladnak ez irányba, hiszen másodikak a ranglistán.
Ezúttal is pofozógépként van jelen a pontvadászatban a Bukaresti Sportul Studențesc, amely még egy pontot sem szerzett. Városi riválisa, a Steaua sem remekel, de november végén meglepetést okozott, ugyanis legyőzte a Progym csapatát. Kezd felébredni a szezon elején rendkívül rosszul teljesítő Galaci Dunărea is.
Nemrégiben több székelyföldi városban is terepszemlét tartottak az Magyar Jégkorong Szövetség vezetői: Such György elnök, Sipos Levente főtitkár, Kovács Zoltán szakmai alelnök, Egri Gergő sportigazgató és Gebei Péter, a játékvezetői testület elnöke. Sepsiszentgyörgyi, kézdivásárhelyi, csíkszeredai és gyergyószentmiklósi látogatásuk során főképp az utánpótlás-nevelésről tárgyaltak a helyi klubok vezetőivel. Ugyanakkor Csíkszeredában Such György és Tánczos Barna, a Székelyföldi Jégkorong Akadémiát (SZJA) működtető Mens Sana Alapítvány elnöke aláírt egy szándéknyilatkozatot a két intézmény közötti együttműködés további lehetőségeiről.
A magyar jégkorong vezetői és a Progym megbeszélésén szó esett a gyergyói csapat azon nem titkolt szándékáról is, hogy visszatérjen a nemzetközi színtérre, az Erste Ligába. Such György meglátása szerint mindenképpen beszélni kell erről, de alaposan át kell gondolni a lehetőséget. Meglátása szerint akkor érdemes ezzel foglalkozni, amikor egy több évre kidolgozott tervük van a piros-fehéreknek, az anyagi háttér biztosítására, és a megfelelő játékosállomány is rendelkezésre áll. Such nem sürgetné a Progym Erste Ligás szereplését, amíg olyan csapata nem lesz, amely méltó a gyergyói jégkorong hagyományaihoz. Hozzátette, a ligában szereplő együttesek is megbánták, hogy olyan gárdákat vettek be, mint tavaly a Belgrád vagy idén a Vienna Capitals II., amelyek nem képviselnek megfelelő színvonalat.
Kopacz Zoltán, a Progym elnöke kifejtette: nem akarják elhamarkodni a lépést, de nem tesznek le arról, hogy klubjuk a következő években Erste Ligában szerepeljen. Mint fogalmazott, vannak már terveik és lehetőségeik a megfelelő anyagi háttér biztosításához.
Felvetette, hogy mivel több olyan magyarországi klub is érdeklődik az Erste Liga iránt, amely még nem tagja a mezőnynek, érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy több osztályossá alakítsák a pontvadászatot.
Idén Galac városa ad otthont a jégkorong Román Kupa küzdelmeinek. Akárcsak az előző években, ezúttal is hat csapat részvételével bonyolítják le a megmérettetést. Az A csoportban a Brassói Corona, a Gyergyószentmiklósi Progym és a Bukaresti Steaua csap össze, míg a B-ben a Csíkszeredai Sportklub, a Galaci Dunărea és a Bukaresti Sportul Steudențesc.
A Román Kupa programja: december 20-án Sportul Studențesc–Sportklub (14.30), Steaua–Corona (18.30); december 21-én Dunărea–Sportul Studențesc (14.30), Progym–Steaua (18.30); december 22-én Corona–Progym (14.30) és Sportklub–Dunărea (18.30). A csoportelsők játsszák a döntőt, a másodikak küzdenek a bronzéremért. December 23-án rendezik a meccseket: 14.30-kor kezdődik a kisdöntő, 18.30-kor a finálé.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!