
A Kárpát-medencei kollégiumok képviselői iskolazászlókkal a kolozsvári Farkas utcai templomban ünnepi istentiszteleten vettek részt
Fotó: Asztalos Barnabás
A Kárpát-medencei református középiskolák 23. alkalommal rendezték meg éves találkozójukat, az eseménynek idén Kolozsvár adott otthont. Kiss-Cserey Zoltán, a Kolozsvári Református Kollégium lelkésze szerint fel kell emelni a felekezeti tanintézményeket, hiszen a mai világban kincsnek számítanak.
2018. július 12., 20:152018. július 12., 20:15
2018. július 12., 21:112018. július 12., 21:11
A hagyomány szerint minden tanév végén más-más iskolában gyűlnek össze a Kárpát-medencei református középiskolák. A 23 éve ismétlődő eseményen a kezdetektől vesz részt a kolozsvári kollégium is, és most először, július 5-8. között otthont is adhatott az eseménynek. A rendezvényen az erdélyi és partiumi iskolák mellett magyarországi, kárpátaljai és felvidéki intézmények is rendszerint megjelennek.
„Meggyőződésem, hogy a református iskolák közössége magából termelte ki az igényt a találkozó 23 évvel ezelőtti megszervezésére, hiszen ez nem egy sablonos, kötelező rendezvény” – mondta Kiss-Cserey Zoltán iskolalelkész a találkozók kialakulása kapcsán. A kollégium meghívójára 31 felekezeti intézmény jelezte érkezését. A résztvevők száma időközben módosult, így végül
Küldöttségenként többnyire négyfős csapatok érkeztek, két felnőtt és két diák. Az intézményeket intézetvetők, igazgatók, lelkészek, pedagógusok, tanulók képviselték. A lelkész elmondása szerint a legtöbb vendég Magyarországról érkezett, hiszen az anyaországon kívül a református iskoláknak kevésbé van lehetőségük létrejönni és működni. A határon túli intézmények közül az erdélyi, illetve a partiumi tanintézetek képviselték magukat a legnagyobb számban.
Dr. Székely Árpád, a Kolozsvári Református Kollégium igazgatója köszönti a résztvevőket
Fotó: Asztalos Barnabás
A találkozók igen fontosak, mivel Kiss-Cserey szerint ezek azok az alkalmak, amikor egymástól tanulni tudnak, egymást építeni tudják, sorsdöntő kérdésekben tanácsot kérhetnek, illetve karöltve örülhetnek a sikereknek és közösen sírhatnak a kudarcok miatt. A rendezvény feltölti a tanulókat, pedagógusokat, hogy a rövid vakációs pihenés után még nagyobb lendülettel kezdjék az új tanévet. Mindemellett a találkozó által is
– mondta a kolozsvári lelkipásztor.
A kollégium, a Kárpát-medence különböző részeiből érkező vendégeit izgalmas és változatos programfelhozatallal várta. Mind a felnőtteknek, mind pedig a diákoknak számos hangulatos előadással, szabadidős tevékenységi lehetőséggel kedveskedtek. Az ünnepélyes megnyitó, a maga lelki táplálékával biztosította a kellemes közérzetet. A nyitó istentiszteleten Kató Béla püspök szolgált, aki elmondta: a találkozó arra is jó, hogy a tanárok és a diákok saját életüket összemérhessék a máséval. Tehát kicserélhessék egymással gondolataikat, ezáltal pedig megnyugodhatnak, hogy másnál nem rosszabb, illetve nem jobb körülmények között élnek, oktatnak és tanulnak. Senki sem képez kivételt, mindenkire ugyanazok a lehetőségek várnak.
Kató Béla püspök, Dézsi Zoltán főgondnok, Székely Árpád kollégiumi igazgató és Kiss-Cserey Zoltán iskolalelkész a templomba induló ünnepélyes menet élén
Fotó: Asztalos Barnabás
„Nagyon örültünk, hogy a 2018-as évet Mátyás király-emlékévnek nyilvánította a magyar kormány, mivel így ennek jegyében alkothattuk meg a programtervezetet” – közölte Kiss-Cserey. Így sikerült néhány olyan programot is belopni, mint a Reneszánsz est az Óvárban című rendezvény, amelyen az Amaryllis táncegyüttes lépett fel megadva az est hangulatát. A táncesten a vendégeket is sikerült táncra bírni, így kifejezetten kedélyesen zárult a nap nagyenyedi borok kóstolgatásával.
A találkozó során a 150 résztvevő érdekes előadásokat hallgatott meg, várossétán vett részt, ellátogatott a mérai bivalymúzeumba, valamint az Apáczai Csere János Elméleti Líceum előadásában megtekinthette a Mozart című musicalt is.
A lelkész szerint a reneszánsz táncest bizonyult a találkozó leghangulatosabb programjának. A visszajelzéseket azonban mindenképpen kiértékelik, ezzel is segítséget nyújtva a következő találkozó szervezőjének.
A református összejövetel idei mottója Pál apostol Timóteushoz intézett leveléből származik: „a rád bízott drága kincset őrizd meg a bennünk lakozó Szentlélek által”. A vezérige az előkészületeket is nagyban meghatározta. „Ha másként nem is, de gondolatban és lélekben már ősztől készültünk a rendezvényre, amelynek minden munkatársam érezte a súlyát”–közölte a kollégium lelkésze. A találkozó gyakorlati kivitelezése az év elején kezdődött. „Nehéz négy nap alatt a Kárpát-medence egy kis szeletét, annak a szeletnek egy városát bemutatni”–magyarázza Kiss-Cserey Zoltán, aki a szervezésben is fontos szerepet vállalt. Ennek ellenére a kollégium munkatársai mindent megtettek, hogy lebilincselő programokkal bűvöljék el a meghívottakat.
A református iskolák randevúját tavaly a Pest megyei Nagykőrösön tartották. Legutóbb Romániában 2015-ben találkoztak, a történelmi Partiumban, azon belül Zilah városában. Minden szervező intézmény a maga településének, iskolájának értékeit, kincseit, érdekességeit emeli ki a találkozók alkalmával. Így Nagykőrösön tavaly Arany János személyére fektették a hangsúlyt, aki ebben a városban is élt, tanított, illetve alkotott.
A kolozsvári kollégiumban reggeli áhítattal kezdik a napot, vasárnap istentisztelettel zárják a hetet, bibliaórákat tartanak, diákpresbitérium vezeti a diákközösség életét, egyházi rendezvényekre, valamint ifjúsági táborokba járnak. „Túl azon, hogy Isten igéjét hirdetjük, a legfontosabb a tanároknak, a lelkészeknek a hiteles élete, mivel ez neveli leginkább a gyerekeket”–mondta Kiss-Cserey Zoltán, aki szerint a diákok nevelőikben keresik példaképeiket.
A kolozsvári kollégium messze földön híres vegyeskórusa
Fotó: Asztalos Barnabás
A kollégium az elmúlt tanévben szerette volna bemutatni, milyen az iskola diákszemmel. A tanulók ekkor arról is beszéltek, mit jelent számukra a tanárral, az osztályfőnökkel, a lelkésszel vagy az igazgatóval való kötetlen beszélgetés. A lelkipásztor szerint a kollégiumi életnek –már csak a diákok elbeszélése alapján is –hatalmas sors-, közösség- és emberformáló ereje van.
A felekezeti iskolák különlegességére Kató Béla püspök is kitért a nyitó istentisztelet során, hiszen kiemelte:
és veszik át kulturális és vallásos örökségünket, mint a másféle iskolában végzettek”.
Jelenleg az Erdélyi Református Egyházkerület 15 református tanintézményt működtet, ahol mintegy 4000 fiatal tanul. A püspök elmondása alapján ez a szám a következőkben növekedni fog.
Hevele Lili
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!