
Magyar filmklasszikussal, a Törőcsik Mari, Darvas Lili és Darvas Iván főszereplésével készült Szerelem digitálisan felújított verziójával indult, és Hajdu Szabolcs Ernelláék Farkaséknál című, nagysikerű filmjével zárul az immár tizenhatodjára megrendezett Filmtettfeszt.
2016. október 16., 18:252016. október 16., 18:25
2016. október 16., 18:252016. október 16., 18:25
Egyre inkább úgy tűnik, a Filmtettfeszt is bekerült a kolozsvári cinefilek éves határidőnaplójába – a szerdától vasárnapig tartó, kizárólag magyar filmeket felsorakoztató fesztivál közönsége lassan-lassan kinőtte a rendelkezésére bocsátott teret, azaz a kolozsvári Győzelem mozit. Az Anyám és más futóbolondok című Fekete Ibolya-filmet a nagy érdeklődésre való tekintettel a szombati nap újra levetítették, a vasárnap esti Hajdu Szabolcs filmre, az Ernelláék Farkaséknál címűre pedig már szombaton nem lehetett nullás jegyet kapni. Még akkor sem, ha – a fesztivál jellegéből adódóan – mindenki ismer mindenkit, pláne a főszervezőket, jegyet intézni, akár állót, a megszigorított biztonsági intézkedések miatt már nem lehetett. Így azok, akik lemaradtak a sokat dicsért kamaradrámáról, reménykedhetnek, hogy sikeres lesz a Filmtett Egyesület új, egyelőre kísérleti fázisban lévő projektje: mint Zágoni Bálint, a Filmtett Egyesület menedzsere elárulta, megvásárolták Till Attila Oscar-díjra jelölt filmjének, a Tiszta szívvel címűnek a romániai forgalmazási jogait (romániai bemutatója december másodikán lesz), s nem titkolt céljuk, hogy az éves Filmtettfeszt, illetve a TIFF magyar napjain kívül az év egyéb, fesztiválmentes napjain is láthasson a nagyérdemű magyar filmeket a romániai mozikban. Ezért lehet hát reménykedni, hogy az Ernelláék Farkaséknál című filmet nemcsak kalózverzióban, hanem akár plázamozikban is megtekinthetik azok, akik nem fértek be a Győzelem moziba. És hát persze abban is lehet reménykedni, hogy a szervezők, látva a nagyszámú érdeklődőt, a folyamatosan telt házas mozikat, jövőre talán elgondolkodnak azon, hogy át kellene költöztetni a fesztivált a Florin Piersic moziba, elkerülve, hogy tömegek maradjanak az ajtón kívül.
Filmnézés Erdély-szerte
A Filmtettfeszt sikerét a nézőkhöz hasonlóan értékelte lapcsoportunknak Zágoni Bálint főszervező is. „Élénk volt az érdeklődés az idén tizenkét erdélyi városban megszervezett Filmtettfeszt iránt, határozottan úgy tűnik, hogy a seregszemle egyre inkább beépül a nézőközönség és szakma tudatába is”. A tizenhatodik alkalommal tartott fesztivál összesen 12 nagyjátékfilmmel, hét dokumentumfilmmel és 50 rövidfilmmel várta a nézőket a fő helyszínen, Kolozsváron, valamint Nagyváradon, Székelyudvarhelyen, Nagyszebenben, Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön, Szatmárnémetiben, Kézdivásárhelyen, Kovásznán, Besztercén, Zilahon és Aradon. A városokon kívül idén első ízben vetítettek filmeket úgynevezett vándormozi keretében is: bekapcsolódott a fesztiválba két Kolozs megyei falu, Kalotaszentkirály és Tordaszentlászló. „Az előző évekkel összehasonlítva többen érdeklődtek a fesztivál iránt, sok helyszínen telt házas közönség előtt vetítettük a filmeket, de számos érdeklődő jött el a filmrendezőkkel szervezett közönségtalálkozókra is. A végleges adatokat még nem tudjuk, hiszen vasárnap este zárult a rendezvény, de már eddig is nagy volt az érdeklődés a szemle iránt Kolozsváron, de például Csíkszeredában és Nagyszebenben is. Fekete Ibolya Anyám és más futóbolondok a családból című filmjét rengetegen nézték meg, sőt, pótvetítést is kellett tartani, de sokan kíváncsiak a fesztivál zárófilmjére, Hajdu Szabolcs Ernelláék Farkaséknál című, a vasárnap este vetített alkotására” – fejtette ki Zágoni Bálint. Hozzátette, bár inkább a szakmai közönséget célozták meg, népszerűnek bizonyultak a kísérőrendezvények is, így például a Magyar Nemzeti Filmalap inkubátor programjáról szóló beszélgetés, amely az erdélyi fiatal filmeseket szólította meg és bátorította alkotásra, így az érdeklődők betekintést nyerhettek a filmtámogatási rendszerbe, és eligazítást kaphattak a jövőre nézve. Hasonlóan élénk volt az érdeklődés a háromnapos kritikaíró műhely iránt is. Mint Zágoni Bálint fogalmazott, hiánypótlónak számít a hasonló kezdeményezés, hiszen az eddigi legkomplexebb kísérő rendezvényükre sok fiatal, filmszakos és újságíró szakos egyetemista is kíváncsi volt. „A filmszakon főleg elméleti képzést kapnak a fiatalok, az újságíró szakról is hiányzik a filmkritikus-képzés, így a műhely kimondottan hasznosnak és tanulságosnak bizonyult” – mutatott rá a szervező. Mint összegezte, határozottan úgy tűnik, hogy a filmfesztivált a nézőközönség és a szakma is egyre fontosabbnak tartja. Ennek egyik jele, hogy elismert rendezők is ellátogatnak a szemlére, mint például Fekete Ibolya és Hajdu Szabolcs. „Az idei rendezvény iránti érdeklődésből kiindulva optimista vagyok. A jövőben meg szeretnénk erősíteni az eddigi helyszíneket, és az a célunk, hogy minél jobb körülmények között tarthassunk vetítéseket. Például Sepsiszentgyörgyön, ahol egyelőre még nem lehetett a moziban tartani a szemlét, reméljük, jövőre ez megvalósul” – mondta a szervező.
Vasárnapi díjeső
A fesztivál zárógálája – ahogy ezt megszokhattuk – díjesővel zárult. Egyrészt kiosztották a 2012-ben alapított Sárga Csikó Díjat – Szép Jankó Noémi munkáját, valamint a Balassi Intézet által támogatott egymillió forintos pénzjutalmat –, amelyet ezúttal Patrovits Tamás animációsfilm-rendező, egyetemi tanár kapott. Illetve idén másodjára hirdettek nyertest a Filmgaloppon: a Filmtettfeszt versenyszekciójában nyolc „erdélyi” film állt rajthoz, közülük a kolozsvári származású Szőcs Petra Csoszogj úgy című 14 perces kisjátékfilmjét találta a legjobbnak a háromtagú zsűri (Hegedűs Bálint forgatókönyvíró, Osváth Gábor producer, Kárpáti György, a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetségének főtitkár-helyettese). A verseny közönségdíját Püsök Botond Kendeffy című 12 perces alkotása nyerte el.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!