
Képek és szobrok között: Forró Ágnes képzőművész szakmai szemmel mutatta be a kiállítást
Fotó: Nánó Csaba
Nagyszabású kiállítással mutatkozik be Kolozsváron a magyarországi Matéria Művészeti Társaság (MMT). Az alkotókat az anyagelvűség köti össze, munkáikon az anyag különféle művészi felhasználási módja érvényesül.
2021. július 09., 12:022021. július 09., 12:02
Anyag és Szellem címmel június 29-én huszonkét neves anyaországi művész 59 alkotásából nyílt tárlat a Kolozsvári Művészeti Múzeum Bánffy-palotai termeiben. A kiállítók között Kossuth- és Munkácsy-díjas képzőművészek is bemutatkoznak. A kiállítás megnyitója a járványhelyzet miatt kissé rendhagyóra sikeredett, bár a korlátozások nagy részét a hatóságok már feloldották. Iakob Attila tudományos kutató, történész, a múzeum munkatársa az Erdélyi Naplónak elmondta: a kiállításnak a múlt évben kellett volna megnyílnia, de az ismert okok miatt ez elmaradt. A szakértő hozzátette: az alkotásokban az a közös, hogy a kiállítóművészek vegyes technikát alkalmaznak, az anyag bizonyos formáit próbálják felhasználni, hogy műalkotásokat hozzanak létre. Cementet, drótot, gipszet, akrilt, papírt használnak, tehát különféle anyagot használnak – erre utal a társaság neve is.
– hangsúlyozta Iacob Attila. A történész megjegyezte, érdemes ebben az időszakban is ellátogatni a múzeumba, hiszen az MMT jelen tárlata igen magas művészi színvonalú, ugyanakkor havonta két-három időszakos kiállítás nyílik meg a Bánffy-palotában. Az események tehát kezdenek visszatérni a normális kerékvágásba a művészetet szeretők és az alkotók legnagyobb örömére.
T. Horváth Éva: Tisztelet Paizs Lászlónak I.
Fotó: Nánó Csaba
A Matéria Művészeti Társaság immár másfél évtizedes múltra tekint vissza. A kétezres évek közepe táján négy képzőművész – Bartl József, Dréher János, Gáll Ádám, Serényi H. Zsigmond – fejében fogant meg az MMT alapításának gondolata. Azóta a csoport folyamatosan bővül és formálódik. Gáll Ádám képzőművész, az egyik alapító így jellemzi a Matéria Művészeti Társaság alkotóit: „ami összeköti, meghatározza az alkotók identitását, az az anyagelvűséget a spiritualitással ötvöző szellemiség művészetükben. Gondolataik a matériában, mint kifejezőeszközben kelnek életre, szabadon használva és fölnemesítve a környező világ anyagait: az enyésző földtől a fémen, a fán, a textilen, a papíron, a vakolaton, a festéken át az üvegbe zárt fényig. A társaság tagjainak anyaghasználatát és faktúrahatásait nézve négyféle alapirány jelölhető ki: a vakolásos technikával készült művek, a festékanyagot vastag masszaként megjelenítő művek, a különféle anyagoknak és technikáknak a lehető legszűkítettebb és legegyszerűbb értelemben vett tulajdonságait és adottságait firtató minimalista és konceptualista művek, valamint a modern tömegcivilizáció fogyasztói kultúrájának elhasznált tárgyaiból, legújabb kori termékhulladékaiból és anyagaiból táplálkozó kombinált művek.
Batai Sándor: Ősforma/Kapu (papíröntvény)
Fotó: Nánó Csaba
Másfajta megközelítésből is
Fontosabb felismerésekhez juthat el az, aki részesévé tud válni annak az elmélyült kontemplációnak, amit a Matéria Társaság alkotói nap mint nap gyakorolnak, műveiket létrehozva.”
Lapunk felkérésére Forró Ágnes kolozsvári képzőmész vállalta el az MMT kiállításán a tárlatvezető szerepét. Ő maga is szeret kísérletezni az anyaggal, a kiállító alkotók némelyikével művészi kapcsoltban áll, így a jelen tárlat munkái sem állnak messze Ágnes saját művészi meglátásaitól.
– magyarázta Ágnes. Az alkotók öntik, ragasztják, festik a műveket, ettől lesznek különlegesek a szemlélő számára. „A papír például nem tartja meg a gipszet, ilyenkor a művész általában hullámlemezt használ” – világosít fel Forró Ágnes. A vegyestechnika lényege, hogy többféle anyag kerül fel a tablóra, de a tárlaton láthatunk csipkéből készült szobrot is.
Bartl József: Hullámvonal
Fotó: Nánó Csaba
„A keramikusok híg agyagba mártják a csipkét, amikor megkeményedik, ki is lehet égetni. Természetesen több módszere is van az ilyen alkotások létrehozásának” – mondja a művésznő. Az egyik kép messziről is feltűnik a laikus látogatónak. Forró Ágnes elmagyarázza, Bátai Sándor alkotásának érdekessége, hogy többrétegű merített papírból készült. Lényege pedig az, hogy a művész miképp tudja kihasználni az anyag, jelen esetben a merített papír tulajdonságait.
Forró Ágnes felhívja a figyelmet egy sgraffito eljárással készült alkotásra. E technikának a lényege az, hogy az egymásra felvitt különböző színű festékek vagy vakolatok felső rétegét precízen visszakaparják, kikarcolják, ami által előtűnik a mélyebben fekvő réteg színe, és ezzel a módszerrel is érdekes alkotások születnek.
Hérics Sándor: Csipkebüszt
Fotó: Nánó Csaba
Vannak olyan munkák is, amelyek préselt lemezre installált különféle anyagokat tartalmaznak, és ettől különlegesek. A művésznő lapunknak azt is elmondta, hogy az utóbbi időben kissé háttérbe került a figurális ábrázolás, a természet utáni rajzolás, sok alkotó fordul a vegyes technikájú alkotások létrehozása felé. Ám ez is mélységes szakmai tudást igényel, hiszen kell ismerni a felületet, mit és hogyan kell és lehet komponálni, hiszen minden anyagnak más-más tulajdonsága van.
– figyelmeztet Forró Ágnes képzőművész. Ami a jelen tárlat esetében nem áll fenn, hiszen a kiállítók magas szinten értenek a művészethez.
T. Horváth Éva: Tisztelet Paizs Lászlónak I.
Fotó: Nánó Csaba
A Matéria Művészeti Társaság kiállítása július 17-ig látogatható a kolozsvári Bánffy-palotában található múzeum alagsori termeiben.
Kiállító művészek
Baksai József, Bartl József, Bács Emese, Bátai Sándor, Birkás István, Budaházi Tibor, Dréher János, Gáll Ádám, Hajdu László, Haraszty István, Hérics Nándor, Kovács Johanna, Kovács László, Mata Attila, Mazalin Natália, M. Novák András, Paizs László, Pataki Tibor, Serényi H. Zsigmond, Székács Zoltán, T. Horváth Éva, Záborszky Gábor.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!