Hirdetés

Hiteltelenné vált romániai privatizáció

Nincs értékelhető eredménye a romániai privatizációs folyamatnak, a veszteséges vállalatokra nincs kereslet, a profitot termelő cégeket pedig irányítása alatt tartaná Bukarest. A befektetők gyanakodva figyelik a kormány tétova lépéseit, az átláthatatlan vállalatirányítás és szerződések nyomán összeesküvés-elméletek születnek, amelyek többnyire be is igazolódnak.

Túrós-Bense Levente

2013. szeptember 05., 20:592013. szeptember 05., 20:59

Többszöri halasztás után napokon belül megkezdődik a Nuclearelectrica részvényeinek előjegyzése – ígérte immár sokadszorra az állami energetikai vállatok privatizálását felügyelő kormánybiztos, Gabriel Dumitraşcu. A cernavodai atomerőművet (alsó képünkön) üzemeltető vállalat 10 százalékos részvénycsomagjáért 64–86 millió euró közötti összeget vár a kormány, de az ország egyik legértékesebb vállalatának IPO-ját (elsődleges részvénykibocsátás) lélegzetvisszafojtva várják a romániai befektetők is, hiszen egymilliárd euróval növelné a bukaresti tőzsde (BVB) kapitalizációját és több százezer euróval a napi forgalmat. A román börzén öt éve nem jegyeztek IPO-t, a csökkenő forgalom miatt több brókerház kivonult Romániából, a befektetési alapoknak – köztük az 5,9 millió ügyféllel rendelkező nyugdíjkasszáknak – gyakorlatilag nincs mibe befektetniük. A BVB-n jegyzett 72 vállalat kapitalizációja 12,29 milliárd euró, a közkézen forgó papírok értéke azonban alig 3,18 milliárd euró, így nem csoda, hogy a befektetők száma öt év alatt mintegy 10 ezerrel zsugorodott.

Csakhogy a Nuclearelectrica IPO-jának sikere sem biztos, a fukusimai katasztrófa óta a befektetők idegenkednek az atomenergiától. Az is bizalmatlanságot szülhet, hogy a kormány nem talál partnereket az erőmű 3-as és 4-es blokkjának megépítésére, miután a 2007-ben elindított projektből 2010-ben váratlanul kiszállt a CEZ, az RWE, az Iberdrola és a GDF Suez is. Néhány hete Victor Ponta kormányfő kijelentette: hajlandó lenne a két új reaktor építését végző cég 100 százalékát átengedni egy esetleges befektetőnek, konkrét érdeklődő azonban továbbra sincs, noha állítólag egy kínai befektetőcsoport puhatolózott a minisztériumban.

 Nincs vevő az Oltchimre

A Nuclearelectrica azonban csak az első a sorban, az IMF nyomására Bukarest újabb ígéretet tett arra, hogy még idén több állami cég kisebbségi csomagját – köztük a Romgaz 15, a Hidroelectrica 10, az Oltenia energetikai holding 15 és az Electrica 10 százalékát – is piacra dobja.

„Az IPO-k sok külföldi befektetőt vonzhatnak Bukarestbe, rövid távon a BVB válhat az új lehetőségeket kereső tőke célpontjává” – írta elemzésében Peter Lelam Hakansson, az East Capital vagyonkezelő cég alapító-partnere. A szakértő a javuló makrogazdasági környezet mellett a kormány hatákony korrupcióellenes fellépését, valamint az IMF biztonsági hálóját is kiemelte, mindezt alátámasztva az év eleji Transgaz (TGN)-rábocsátás sikerével. Az optimista elemzéssel azonban kevesen értenek egyet. A brókerek többségét nem győzi meg a törékeny, kizárólag a mezőgazdaságra támaszkodó, várhatóan 2 százalék körüli GDP-növekedés. De az újabb nemzetközi hitelmegállapodás sem garancia arra, hogy Bukarest ez alkalommal tényleg megvalósítja a 2009 óta folyamatosan halogatott privatizációs akciótervét. A Traian Băsescu és Victor Ponta közötti feszültség bármikor újabb belpolitikai háborúhoz vezethet, de a küszöbön álló – becslések szerint legkevesebb 8 ezer fő elbocsátásával járó – vállalati átszervezések is okozhatnak kellemetlen meglepetéseket.

A politikai vezetés kettős játékot űz: egyfelől igyekszik annak látszatát kelteni, hogy törekszik az IMF kérésének eleget tenni, noha egyelőre nem meri felvállalni a tömeges elbocsátásokkal járó vállalati átszervezéseket, miközben a jövedelmező cégeket sem szívesen kótyavetyélné el. A befektetők azonban érthető módon nem tolonganak a veszteséges vállalatokért, példa erre az Oltchim tavaly botrányos kudarcba fulladt privatizációs kísérlete, de a mintegy 570 millió lejes adósságot felhalmozó, több mint 3 ezer fő elbocsátására készülő postára sem érkezett értékelhető ajánlat. Mint ahogy egyetlen befektető érdeklődését sem keltette fel korábban a szintén súlyosan veszteséges Tarom légitársaság sem. A kormány ezért tavaly novemberben szakemberekre váltotta a korábbi menedzsmentet, aminek eredménye, hogy az év első hat hónapjában a román nemzeti légitársaság bevétele 7 százalékkal, 121 millió euróra emelkedett, és már csak 14,3 millió euró veszteséget termelt. A vasúttársaság árufuvarozó részlege (CFR Marfă) 51 százalékának eladása is politikai botránnyá fajult, és továbbra is sok a kérdőjel.

Nem minden arany

A jelentős profitot termelő cégek sem feltétlenül vonzók a befektetőknek. A kormány ugyanis tudatosan kisebbségi, 10-15 százalékos csomagokat dob piacra, hogy megtarthassa a vállalatok feletti ellenőrzést, azaz a politikai vagy egyéb érdekek alapján kinevezett vezetést. A kormány által sikeresnek kikiáltott év eleji Transgaz (TGN)-rábocsátás csupán félig-meddig nevezhető eredményesnek, a részvényeket csak jelentős kedvezménnyel, átlagosan 179 lejért sikerült értékesíteni (1 euró = 4,42 lej), a tőzsdei árfolyamnál 9 százalékkal kevesebbért. Így a 15 százalékos csomagért a várt 90 millió euró helyett csak 72 millió folyt be a kasszába.

Érdeklődés hiányában 2011-ben kudarcba fulladt az egymilliárd eurós profitot termelő Petromban birtokolt mintegy 10 százalékos állami csomag értékesítése is, noha a részvényenkénti árat a piaci árfolyamnál 2,6 százalékkal alacsonyabb, 0,370-es szinten határozták meg. Végül azonban Bukarest mégiscsak jól járt: az OMV többségi tulajdonában lévő vállalat ugyanis nem sokkal később bejelentette, hogy hatalmas gázmezőkre bukkant a Fekete-tengerben. A privatizálást ezért nem is erőltették tovább, a magas profit azonban szúrta Bukarest szemét, így drasztikusan megemelték a bányajáradékokat, és kartellgyanú miatt meg is büntették a vállalatot. A TGN és a Petrom is jó passzban van, nyereséget termelnek, a következő években azonban mindkét vállalat jelentős beruházásokra kényszerül a gázvezetékek kiépítése nyomán, az energiahordozók kitermelésére pedig több száz millió eurót kell fordítaniuk, így a részvényeseknek aligha érdemes számolniuk osztalékkal.

Időközben ismét napirendre került a görög OTE többségi tulajdonában lévő, tavaly 11,4 százalékkal alacsonyabb, 71,6 millió eurós EBIDTA-eredményt elért Romtelecom 45,99 százalékos állami részesedésének eladása is. Ezzel kapcsolatban Michael Camasz, az OTE elnök-vezérigazgatója csak annyit mondott: Bukarest 2005 óta gyakorlatilag évente bejelenti, hogy megválik részesedésétől, az anyacég ezért érdeklődve figyeli az idei fejleményeket.

Talán a Hidroelectrica esetében döntött a legjobban a kormány: a 2012 júniusában kihirdetett, és egy évig tartó csődvédelem alatt megszabadult 4,4 milliárd lejes adósságot okozó hátrányos szerződésektől, és az év első hat hónapjában már 481 millió lejes profitot tudott felmutatni. Az adósságállomány törlesztése, a folyamatban lévő jogi procedúrák lezárása, azaz a cég kifehérítése azonban még időbe telik, így a vállalat legfeljebb a jövő év végén mérettetheti meg magát a befektetők előtt.

Az ország talán legnagyobb állami vállalata, a Romgaz 600 millió euróra értékelt 10 százalékos csomagjának értékesítését már nem bízná a véletlenre Bukarest, ezért egyszerre dobnák piacra a részvényeket Londonban vagy Varsóban, illetve Bukarestben. Ennek azonban kevésbé örülnek a helyi befektetők, a lépéssel ugyanis éppen a régóta várt nagybefektetőket tartanák távol a BVB-től.

Bukdácsoló kárpótlás

Az állami cégek többségében kisebbségi tulajdonos kárpótlási alap, a Fondul Proprietatea (FP) részvényesei is egyre vehemensebben követelik a privatizációs folyamat beindítását, az IMF-nek tett újabb kormányígéretek az alap tőzsdei árfolyamát 0,7 lejes csúcsra repítették – rövid időre. Az FP-t 2005-ben állami vagyon apportálásával azzal a céllal hozták létre, hogy kárpótolják azokat a személyeket, akiknek ingatlanjait a szocializmus időszaka alatt államosították, ám a vagyontárgy visszaadása már nem lehetséges. A 2011 végén tőzsdére vitt alapban az állami részesedés hamar nullára csökkent, idén július végén a részvények 56,51 százaléka külföldi intézményi befektetők, köztük az Elliott Associates és a City of London kezében volt, a többin kisrészvényesek osztoztak. Az alaptól igen sokat vártak a befektetők, a jelentős portfólió mellett az is vonzotta a külföldieket, hogy az alap kezelését a világhírű Mark Mobius vezette Franklin Templeton Investmentsre bízták. Az alapkezelő azonban tehetetlennek bizonyult a bukaresti bürokráciával szemben, a beígért privatizációk elmaradtak, és így – noha az egy részvényre jutó nettó eszközérték 1,1 lej – a tőzsdei árfolyam évek óta a 0,5-0,6-os szinten bukdácsol.

Rossz hír a Templetonnak és az FP részvényeseinek, hogy a nemrég napvilágot látott piaci pletykák szerint a privatizációs tervek idén sem valósulnak meg. Bukarest ugyanis, kihasználva a szíriai konfliktus okozta piaci pánikot, vélhetően újabb halasztásért folyamodik az IMF-hez, a Reuters hírügynökség pedig már tudni véli, hogy a folyamat leghamarabb 2014 nyarán indulhat el.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés