
Erdélyben sok gazdakör csak papíron létezik, de a működő gazdaegyesületek között is kevés az olyan, mint a Kis-Küküllő menti Héderfája gazdaköre. Az 1998-ban alakult szervezet elnöke, Bancsi András kis tejüzemet indítana a faluban.
2016. december 02., 22:272016. december 02., 22:27
2016. december 02., 22:302016. december 02., 22:30
– Ön a helyi közbirtokosságnak és a gazdakörnek is elnöke. Melyik működik jobban?
– A gazdakörnek eleve több tagja van, de boldogulásunkban fontos szerepet játszik a közbirtokosság. Amikor megjelent a 2001/1. számú törvény, magam kezdeményeztem a faluban, hogy igényeljük vissza a 79 hektáros közbirtokossági legelőinket és kaszálóinkat. Ezzel a régi tagok örökösei egyetértettek. 68 hektár mezőgazdasági területet kapott vissza a tíz tagból álló közbirtokosság. Végül az a döntés született, hogy az egészet a gazdakör bérelje a közbirtokosságtól, hiszen a gazdaköri tagok zömmel szarvasmarhatartó gazdák. Jó az együttműködés a két szervezet között, így mindenki elégedett.
– Mit jelent egy jól működő gazdakör a helyi gazdák számára?
– Amikor a statútumot készítettük az RMGE marosi szervezetének elnökével, Csomós Attilával – gazdakörünk a megyei szervezet fiókjaként működik, 2002-től jogi személyiséggel –, igyekeztünk minden tevékenységet bevenni, amit egy gazdakör törvényesen felvállalhat. Ez széleskörű mozgásteret biztosít számunkra. A kétezres években a gazdák csak szakmai szervezeten keresztül juthattak állami tejtámogatáshoz, ezt mi rendeztük. Később, amikor a kisgazdák számára megnehezült a tej értékesítése, a gazdakör megszerezte az elsődleges tejfelvásárlási jogot. Megvettük a tejbegyűjtő csarnokot és berendeztük hűtőtankokkal, így a tagoktól napi 1600 liter tejet veszünk át és értékesítjük a tejfeldolgozó vállalatnak. Ekkora mennyiségnél nagyon jó árat sikerült kialkudnunk, sokkal nagyobbat, mintha a gazdák egyénileg értékesítenék a gyár begyűjtőinél. De mondhatom a szaktanfolyamokat, a kulturális rendezvényeket és a borversenyeket is, amelyek szintén a gazdakörhöz kötődnek.
– Mennyire éri meg manapság a tejtermelés?
– Gazdaköri keretben eredményesebb, mintha egyénileg értékesítenék a gazdák. Igaz, mi egy speciális műszerrel hét szempont alapján vizsgáljuk be a tejet, ezért a tejgyár eleve többet fizet a tejünkért. Gazdáink is tudják, hogy itt spekulálni nem lehet, ehhez tartják magukat, így mindenki jól jár. A tejtermelés sajnos nem túl jövedelmező. Jól jelzi a trendet, hogy öt év alatt egyharmadára csökkent a tehénállomány, 120 tejelő szarvasmarha maradt a faluban. Az emberek zsebébe akkor maradna több pénz, ha a tej egy részét mi dolgoznánk fel. Nemrég kaptam értesítést a budapesti Földművelésügyi Minisztériumtól, hogy elfogadták pályázatunkat, és támogatni fogják a pasztörizáló és a csomagoló gépsor beszerzését. Ezzel el tudjuk indítani a gazdaköri tejüzemet. Egyelőre csak tejet csomagolnánk, de a következő lépés néhány tejtermék elkészítése lehetne.
– Máshonnan is vásárolhatnának tejet?
– Már megkerestek a környező falvakból, hogy szívesen adnák el a tejet nekünk. Ha beindul a tejüzem, erről is szó lehet. A jelenlegi felvásárlóval, a Hochland gyárral sem bontanánk szerződést, mert az évek során jó kapcsolatot építettünk ki velük.
– Héderfája híres bortermő vidék. A gazdakör tudna-e segíteni a bor értékesítésében?
– Az egykori 160 hektár szőlőből alig 20 hektár maradt, de a borászat minősége óriásit fejlődött a faluban. Pár napja jártunk a magyarországi Szatymazon egy borversenyen: négy aranyat és egy ezüstöt hoztunk haza. A héderfáji bornak neve van, de ezt a mennyiséget, amit a gazdák megtermelnek, helyben is el tudják adni a visszajáró vevőknek. Ma annyira nyomott a borpiac, olyan széles a választék, hogy csak nagy befektetéssel lehetne palackozni, és áruházakba bekerülni. Ez nekünk nem éri meg, így marad az ilyen szintű borászat.
– A gazdakör képzőművészeti rendezvényt is tető alá hozott. Ez nem szokványos foglalkozás egy gazdaegyesület részéről...
– 2005 júniusában ünnepeltük falunk nagy szülöttje, Bordi András festőművész születésének a századik évfordulóját. A gazdakör szervezte meg a centenáriumi ünnepséget. Harminc tagunk van, többen is ismerték az 1989-ben elhunyt művészt. A marosvásárhelyi kultúrintézmények csodálkoztak. Természetesnek tartom, hogy egy jól működő gazdakör lehetőségei szerint megpróbál minden igényt kielégíteni.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!