2014. május 09., 12:022014. május 09., 12:02
Az Európai Bizottság „áldása”, s az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumának beleegyezése után már csak a kínai versenyhatóság vizsgálatának eredménye kellett, hogy hivatalosan is lezárják a Microsoft és a Nokia készülékgyártó tevékenységének az összeolvadását. Így búcsút inthetünk a Nokia márkanévnek, s jöhet helyette a Microsoft Mobile.
A tavaly szeptemberi megegyezés értelmében a Nokia név megszüntetéséért a Microsoft 5,44 milliárd eurót fizetett ki a Devices and Services divízióért, valamint a Nokia-szabadalmakért, aminek járulékos haszna is volt. A Microsoftnak Európában „penészedett” a sok készpénze, s a vásárral legalább két legyet ütött egy csapásra: úgy repatriálta az Amerikán kívül keletkezett profitját, hogy nem kell otthon adót fizetnie utána. Az összeg léptékéről még csak annyit: Románia tavaly összesen 4,4 milliárd eurót költött oktatásra és kutatásfejlesztésre. Ez a magáncég meg csak simán bevásárolt.
A készülő tranzakciót 2013 őszén a Mobiltechnika fórumán guruk, szakemberek és egyszerű felhasználók így kommentálták: „És akkor vissza 1984-be: új fronton indul meg az Apple-Microsoft csata.”; „Ez kb. olyan mintha itthon egy veszteséges telefonboltot eladnának 100 millió forintért, ez még a Microsoftot is be fogja dönteni. Az egyetlen ember, aki értett a munkájához, ki is lépett azonnal (Marko Ahtisaari, a Nokia formatervező részlegének vezetője tavaly novembertől kilépett – szerk.). Mióta ott van, azóta vannak normális kinézetű nokiák. Most már az sem lesz.”; „Mindenesetre nem tudom elképzelni, hogy emberek tömegei windowsos Microsoft okostelefonokat vásárolnának (10-ből 8 ismerősöm inkább megszabadulna tőle), meg aztán van Samsung, LG, Huawei, ZTE stb., amelyekre jóval nagyobb a kereslet, mint a zárt rendszerű Windowsra.”
Vagyis a szakma meg a piac vegyes érzelmekkel fogadta a Nokia nevű egyéniség távozását, azon belül meg a Marko Ahtisaariét, aki egyedi formatervvel járult hozzá a Lumiák elterjedéséhez, és folyamatosan dolgozott a vonzó ipari dizájnok kialakításán. Mert ez a történet az úttörésről meg az egyediségről is szól, hiszen a Nokiából még vicc is született a Székelyföldön, tehát a legfontosabb márkajellemezőnek, azaz az ismertségnek nem volt híján.
A 2006-ban még 68 ezer embert foglalkoztató Nokia cég 1865-ös alapítása óta sok mindennel foglalkozott, de mobiltelefonos korszakát talán azzal vezette be, amikor az 1970-80-as években kifejlesztette a finn védelmi erők számára a kimondhatatlan nevű Sanomalaitejärjestelmät (ennyit a nyelvrokonságról), ami digitális, hordozható, titkosított, szöveg-alapú kommunikációs eszköz volt. Ezzel párhuzamosan a Salora Oy céggel együtt fejlesztették ki az ARP-szabványt, s a ráépült gépkocsialapú mobil rádiótelefon rendszer lett az első üzleti célú mobiltelefon-hálózat, ami 1978-ra már 100 százalékos lefedettséget kínált Finnországban.
A világ egyik első maroktelefonját, a 800 grammos Mobira Cityman 900-at 1987-ben mutatták be, és attól volt különleges, hogy az elődje, a Mobira Senator még 9,8 kg-ot nyomot, ezért a Cityman fogyott, mint a cukor, pedig mai áron kb. 4560 euróba került. Ők dobták piacra 2002-ben az első 3G-t támogató modellt, a Nokia 6650-est, s a világ legnépszerűbb mobiltelefonját, az 1100-ast 2003-ban, de legendás volt a Nokia 6310i is – „az üzleti telefon”, amely akár egy hétig bírta akkuval. Csak telefon volt, de annak igazi.
Arról már aligha érdemes vitát nyitni, hogy miért került ki vesztesen a Nokia a mobiltelefon-gyártás világából. Annyit tudunk, hogy az iPhone és az Android megjelenése, s a Symbian versenyképtelenné válása után fordult 2010 végén a Windows Phone felé, amikor még nem látszott, hogy az Android mekkora fölényt szerez az elkövetkező években. A finneknek volt ugyan egy saját kísérletük Linux-alapú rendszer kiépítésére, de azt maguk sem ítélték versenyképesnek, s lecövekeltek a Windows Phone mellett. Ezzel lecsúsztak, a piaci részesedésük az 5 százalékot sem érte el, amikor megérkezett a Microsoft vételi ajánlata. Pletykák szerint azért, mert a finnek végül az Android felé tapogatóztak, s a redmondi óriás ezt nem nézhette tétlenül, így letették a pénzt az asztalra.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!