
A Székely vértanúk emlékműve körüli téren a nyolcágú csillagot nyolcszögre (oktogonra) változtatták
Fotó: Szucher Ervin
Mintegy hónappal a három napig tartó „székely csillag-botrány” lecsillapodása után sem született megnyugtató, méltányos megoldás a marosvásárhelyi Székely vértanúk emlékműve körüli térrendezésre. Azok, akik az obeliszk körüli kockakő nyolcágú csillag alakban való kirakását az utolsó pillanatban oktogonra alakították, azt hitték, hazafias döntésükkel a székelyeken ütnek. A nyolcágú csillag azonban nem „székely találmány”, hanem a kereszténység egyik legrégebbi jelképe.
2019. április 11., 09:212019. április 11., 09:21
2019. április 11., 09:312019. április 11., 09:31
Három napig volt téma a nyolcágú csillag és az „úgynevezett Székelyföld”, a márciusi ünnepség lejárta után az addig habzó szájjal tiltakozó marosvásárhelyi politikusok lenyugodtak, majd elhallgattak. Igaz, legfőbb céljukat elérték: sikerült megakadályozniuk, hogy a Székely vértanúk emlékműve körüli kőkirakás ne emlékeztessen a közösség zászlójában fellelhető nyolcágú csillagra. A hangot Sergiu Papuc, az RMDSZ által székbe ültetett szociáldemokrata alpolgármester adta meg, mondván,
Ennél is vehemensebb volt Marius Paşcan, a Népi Mozgalom Pártja (PMP) országos ügyvezető elnöke, aki – amióta átnyergelt Traian Băsescu alakulatába – teljesen szabadjára engedte a magyarellenesség gyeplőjét. A körbe becsöppent a mértéktartásáról és kiegyensúlyozottságáról ismert polgármesteri tanácsadó, Claudiu Maior is. Dorin Florea városmenedzseri feladatokat ellátó jobbkeze dodonainak hitt döntésével próbált megnyugtatni mindenkit: a csillagok ágai közé is rakatott egy adag macskakövet, úgy, hogy az eredeti térrajz is valamelyest kivehető legyen, ám a mértani forma oktogonná változzon. Maior – aki az elmúlt hónapokban az RMDSZ és frakcióvezetője, Magyary Előd által igényelt térrendezés egyik felkarolója volt – az ultranacionalista hangok csitításáért az utolsó pillanatban a forráshoz frissen elhelyezett kétnyelvű feliratot is eltakartatta. Ezen a csorgó évszázados elnevezése, valamint a székelység két szimbóluma, a csillag és a hold állt.
A csillag ellen szólók – tudatosan, vagy inkább anélkül, hogy tisztában lettek volna – lényegében a kereszténység egyik legrégebbi jelképe ellen indítottak hadjáratot. Míg egy-egy politikusnak a fránya székely nép jut a csillagról eszébe, a napkeleti bölcseknek másról maradt emlékezetes. A Magyar Katolikus Lexikon szerint a keresztet magába záró nyolcágú csillaggal a Háromkirályokat Krisztushoz vezető betlehemi csillagot ábrázolják.
ezek közül a legismertebb a Jézus születésének örömüzenetét hirdető betlehemi csillag motívuma, amely a napkeleti bölcseket a Messiáshoz vezette. Erről beszélt lapunknak Vasile Bota nyugalmazott ortodox pap is.
„A keresztény egyházak bizonyíthatóan a 9. század után kezdték el használni. Számos katolikus templomban megtalálható, de még ennél is több ortodoxban, főként Oroszországban. Itt általában a Mária-ikonokon láthatjuk.
Ortodox templomokban is gyakori az ősi keresztény jelkép
Fotó: Szucher Ervin
– erősítette meg kérdésünkre Tamási Zsolt, az egyháztörténelem doktora.
A nyolcágú csillag, még ha más néven is, de a reformációt is átélte. A kereszténység egyetemes szimbólumaként használt kereszt helyett, amely Jézus golgotai kereszthalála általi megváltásra utal, a reformátusok körében a csillag lett a legelterjedtebb jelkép. A protestánsok Kálvin-csillagnak nevezik. Templomtornyaikat több évszázada a kereszt helyett csillag díszíti, így a hétköznapokban ez vált a református egyház legismertebb szimbólumává. A Krisztushoz vezető s az evangéliumot hirdető jel széles körű elterjedéséhez a 17. században meginduló ellenreformációval szembeni tiltakozás, ehhez a katolikusoktól való minél élesebb elkülönülési szándék is nagyban hozzájárult.
A botrány kirobbanása után felkerekedtünk, és afféle modernkori háromkirályokként elindultunk a betlehemi csillag nyomába. A közelebbi helyekre autóval, a távolabbiakra vonattal vagy repülővel. Ahová nem tudtunk eljutni, elővettük vaskos fotóalbumunkat, és a pár évvel ezelőtt készített emlékképeket tanulmányoztuk át. Körutunk során az alábbiakban leírtakat láttuk.
A názáreti Angyali üdvözlet-bazilika azon a helyen áll, ahol az evangélium szerint Gábriel angyal hírül vitte Máriának, hogy fiút fog szülni, Jézust. A kétszárnyas, tekintélyes méretű belsőudvari kapuról a nyolcágú csillag köszön a zarándokra. Mintegy 130 kilométerrel odébb, ahol a prófécia beteljesült, a Jeruzsálem melletti Betlehemben a Születés bazilikájának a faláról tekint az imádkozni betérőre a helyszín nevét viselő csillag. Keresztelő Szent János Ein Karem-i templomának mozaikpadlóján is könnyűszerrel fedezzük fel a keresett jelképet. A Getsemáné-kertben, az Agónia-bazilikában sem kell sokat keresni a nyolcágú csillagot: ott áll az oltár mögött. A Via Dolorosa második állomásán emelt ferences rendi Korbácsolás-kápolnának a kupola belső terében pillantjuk meg.
Azt is tudjuk, hogy a bukaresti Nemzet Megváltása nevet viselő, a tavaly november végén felszentelt, de még csak félkész állapotban lévő székesegyház márványpadlózatát is egy hatalmas nyolcágú csillag fogja ékesíteni. Legalábbis ez derül ki a román ortodox egyház kisfilmjéből, amely a megakatedrális látványtervét mutatja be.
A Maros megyei prefektúra protokolltermében lévő nyolcágú csillagos szőnyeg
Fotó: Szucher Ervin
Párizsban nemcsak a katolikus és ortodox templomok „dúskálnak” betlehemi csillagokban, hanem a francia főváros és környékének középületei is. Az építőjéről elnevezett Opera Garnier Európa egyik legszebb kultúrintézménye, amelyet III. Napóleon szeretett felesége, a zenerajongó Eugénia kedvéért építtetett. A minden szegletében pompát és fényűzést árasztó neobarokk épület egyik folyosóján találkozunk a nyolcágú csillaggal. De miközben Mona Lisát és híres mosolyát keressük, megcsodálhatjuk a valamikori királyi palotában, a Louvre-ban is. És láss csodát, Versailles-ban, abban a városban, ahol a nagyhatalmak kimondták Magyarország feldarabolását, és ezzel együtt Erdély Romániához való csatolását. Itt is elénk tárul a Marosvásárhelyről kiűzött jelkép.
A kastélyok kastélyában, XIV. Lajos, a Napkirály valamikori báltermében az „úgynevezett székelyföld” tárul elénk. És mintha mindez nem lenne elég, a több száz autó zsúfolta parkolóban szinte minden rendszámról a nyolcágú csillag ragyog ránk. Merthogy ez a párizsi régió, az Île-de-France felségjele.
Ugyanez a jel köszön vissza a Maros megyei prefektúra dísztermének padlózatát fedő három perzsaszőnyegről is. Azokról, amelyek akkor is ott voltak, amikor a megye főispánjaként Marius Paşcan a külföldi delegációkat, a kormány- meg az államfőt fogadta.
De ott van a székelyek szimpatizánsának egyáltalán nem nevezhető Ceauşescu-házapár rezidenciáján, a Primăverii-palota folyosóján.
Nem csak a keresztény vallásban, az iszlámban is fontos helyet foglal el a szélsőséges román politikusok által támadott jelkép. A muzulmán többségű Azerbajdzsán címerében is felfedezhető. Mint ahogy a katolikus többségű Fülöp-szigetek zászlóján is. A volt szovjet államok közül másik háromnak is van – vagy legalábbis volt – Esthajnalcsillag a címerében: az ortodox többségű Grúzia 1990 és 2004 között használt nyolcágú csillagos címert, az 1,2 millió lakossal rendelkező Csuvasföld és a Romániával szomszédos Moldova Köztársaság mindmáig a betlehemi jelkép híve. És ez nem afféle kommunista maradvány, hiszen Moldva zászlóján már István vajda, azaz Ştefan cel Mare idejében is ott volt a nyolcágú csillag.
Nyolcágú csillag a párizsi Louvre-ban
Az ezotéria Kozmikus Szövetségi Csillagnak nevezi és egyben isteni szimbólumnak tartja a nyolcágú csillagot. „A nyolcágú csillag a Kilenc Kozmikus Rendszer Szövetségnek a szimbóluma. Az adott rendszerek adták át az emberek számára az arab számokat (1-9), ahol minden egyes szám egy kozmikus rendszert szimbolizál. Vagyis a nyolc sugár nyolc rendszert jelképez, a kilencedik pedig a szimbólum közepében található, és egy kör formájában jelenik meg. Ez utóbbi egyesíti az összes többi nyolc rendszert. Minden egyes rendszer bizonyos meghatározott módon dolgozik a Földdel és az emberiséggel” – taglalja közös tanulmányában Larisza Szeklitova és Ludmila Sztrelnikova. A két orosz szerző szerint az emberiség számára a Kozmikus Szövetségi Csillag kilenc olyan alapvető tulajdonságot is szimbolizál, mint a szeretet, remény, hit, jóság, üdvözülés, könyörület, alázat, lelki emelkedettség és felelősségtudat. Az ezotéria mesterei tanulmányaikban ugyanakkor kifejtik: a nyakban hordott amulett segít a testet a számára szükséges energia felgyűjtésében, valamint az adott energia helyes elosztásában.
Sokan, főként az ötágú csillag kompromittálása óta, a karácsonyfájukra is nyolcágú csillagot választanak csúcsdíszként.
Ha megnézzük, a Román Hírszerző Szolgálat, az SRI logója is nyolcágú csillag. Mint ahogy a George Becali által támogatott FCSB címere is ezt ábrázolja. Amikor 2016 decemberében jogerős bírósági ítélet kötelezte a csapat nevének és címerének a megváltoztatására, a számos esetben bigott keresztényként megnyilvánuló piperai multimilliomos ezt a szimbólumot választotta új jelképként. Becali nem is egy, hanem négy változatot dolgoztatott ki, ezek közül választotta ki a ma is használt címert. Az összes variáns tartalmazta a nyolcágú csillagot.
Ugyanez a szimbólum látható Becali piperai otthonának udvarán is, ahol a nyolcágú csillagot márványlapokból képezték ki.
A két világháború között szintén az Esthajnalcsillagot használta a csapat jelvényeként a legendás Venus Bukarest. A címer 1948 óta teljesen feledésbe merült, egyszerre a nyolcszoros bajnok feloszlásával.
Megkeresésünkre Szekeres Attila István, Sepsiszentgyörgyön élő heraldikus leszögezte: a székelység eredeti jelképe a Nap és a félhold, semmiképp sem a csillag. Ezt az 1659-ben Szászsebesen tartott erdélyi országgyűlés foglalta törvénybe. „Az más, hogy a Székely Nemzeti Tanács, figyelmen kívül hagyva az akkori döntést és hagyományt, saját jelképének fogadta el a mostanit, amelyen a Nap helyett már a nyolcágú csillag szerepel. Ezzel nem is lenne különösebb gond, csakhogy ezt emelték be Székelyföld címerébe és zászlójába” – kifogásolja az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnöke. Az SZNT által a nap helyébe „előléptetett” csillagról Szekeres kifejtette: az nem heraldikai csillag. Ennek dacára több olyan székelyföldi önkormányzat is van, amely a kormány által is jóváhagyott címerében ezt a szimbólumot használja.
A székely vértanúk parkocskájának további sorsa még mindig számos kérdőjelt rejt magában. Mind Sergiu Papuc alpolgármester, mind Claudiu Maior a helyi önkormányzattól várja a végleges megoldást. Előbbi szerint, ha a testület a nyolcágú csillagról szavaz, akkor azt vissza lehet állítani, utóbbi pedig azt mondja: a jelkép most is ott van, csak oktogonba van zárva. Kali István, a marosvásárhelyi RMDSZ ügyvezető elnöke szerint nem szerencsés a felelősséget a tanácsosi testületre hárítani.
– állítja Kali, aki szerint az esetleges túlszabályozás precedenst teremthet. Ha a vértanúk emlékoszlopánál a tanács dönti el, miként tegyék le a kockaköveket, és hogyan nézzen ki a forrás falára kerülő névtábla, könnyen előfordulhat, hogy a jövőben minden egyes felújítási munkálathoz elengedhetetlenné teszik a testület véleményét.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!