
Medgyesen már sikeresen működik a kisiskolások délutáni foglalkozása
Fotó: Medgyesi MADISZ
Több szórványtelepülésen indul be a jövő tanévtől a régóta várt délutáni oktatási program. A magyar kormány által támogatott projekt célja, hogy vonzóbbá tegye az egyre zsugorodó magyar nyelvű oktatást. A szórványban élők örülnek a kezdeményezésnek.
2019. június 13., 10:202019. június 13., 10:20
2019. június 13., 13:062019. június 13., 13:06
Az ősszel kezdődő tanévtől valósul meg az évek óta tervezett délutáni oktatási program a szórványban: nyolc erdélyi szórványmegyében és Bukarestben biztosítanak ingyenes délutáni felügyeletet az elemisták számára. A jó hírt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök jelentette be hetekkel ezelőtt a szövetség Hunyad megyei szervezetének küldöttgyűlésén. A találkozón egyházi vezetőkkel, pedagógusokkal és civilszervezetek képviselőivel tárgyalt a szórványbeli gondokról.
Az RMDSZ-politikus nem rejtette véka alá a célt: a rég várt intézkedéstől a magyar nyelvű oktatás erősítését remélik. Sőt, abban bíznak, hogy általa azon szülők számára is vonzóvá válik a magyar oktatás, akik vegyes házasságban élnek. Esetükben ugyanis jóval nehezebb segíteni a felkészülésben, ha a gyerek magyar iskolába jár, hiszen többnyire csak az egyik szülő beszéli a magyar nyelvet. Főleg az ő vállukról vennének le terhet az iskola utáni foglalkozás bevezetésével, de a program az elfoglalt, későig dolgozó magyar szülőknek is hasznos lehet.
A Nyugaton már régóta bevált, de tájainkon is egyre népszerűbb after school-programot első körben nyolc erdélyi szórványmegyében – Arad, Beszterce-Naszód, Brassó, Fehér, Hunyad, Máramaros, Szeben és Kolozs –, illetve Bukarestben indítják be.
A délutáni oktatási programban 1800 magyar elemis diák és 70 pedagógus vesz részt, de igény esetén a következő, 2020–2021-es tanévben újabb településekre is kiterjesztik. A megyéket érintő terv költségvetése 1,1 millió euró, az összeget a magyar kormány biztosítja. Lebonyolításával az Iskola Alapítványt bízta meg, amely június második felére ígérte a további, technikai részletek ismertetését. Kelemen Hunor szerint az ötletet Medgyesről kölcsönözték, ahol régóta működik már délutáni oktatási program, és bizonyított módon jó hatással van a magyar nyelvű oktatásra: a magyar és a vegyes házasságban élő szülők egyaránt szívesebben íratják magyar iskolába gyerekeiket.
Egyes pedagógusok szerint a rendszer bevezetése sokkal inkább szolgálja a szülők igényeit, mint a gyermekek érdekeit
Fotó: Medgyesi MADISZ
Délutáni oktatás számos más szórványtelepülésen, például a Beszterce-Naszód megyei Bethlenben is működik, és már eddig is hasznosnak bizonyult. Kiterjesztése és anyagi támogatása a magyar oktatásra mindenképp, de az egész szórványközösségre jótékony hatással lehet – véli Kerekes Zoltán, az észak-erdélyi megye két településén, Vicében és Magyardécsében, szórványkollégiumot működtető Bástya Egyesület elnöke.
– emelte ki a program kézzelfogható előnyét az oktatási szakember. Bár a részletekről nem sokat tudni, szerinte a kezdeményezés mindenképp értékelendő, és csakis pozitív irányba mozdíthatja el a szórványbeli magyar közösségek helyzetét.
Beszterce-Naszód megyében erre szükség is van, hiszen az elmúlt években több magyar iskolára került lakat az egyre kevesebb gyerek miatt. Számukra próbál anyanyelvű oktatási lehetőséget biztosítani a Bástya Egyesület. A mezőségi gyerekek mellé csángók is társulnak, ezáltal ők is hozzájárulnak az egyre veszélyeztetettebb magyar iskolák fenntartásához.
Nagy reményeket fűznek a programhoz Nagybányán is – nyilatkozta korábban Várady Enikő, a máramarosi megyeszékhely magyar oktatását támogató Iskoláinkért Gyermekeinkért Egyesület elnöke. Szerinte ennek
Besztercén is egyre nehezebben alakulnak a magyar osztályok, így mindenféle segítség jól jön
Fotó: RMDSZ Beszterce Naszód
A magyar iskolaválasztást szorgalmazó, a magyar oktatás fennmaradásáért harcoló civilszervezet elnöke szerint a program a magyar szülők válláról is levesz egy terhet, de elsősorban a vegyes családokat segítheti. „Ne féljenek attól, hogy nem fognak tudni segíteni a gyereknek, erre való az after school-program. Ez eddig is volt, csak nem támogatták anyagilag” – mutatott rá a lényeges változásra az egyesületi elnök. Elismerte: bár nagy reményeket fűznek hozzá, a délutáni oktatás hatását csak akkor fogják tudni felmérni, ha meglesznek az első eredmények.
Nagybányán a magyar oktatást választó kisgyerekek 15–20 százaléka vegyes családból érkezik. Főként őket célozzák a programmal, de nem csak, mert az egyesületi elnök szerint olyan eset is van, amikor a magyar szülő mondja azt: jobban érvényesül a gyerek román iskolában. Az ingyenes délutáni oktatás biztosítása révén számukra is vonzóbbá válik a magyar iskola.
A programnak nem csak előnyei, hátrányai is lehetnek. Bár a szülők számára rendkívül előnyös, a kisdiákoknak nem biztos, hogy jót tesz, ha szinte egész nap az iskolában vannak – nyilatkozta lapunknak Ferencz Kecskés Éva tanítónő. A Bihar megyei Érsemjénben oktató pedagógus szerint egy kicsi, elemista gyereknek bőven elég a napi négy-öt óra tanulás. „Utána pihenjen, játsszon, kapcsolódjon ki, legyen gyermekkora” – jelentette ki.
Délután 3–4 óráig iskolai keretek között tartani az elemista gyerekeket a dolgozó szülőknek valószínűleg jó megoldás, mert meg van oldva a felügyeletük. De a gyereknek ez már olyan, mint a felnőttnek a nyolcórás munkaidő – ecsetelte a lehetséges hátrányokat a szakember.
– érvelt. Példaként Magyarországot említette, ahol régóta működik kötelező délutáni oktatás, de nem elégedett vele mindenki. „Vannak ismerőseim, akik hullafáradt 6–7 éves gyerekeket visznek haza délután 4 órakor, és utána még otthon is ismételnek, verset tanulnak, házi feladatot oldanak. Játékra, lazulásra már sem idejük, sem erejük nem marad. A nagyobbakat ráadásul ezután még sportra, különórára is viszik, így számukra este 6–7 órakor ér véget a nap. Ez szerintem sok egy gyereknek” – osztotta meg véleményét a tanítónő. A program másik vetületére is rámutatott: szerinte a pedagógusok szempontjából is csak délutáni váltással lehetne hatékony a program. „Mert napi 7–8 órában tanítani szellemileg lehetetlenség. Kiégett, fásult, kreativitását vesztett tanítókká, tanárokká válnának az érintett pedagógusok” – mutatott rá a további veszélyekre Ferencz Kecskés Éva.
Az after school-program nem új jelenség tájainkon, annak támogatására is akad példa. A háromszéki megyei önkormányzat évek óta több mint száz kisgyerek étkeztetését vállalja, sőt a tanszerekről is gondoskodik nehéz sorsú gyerekek esetében. A program több vidéki településen zajlik. Tavaly annak fenntartását 25–25 százalékban a Kovászna Megyei Tanács és az érintett helyi önkormányzat, 50 százalékát a svájci HEKS és a Diakónia Keresztyén Alapítvány biztosította. Ugyanis ennek fenntartása számos helyen nemcsak oktatási, hanem szociális kérdés is. Előnyeit abban látják, hogy tehermentesíti a szülőket, és megerősíti a magyar nyelvű oktatást.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!