
Sokan ismerünk gyermekáldásra váró párokat, akik a barátok kérdő tekintete elől menekülve reménykednek: előbb-utóbb mégis meglesz a keresztelő. Ma már azonban nem kell csodára várni: a meddőséggel küzdők egyre nagyobb táborához szól az utóbbi két évtizedben forradalmasított, Erdélyben is elérhető lombikbébi-kezelés.
2014. július 04., 12:502014. július 04., 12:50
2014. július 04., 12:502014. július 04., 12:50
István és Lilla története ihletett e cikk megírására. Lilla egy nap azzal az örömhírrel állított be hozzánk, hogy két hónapos terhes. Élete legnagyobb élménye: hosszú évek óta készülődnek rá, de valamennyi eddigi próbálkozás után kártyavárként omlott össze a teherbeesés reménye.
Mi lenne, ha megírnám a történeteteket? – tettem fel a kérdést családi barátaink nőtagjának. Lilla elkomorodott, és valami olyasmit mondott, hogy ebbe István nem egyezne bele. Istvánt ugyanis a legutóbbi orvosi eljárás lelkileg komolyan megviselte. Időbe telt, amíg sikerült feldolgoznia, hogy, ha gyereket akarnak, el kell fogadniuk az elfogadhatatlant: a feleségét egy ismeretlen férfi donorspermájával lehet csak megtermékenyíteni, miután sajátja erre alkalmatlan. „Amúgy Istvánnal férfiként minden rendben van” – osztotta meg az örömhír oldalvizein Lilla.
Másnap Istvánnal hármasban próbáltuk bontogatni a szálakat. A férfi megnyílt, és mesélni kezdett. Több éve járnak Kolozsvárra, Temesvárra, Debrecenbe, mindhiába. Miután évekkel ezelőtt kiderült, hogy mindkettőjükkel meddőségi problémák vannak, tucatnyi kezelésen estek át, a várt baba mégsem érkezett. Istvánnak már frásza van a negatív terhességi teszttől. Házasságuk hetedik esztendejében az is felmerült, hogy árvaházból fogadjanak örökbe gyereket. Kolozsvári nőgyógyászuk – aki már az összes sós fürdőt és tengerpartot kipróbáltatta velük –, azt tanácsolta, tegyenek még egy kísérletet, és jelentkezzenek kivizsgálásra, szaktanácsadásra az új marosszentgyörgyi meddőségi klinikán. Újabb tüzetes vizsgálat után a klinika szakemberei elmagyarázták: István spermaképlete annyira rossz, hogy kár hiú ábrándokat táplálni a párkapcsolatukból származó megtermékenyítésről. Ha gyereket akarnak, Lillát egy nyugat-európai spermabankból megrendelhető ondóval tudnák megtermékenyíteni.
Hetekbe telt, amíg feldolgozták a hírt. Döntésükhöz a szakorvosok véleménye is hozzájárult: korántsem egyedi esetről van szó, nem ők az első, és nem is az utolsó pár, aki erre a megoldásra szorul. A meddőséggel küzdő férfiak körében gyakori betegség ez, erre találták ki a spermabankokat. Ha nem is életet – a véradástól eltérően –, de mindenképpen boldogságot, boldog párkapcsolatot menthet meg.
Lilla számára a hosszú évek óta várt áldott állapot második hónapjától állandó pihenés következett: otthagyta munkahelyét, hogy minden percét az orvosok által előírtak szerint töltse. Méhe nehezen fogadta be a lombikban megfogant embriót, így a terhesség megmaradása is újabb erőpróba számukra.
A nagy kaland fotói
Mielőtt bebocsátást nyernék Nagy Barna nőgyógyász-főorvos rendelőjébe, a marosszentgyörgyi Maros Meddőségi Klinika várótermében a falon sorakozó gyermekek fényképeit nézegetem. A székeken leendő, reményteli kismamák, egymás kezét szorító párok várnak sorukra. A fényképek a klinika lombikbébi-programjából nyújtanak ízelítőt. A szakorvosi rendelőben derül ki, hogy sok fénykép fel sem kerülhet a tablóra, mert a szülők nem küldik el. Sokan szégyellik, hogy ilyen módon jutnak gyermekáldáshoz, így aztán teljes titoktartást kérnek, amit a klinika be is tart. Szerencsére azonban sok olyan szülő akad, aki elhozza gyerekét, hogy fényképen örökítsék meg a nagy közös kalandot, a kisbaba személyében megérkező boldogságot, és egyben a sokadik szakmai elégtételt a klinika nőgyógyászainak, biológusainak, dolgozóinak.
A 2011-ben alapított klinikán a lombikbébi-kezelés, az IVF (In Vitro Fertilizáció) tavalyi, 34,5 százalékos sikerrátája országos viszonylatban is kiemelkedő eredmény. A statisztika az első próbálkozásra megfogant, a méhbe beültetett embriók sikeres terhességarányát jelzi. A Magyarországon 1992-től nagy sikernek örvendő Kaáli Intézet klinikaláncának eredményes lombikbébi-programja honosodott meg magyar szakmai befektetők révén Erdélyben is. A klinika orvos-igazgatója, Nagy Barna szerint ez a fajta szolgáltatás azért mutat kiemelkedő eredményeket, mert a hasonló hazai klinikáktól eltérően kizárólag a meddőség kezelésével és a mesterséges megtermékenyítés különböző formáival foglalkoznak. Nincs szülészeti részlegük, nem vállalnak sürgősségi ellátást, ami elvonná a szakemberek figyelmét az egészségügyi intézmény fő szakterületétől. A terhességgondozást is csak három hónapig vállalják: a további hat hónapos időtartamra a páciens saját kezelőorvosához, nőgyógyászához kerül vissza. Ez a módszer az elmúlt évtizedekben nem csak Magyarországon, hanem Európa hasonló klinikáin is jó eredményeket hozott.
Ismeretlen apukák Dániából
Ismerőseim története alapján kérdezem dr. Nagy Barnát: tudnak-e segíteni valamennyi olyan páron, aki mindent elkövet, hogy gyereke legyen? „Átlagosan a párok tíz százaléka küzd meddőséggel. A hozzánk kerülők mintegy kilencven százalékának van reális esélye gyermekáldásra” – válaszol. A biztatóan magas sikerarányra romániai átlagban azonban mégsincs esély, mert a 12 ezer lejbe kerülő orvosi beavatkozás és kezelés költségeiből az Egészségügyi Biztosító Pénztár pillanatnyilag semmit sem vállal. Tavalyelőtt mintegy 4000 lejt fizetett ki a biztosító a lombikbébiprogramban részt vevők számára, tavalyra azonban a keret kimerült, és úgy tűnik, idén sincs rá pénz.
Az Európai Unióban egymillió lakosra átlagban 1200 mesterséges megtermékenyítés jut – ennyi „lombikbaba” születik –, Románia azonban tavaly az európai átlag mintegy 10 százalékát teljesítette. A két-három magánklinika mellett a kolozsvári, temesvári és bukaresti állami kórházban elérhető meddőségi kezeléseket és az IVF-beavatkozást a páciensnek épp úgy ki kell fizetnie, mint magánklinikán, erre pedig csak az anyagilag tehetősebb réteg képes. Igaz, ma már erre a célra is lehet kedvezményes kamatú banki hitelt igényelni, a program mégsem a szegényebb rétegekhez szól. Aki rászánja magát a tüzetes kivizsgálásra, és az ennek függvényében felírt orvosi kezelésekre, annak Romániában is jó esélye van a keresztelőre.
A nőgyógyász tapasztalata szerint a klinikához forduló, meddőségben szenvedő párok mintegy fele-harmada kerül lombikbébi kezelésre. A jelentkezők jelentős hányadát sokrétű kezeléssel gyógyítják ki, és egy idő után a kismamák természetes úton is teherbe esnek, azaz visszaáll termékenységük. A meddőség egyformán érintheti a pár mindkét tagját, így szükséges a közös részvétel, a közös kivizsgálás. A gyógyíthatatlan férfimeddőség esetében lehet igényelni spermadonort: Romániának dán spermabankkal van minisztériumi szintű szerződése. A leendő apukáról csak egyéves korban készült képet kaphat az igénylő, a donor személye mindvégig titokban marad.
Nagycsalád lombikban
A meddőségi arány növekedése egyértelműen összefüggésbe hozható a megváltozott életformával. A női szervezet és a leendő gyerek számára ideális szülési periódus a húsz év körüli életkor: ekkor a legmagasabb a nők termékenysége. A kor előrehaladtával ez folyamatosan, 35 év után pedig látványosan csökken, – mondja a nőgyógyász. Az egyetemi tanulmányokat folytató nők azonban jóval harminc után vagy éppen a negyedik ikszhez közeledve vállalnak gyereket. A marosvásárhelyi szakember szerint a gyerekvállalás egyre inkább a nő karrierjétől függ, emiatt tolódik ki folyamatosan az első szülés időpontja. Nagy Barna mégis örvendetes jelenségnek tartja, hogy az utóbbi időben Erdélyben is növekszik a születések száma, egyre több harmincan túli nő vállal újabb babát a korábban megszületett gyereke mellé, esetenként a harmadikat vagy akár negyediket is. A klinika minden igényre felkészült: a lombikbébi procedúrával egyszerre több ovocitát termékenyítenek meg, következésképpen a 3-5 napig mesterséges körülmények között tenyésztett embriókat több évre is lefagyasztva tartósítják a későbbi beültetéshez. Gyakori eset, hogy az első gyerek után a szülők másodszor is felkeresik a klinikát újabb embrióbeültetés céljából. A zömében Székelyföldről, Észak-Erdélyből, egy-két moldvai megyéből érkező betegek közül – a sikeres lombikbébi-kezelés nyomán – 160 kismama maradt eddig terhes a két év alatt.
A romániai kezelési lehetőségek bővülésével néhány éve már nincs szükség Magyarországon vagy nyugati országokban szerencsét próbálni. A rendszerváltás után a meddőséggel küszködő legtöbb erdélyi magyar beteget Magyarországra irányították. Ez ma már azért nem vonzó az erdélyieknek, mert az itthoni kivizsgálás olcsóbb. Igaz, a magyar egészségügyi biztosítással rendelkező személyek számára a magyarországi egészségügyi rendszer öt ingyenes IVF-beavatkozást finanszíroz. A nemzetközi átlag alapján a meddőségi tünetekkel küszködő nők 3,5 beavatkozás után maradnak terhesen, a magyar rendszer tehát az egyik legbőkezűbb az unióban.
„Egyre több európai országban államilag finanszírozott egészségügyi programok része lett a demográfiai kérdés. Nálunk ez a szemléletváltás még várat magára” – összegzi a romániai helyzetképet Nagy Barna. Pedig a gólya mindenhová szívesen megérkezne.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!