
2016. július 12., 22:342016. július 12., 22:34
Nemrég találtam egy összecsavart papirost a szekrény alatt. Nagy átrendezés folyik nálunk, már úgy fél éve, ezért egyből a szemetes fele vettem az irányt. De mivel papír, én meg papírfaló vagyok, azért csak belesandítottam. Hátrahőköltem meglepetésemben, mert tizenöt évvel ezelőtti vágyaim listája volt, egy felsorolás, hogy tizenöt év alatt milyen életcélokat kellene teljesítenem... A lap alján rúzsnyom, csók – no comment –, gondolom, pecsét helyett, na meg a vér olyan uncsi, ha saját magával köt az ember szerződést. Nézegetem a tételeket, sok talmi dolog van köztük, pl. sok indiai ruhám meg ékszerem legyen, kis bogárhátúval furikázzak, toinette-hintaszék, Weöres Sándor-összes, vízipipa (!), ilyenek, de van pár érdekes is... gyógynövényismeret, boldog kis család, max. 3 gyermekkel, fehér falú hálószoba..., illetve, amin megakad a szemem, az a Waldorf-képzés elvégzése és a módszer gyakorlása. Hát erre a vágyamra becsszavamra nem emlékszem, de sikerült kipipálnom ezt a tételt.
Egy évet tanítottam idén Waldorf-osztályban, s mivel úgy néz ki, hogy a fehér falú szobácska előtti tételt túlteljesítettük boldog kis családom fejével, most egy évem lesz arra, hogy az elmúlt évre visszatekintsek. Meg nem is ennyire egyszerű ez, hiszen kisfiam (nagy!) az ősszel iskolába indul. Természetesen Waldorf-osztályba. Hogy mi ebben a természetes? Pl. az anyagok. Vagyis az osztályteremben nap mint nap selyem, gyapjú, fa, kő veszi majd körül. Na meg az igényeihez igazítják a napirendet. Játékra, kintlétre nem sajnálják az időt. Az osztályombeli gyerekek márciusra már olyan barnák voltak, mint más egy hét hawajolás után. Kiderült továbbá, hogy az iskolaudvar nyárfái nemcsak azt a célt szolgálják, hogy az új gumiszőnyeges sportpályát bokáig szöszözzék a sporttanárok élettartamából néhány évecskét lecsippentve ezzel, hanem kimondottan jól lehet rájuk hintát szerelni. A kövek, botok építésre vannak teremtve. Ha pedig a külső szemlélő erre azt mondja, hogy a waldorfosok mindig nagy felfordulást csinálnak, akkor irigykedik.
A waldorfos szája körül narancsszínű, mert nem szevendélyt hoz uzsonnára, hanem zakuszkás kenyeret. Mindig van rajta vízhatlan kabát, mert a játék nem áll meg az udvaron, ha az eső esik. Az elmúlt évben egyetlen alkalommal voltunk csak tíz percig az udvaron, amikor annyira esett az eső, hogy az már kellemetlen volt egyeseknek. Egyes-egyedül nekem... Keze koszos, gumicsizmája, gumiruhája még koszosabb, elvégre negyven fokban az egyetlen pocsolya felfedezése és kidagonyázása meglátszik az ember gyermekén... Persze, mindvégig velük voltam, bár a játékban ritkán vettem részt. Hogy mi volt ebben jó számomra? Például, hogy szünetben nem más tancikkal együtt hódoltam a pletyka istenének akónyi kávésbögre takarásában előbb-utóbb elkerülhetetlenül rosszat mondva valakiről, bárkiről. De órán is koszolódik a gyermek, mert fest, süt, kavar, gyurmát készít, varr (vér!), takarít, amivel jól összekeni magát. Van erre a cselekvéssel járó koszra egy nagyon jó szó, magyar helyesírással írom, bár svéd: gegamoja. Hát gegamojázni már magáért a gegamojáért is érdemes, nem?
Néha odajöttek más osztályból, ácsingózva nézték a játszókat, bekérezkedtek, sőt lefilmezték a telefonjukkal! A helyzet nem rossz, viszont katasztrofális, úgy óvjuk az ifjúságot az élettől, mintha allergiás lenne rá! Döbbenten láttam, ahogy kisiskolás a bábszínházban ahelyett, hogy szépen veszteg ült volna katarzisélménytől tátott szájjal, mobiljával rögzítette az előadást...
A waldorfos gyerek, amikor az osztályban van, általában körben áll, ül, guggol, énekel, furulyázik, rúgja bokán a társát. Körben. És aki nem hisz abban, hogy a kör a tökéletes forma, annak ajánlom, hogy következőkor paralelogramma formájú mozdulatokkal próbáljon meg ablakot pucolni.
De hogy mégis mit tanultak idén? – faggatnak sokan, olvasni, mondjuk? Neeem, dehogy, azt szinte játék közben sajátították el, akik megérettek erre, de megtanultunk félszáz verset, éneket, kúszni, mászni, sepregetni, varrni, egymást elfogadni, játszani, naponta csiszolni a tengelyt, ami az égiekkel összeköt.
Ja, és a legfontosabbat is megéltük: hogy iskolába járni jó, ezért nem is vártuk a vakációt.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!