
2013. június 07., 11:442013. június 07., 11:44
2013. június 07., 21:342013. június 07., 21:34
Gyermekeinknek a legjobbat akarjuk. Bokatartós, márkás bőrcipellőt, ízléses játékszereket, biobabakencéket nem adunk neki, csokit sem hároméves koráig, hiszen egészsége a legfontosabb. Ezen túlmenően gondosan ügyelünk arra, hogy sok simogatásban, ölelésben legyen része, s általában mi magunk mosolygósak vagyunk. Mert ez meg a lelki egyensúlyához kell, ugyebár. De mit ér a családi harmónia, ha néha hagyjuk, hogy a bébicsősz is belekontárkodjon a nevelésbe ingyen és hívatlanul? Még mielőtt gondolatban szapulni kezdenék a kottybele jóasszonyt, leszögezem: a tévéről beszélek. Ki az, akinek a háromévese még nem látott rajzfilmet? Ha van ilyen, minden elismerésem az övé…
Hiába óvjuk következetesen a világ szemetétől, ha néha bekapcsoljuk a tévét, ömlik rájuk a szennylé. De nem is kell feltétlenül tévékészülék ehhez. Elég a világháló is. Mondjuk éppen a Futrinka-utcai kalandokat nézzük csemeténkkel laptopon, mert mi is azon nőttünk fel (a Futrinka utcán, nem laptopon), s az ugyebár ártalmatlan. Akármilyen elterelő hadműveletet alkalmazunk is, a videók közül előbb-utóbb kipattan… a gumimaci. Aki nem tudja, miről beszélek, annak elárulom, hogy egy ocsmány, zöld, éneklő gnómról van szó, amelyik obszcén mozdulatokkal kíséri gagyi szövegét. Aki tudja miről beszélek, az egyáltalán nem tartja túlzásnak a fentieket. Mert a gumimaci ragályos, mint a takonykór, s gyermekünk egyből kiszúrja, és megnézi legalább hússzor. De hagyjuk a világhálót, a hivatalos rajzfilmcsatornákkal sem járunk jobban.
Igen, sajnos mi igénybe vesszük ezt. Amíg lányomat altatom, a fiam nézheti a rajzfilmet, egyezség szerint. Hiába választom a legszolidabb gyerekcsatornát, így is mardos a lelkifurdalás,ahogy a beszűrődő hangokat hallgatom. A rajzfilmek nyelvezete igénytelen, szleng, de ez még hagyján! Ott vannak azonban a reklámok. Mondják, láttak már az üzletben színváltós farkú sellőbarbiért őrjöngő, neonlila énkicsipónit szorongató gyereket? Talán meg is volt róluk, s persze a szüleikről a maguk véleménye. Pedig nincs min csodálkozni, gyermekeink védtelenek a reklámcunamival szemben.
De milyen jó, hogy van bábszínház! Az kimondottan a gyerekeknek szól – gondoltam naivan, s vettem is magunknak jegyet a városnapokkor. A bácsiház – hogy fiam szavával éljek – borzalmas volt. Két vendégelőadást néztünk meg. Az egyik harsány ripacskodás volt, tizennyolcas karikás poénokkal teletűzdelve. Ezt még élveztük is fiacskámmal, úgy ahogy. A másik egészen jónak ígérkezett. Egy kitagadott kék kutyus útkereséséről szólt. Bájos könnyedséggel haladt a történet. Csak aztán jött a hideg zuhany. A kis nyomorult kutyát börtönviselt buldogok elpáholják. Utána szerre elé állnak, és komótosan levizelik(!). Az 5.1-es hangfalakon áradt a csobogás. Hát mit mondjak, a nézőtér egy emberként hördült fel.
Most akkor mi lehetne a következtetés? Nehéz a gyerek számára igényes, színvonalas programot találni? Jaj, dehogy! Csak vennünk kell a fáradtságot, hogy válogassunk, vagy pedig mi tervezzünk számára kultúrprogramot. Egy napját kell elmesélni, azt is élvezi, a receptfelolvasást is szívesen hallgatja, vagy az emlékezést azokra az időkre, amikor ő még pici volt. Inkább azt kellene elérnünk, hogy ne hagyjuk őket kettesben a képernyővel. Nincsen ilyesmire szükségük, s minden perc kárukra van. De ha mégis muszáj bevetnünk a villanypásztort, legalább furdaljon a lelkiismeretünk, hogy otthagytuk őt. Védtelenül.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!