
2013. június 21., 16:592013. június 21., 16:59
2013. június 21., 16:592013. június 21., 16:59
Lassan véget ér ennek a terhességemnek kilenc hónapja is. Már kezdett nehezemre esni, a négy emeletet maratoninak érzem. Itt a számvetés ideje. Mi történt bennem és rajtam ezalatt a négy év alatt, amióta először vártam babát. Az első terhességemről bátran mondhatom, hogy áldott állapot volt. Kezdetben nem is éreztem semmi változást, hetedik hónapos pocakkal is vígan ingáztam, hasznos tagja voltam a társadalomnak. Dolgoztam. Nem lett magas sem a vérnyomásom, sem a vérsüllyedésem. Anyósom biztatott, ő nem félt engem a szüléstől, mert olyan vagyok, akit nem kell félteni. Másrészről anyám nagyon is aggodalmaskodva vizslatott. Fiam, nem vagy ideges? Mutasd, nem rágod a körmöd? Mi ez a nagy nyugalom? Hirtelen a semmiből bukkantak fel családon belül a rémtörténetek, de még ez sem bosszantott. Férjem havonta fotózta gömbölyödésemet. Lépten-nyomon ajnározta testemet, amely – mint egy anyahajó – vígan túllebegett a bűvös – és még leadhatónak tartott – 12 kilós súlytöbbleten, s 17-ig meg sem állt. Párom hajóskapitányi-büszkeséggel vizslatta a terebélyesedő far-tat részt…
Teherbe estem második gyermekünkkel. Jó volt ugyan a terhesség, mégsem sikerült minden percét kiélveznem, mert a nagy is kicsi volt. Az alatt a kilenc hónap alatt szembesültem először azzal, hogy türelmetlen vagyok a fiammal, nem akarom látni, hallani még kevésbé. Tehát terhesen kudarcot vallottam, mint egygyerekes anya…Imádtam az ilyen kérdéseket, hogy: és akartátok? Vagy pedig a megjegyzéseket, hogy: nahát, milyen bátrak vagytok! Mintha ez amolyan kiállni való bátorságpróba lenne. És mit nyerünk, ha kiálljuk? A legkisebb aranyhajú királyfi keze már a miénk volt, a többi porcikájával egyetemben. Talán most kapunk egy királylánykát. De hiszen nem is mi vagyunk a bátrak, hanem ő, hogy minket választott szüleiül – vágtunk vissza, amikor már megsokalltuk a beleszólást. Közben meg repedezett a láthatatlan burok, amelyben fiacskámmal kölcsönösen imádva egymást majd másfél évig lebegtünk. A vajúdás napja volt az utolsó, amit kettesben töltöttünk. Minden fájásnál lassú csárdást jártunk, nem kérdezősködött, nem zavart, de úgy nézett rám, mint aki mindent ért. Énekeltük a Bújj-bújj zöld ágat, s amikor a nyitva van az aranykapuhoz értünk, majd hanyatt estem, ahogy a dalocskából kihallottam az ősi üzenetet. Estére meglett a lányunk. Fiamnak másnaptól osztoznia kellett rajtam, de cserébe felfedezte az apukáját.
Harmadik gyermekemmel vagyok várandós. Vártam, hogy ránk találjon, s azóta várom, hogy megismerjem. Miért kell neked még egy gyerek? – faggatott a férjem, nagyon is rátapintva a lényegre, a kell-re. Csak hallgattam, mert mit is mondhattam volna, hogy kíváncsiságból? Mígnem rám villantva zöldes-szép szemét férjem kimondta: tudom már, azért, hogy ne kelljen dolgoznod…
Szerintem a terhességeken is lehet javítani gyakorlással. Egyre bensőségesebbé válhat. Mostani magzatommal kommunikálunk. Ha elkeseredem – és miért is ne tenném néha – az apró lányom nyomban fickándozni kezd, hogy hé, anya, itt vagyok, ne szomorkodj. Ha terhességemről faggatnak, könnyűnek mondom. Mit számít, hogy vádlimon a visszerek vízrajza tündököl, s hogy néha olyan részem fáj, amiről azt sem tudtam, hogy létezik. Csak ez a kozmikus várakozás ne lenne, ami gyakran kirepít már meglévő gyermekeim köréből!
Ezt az időszakot is ki kellene élveznem a maga teljességében, mert ilyen közel többé soha nem leszek a gyermekemhez, mint most. De mégis várom, hogy jelezzen: mindjárt indulok, csak magamra kanyarítom magzatmázas köpenykémet. És akkor végre megszületnek. Világra jön a kislányom és vele együtt egy nagyon sérülékeny teremtmény, egy vadonatúj háromgyermekes anya.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!