
2014. április 11., 18:342014. április 11., 18:34
Már gyermekünk születése után pár hónappal mindent megteszünk azért, hogy a világot másnak láttassuk vele, mint amilyen. Régen a csipkebokrokra nem húztak nejlon bugyit, mégsem sebesítették meg magukat csetlő-botló elődeink. Most a legtöbb olyan lakásban, ahol kisgyerekek vannak, több a sarokvédő, mint a bútor. Gyerekeink mégis kékre-zöldre totyogják kis testüket. De ami az övé, az övé – a sarokvédő valóban hasznos holmi: a sarkoknak soha semmi bajuk nem történik. A sarokvédők, a járókák, a babahámok (gyeplővel) még csak az enyhébb vétkeink, amit gyermekeink harmonikus fejlődése ellen elkövethetünk.
„Kés, villa, olló nem gyermek kezébe való!” – szajkózzuk a nagyanyáink által jóváhagyott frázist. Jó, de akkor mi való a gyermekkézbe? Mitől ügyesedik, fejlődik önbizalma? A kis lézerfényű sugárpisztolykától vagy a jujrózsaszín lilahajú póniimitációtól? Vagy inkább az anyja mobiltelefonjától, vagy a távirányítót matatva? Ó, igen. Régen a pelenkabugyorban maximum mörcisort találhattunk, de most a lehetőségek szinte korlátlanok. Torkosabb bébiknél akár az ENTER gombja is előkerülhet mindenki legnagyobb örömére...
„Milyen jól rajzol a fiam (paint programban)! Ó, de ügyesen bánik az egérrel, nézd, mennyi zombit kicsinált már. S ha látnád, hogy a tabletten hogy feji a tehenet!” – ragyog fel a szülők szeme. Arról nem szól a fáma, hogy a giliszta nem sokáig bírta a kölök markában, s hogy a macska is kipróbált már néhány simogatási-fokozatot.
„Fúj, dobd el, kakás!” – bukik ki belőlünk diszkrét kézresuppintással, amikor a gyermekünk kincset talál a földön. De nem csak olyankor. Akkor is, ha az orrát piszkálja, ha a nemi szervét vizsgálgatja, ami pont jó arra, hogy torzult testképe alakulhasson ki. És elegendő ahhoz is, hogy még iskolás korában is velünk töröltesse a fenekét.
„Kakás, caca, kakasmitescéhá!” – visít fel fejhangon világszerte több ezer anyuka akkor is, amikor porontya magába önti az első marék homokot. Érdekes, olyankor nem mondjuk, hogy jujkakás, amikor a hosszúkás rózsaszínű műanyagot elé tesszük. Ehelyett azt mondjuk, hogy jó étvágyat, edd meg a virslit! De a legnagyobb vétkünk, amikor az életet úgy tárjuk gyermekünk elé, mint az ezeregy veszély otthonát. Harcosokká képezzük ki őket. Hiszen küzdeniük kell a lázzal, a fájdalommal, a rossz fogakkal, a nyomelemek hiányával, a nyomelemek túltengésével, az iskolai stresszel, a pattanásokkal, a mindenhonnan kunkorodó szőrszálakkal, a zsírszövettel, a mosolyráncokkal, egyszóval ezzel az egész ellenséges világgal. Feszíteni, harckészültségben lenni. Még idejében nyeld le, kisfiam, a marslakó alakú mérget. Előzzük meg az emésztést! Micsodaaaa, nem akarod, hogy a hasad mosolyogjon?! Na azért! Gyorsan lapátold be ezt a piszkosszürke pépet. Most csudálatos dolog fog történni. Érzed már? Érzed, amint fél tucat Shakira-néni riszál a beledben?
Milyen felszabadító lenne, ha egy csapásra elfelejtenénk minden öröklött, belénk nevelt vagy csupán divatos tévhitet. Hagynánk, hogy gyermekeink maguktól álljanak lábra, fedezzék fel a világot. Késsel, villával, ollóval ismertetnénk őket, közben mondókáznánk, simogatnánk, bátorítanánk. A homokozóban arra gondolnánk, hogy minden homokszemcse immunerősítő. Nem befeszülni tanítanánk meg őket, nem védekezni, hanem ellazulni, érezni az univerzum lüktetését. Feküdni az élet taván és gyönyörködni a bárányfelhőkben.
És akkor talán mi sem úsznánk olyan kétségbeesetten, hiszen tudjuk, hogy mi a túlsó part köznapi neve... Nevelésünk így egyetlen csodálatos frázisban csúcsosodna: „gyermekem, ne túlélj, hanem élj!”
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!