
Évente négymillió palack pezsgőt dobott a kommunizmus éveiben a hazai és nemzetközi piacra a szilágysomlyói Silvania pezsgőgyár. A rendszerváltás óta többször is gazdát cserélt vállalat új tulajdonosa újraindítaná a gyárat, miközben egy szomszédos magyar faluban pezsgőgyárat alapítanak magyarországi vállalkozók.
2014. május 16., 14:232014. május 16., 14:23
2014. május 16., 14:242014. május 16., 14:24
Hiú ábrándnak bizonyult a kilencvenes évek reménye, hogy az egykori borászati nagyvállalat túlélheti a rendszerváltás utáni bizonytalan esztendőket. Románia második legnagyobb pezsgőgyára tíz év alatt teljesen leépült. Egy nagybányai cégnek 2004-ben eladott pezsgőgyár agóniája a privatizációval nem ért véget: az új tulajdonos a hatalmas készletek miatt vásárolta meg a gyárat, de a termelésbe nem fektetett pénzt. Miután a 3, 5 kilométernyi pincelabirintusból tárolt több százezer palack vevőre talált, csődeljárást indítottak a pezsgőt legalább tíz év óta már nem termelő cég ellen. A tavaly újra eladásra kínált, immár romos állapotban levő üzemet egy szilágysági székhelyű cég, az Universal Euro Build Kft. vásárolta meg egymillió euróért. Az új tulajdonos a pezsgőgyártás újraindítása mellett turisztikai terveket is szövöget: a Szilágysomlyóra látogatóknak megmutatnák a pincelabirintus egy részét, és lenne pezsgőkóstolás is. A gyár környékén azonban egyelőre egyetlen dolog látszik: a bejáratnál az új cég is az évtizedekkel ezelőtt palackozott pezsgő maradékát árulja, ugyanis több tízezer palack vár még eladásra a hajdani „aranykorból”.
Lesz-e újra szilágysomlyói pezsgőgyártás? Egy alkalmazott szerint mindez legalább egymillió eurós beruházás kérdése: a pincelabirintusban és a romos épületekben hátramaradt gépsorok már csak ócskavasba valók. A legnagyobb gond mégis az, hogy hiányoznak a nyersanyagforrások. A kommunizmus éveiben tucatnyi szilágysági termelőszövetkezet és állami mezőgazdasági vállalat szállította a szőlőt Szilágysomlyóra, ma viszont csak távolabbi borvidékekről lehetne beszerezni a pezsgőgyártáshoz szükséges szőlőt.
Dicső múlt...
Az 1979 és 1994 között Szilágysomlyón dolgozó ifjabb Csávossy Györggyel – a híres nagyenyedi borász fiával – vesszük számba a múlt dicsőségét. A biológusként érkező laboratóriumi szakember később hosszú éveken át volt a minőségellenőrző osztály vezetője, majd a rendszerváltás után igazgatóvá nevezték ki. Az említett időszakban a szilágysomlyói pezsgő 90 százaléka a KGST-tagországok piacain talált vevőre. A gyár helyén eredetileg az iparosegylet közös borpincéje állt, ahol képzett pincemester kezelte a borokat. A pezsgőgyártás gondolata 1968-ban a megyei borászati vállalat élére kinevezett Varga István fejében született meg, aki a környéknek az átlagnál savasabb és nem túl testes borait szerette volna pezsgőként értékesíteni. Sarmasági bányászokkal furatta a három és fél kilométeres pincerendszert a Kraszna folyó jobbpartján emelkedő sziklába, amely állandó, 12 fok körüli hőmérsékletével kitűnő körülményeket teremtett a pezsgőgyártáshoz. Aszilágysági pezsgő piacosságát a hagyományos, palackos erjesztésű, nem túl korszerűnek nevezhető eljárás adta, amely viszont jobb minőséget kínált, mint az akkoriban már külföldön széles körben elterjedt tankpezsgő-technológia.
Hogyan készül a pezsgő?
A pezsgő előállításához egészséges, könnyű, tiszta ízű, finom zamatú, erőteljes illattal nem rendelkező, inkább semleges jellegű, általában házasítással létrehozott alapbor szükséges. Azt zárt térben újraerjesztik, így a keletkező széndioxid nem tud eltávozni belőle. A borhoz cukrot kell hozzáadni, melyet általában borban feloldott cukorral, úgynevezett tirázs likőrrel végeznek. Az erjesztéshez cukron kívül élesztő is szükséges. Palackos erjesztés esetén a pezsgő ugyanabban a palackban erjed és érlelődik, mint amelyben később forgalomba hozzák. A megtöltött és lezárt palackokat 12-14 fok körüli állandó hőmérsékletű pincékben, fekvő helyzetben, 3-4 hónapig erjesztik és általában három, de esetenként ennél több évig is érlelik. Ezt követően a palackban lévő üledéket (seprőt) a pezsgőmesterek rázóállványon, szakavatott mozdulatokkal a dugóra rázzák, majd a seprőtlenítés (degorzsálás) során kilövetik. A pezsgő végleges cukortartalmát expedíciós likőrrel beállítják, a palackot parafa dugóval és drótkosárral lezárják, címkézik, végül csomagolják.
A pezsgőgyár egyre növekvő nyersanyagszükségletét a nyolcvanas években termőre forduló új szilágysági szőlőtelepítések is csak részben tudták fedezni, a nyersanyag többi részét Románia más borvidékeiről szállították Szilágysomlyóra.
... és bizonytalan jelen
Az apa nyomdokaiba lépő borász-szakember szerint mai körülmények között a pezsgőgyártás jóval kevesebb pénzt hoz, és a befektetés sokkal lassabban térül meg, mint például a vodkagyártásban. A másik nagy gond a tőkehiány: nem elég a pezsgőspince, szőlőt is kellene telepíteni, miután a szilágysági szőlők nagy része tönkrement. Kérdés, hogy ez sikerül-e az új tulajdonosoknak? Egyelőre annyi bizonyos, hogy a Szilágysomlyótól nem messze fekvő Kárásztelken épül magyarországi tőkével új borászati vállalat, amely a tervek szerint 2017-től évente 70 ezer palack hagyományos pezsgőt, 50 ezer palack gyöngyöző bort és mintegy 90 ezer palack bort dobna piacra. A magyar cég ehhez több tíz hektár szőlőt telepített már uniós és romániai állami támogatással. A szilágysomlyóiaknak tehát nyakukon a konkurencia. Csávossy szerint pezsgőt csak külföldi piacra lehet tartósan termelni, mert a hazai fogyasztói trendek fényévekre vannak a nemzetköziektől. Romániában ugyanis pezsgőt jobbára csak szilveszterkor fogyasztanak, erre pedig nehéz nagy befektetés-igényes gyártást alapozni.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!