
Parlagon. A szállításügyi minisztérium tulajdonában lévő kolozsvári Vasutas Park évek óta gondozatlan
Fotó: Hevele Lili
Tátongó lyukak, törött padok, gondozatlan növényzet, szeméthegyek – így foglalható össze a kolozsvári Vasutas Park képe. A helyi önkormányzat arra vár, hogy a terület a szállításügyi minisztériumtól a város tulajdonába kerüljön, így a Sétatér mellett újabb tágas parkja lenne a kincses városnak.
2017. június 24., 20:252017. június 24., 20:25
2017. június 24., 20:412017. június 24., 20:41
A Vágóhíd tér és a Szamos partja között öt és fél hektáron elterülő Vasutas Park évek óta elhanyagolt állapotban van. „Még városi tanácsos voltam 2015-ben, amikor az önkormányzat megszavazta, hogy átvenné a területet, mert a nagyság szempontjából Kolozsvár második legnagyobb parkja” – mesélte Csoma Botond, a képviselőház közigazgatási és területfejlesztési bizottságának RMDSZ-es tagja. A képviselő idén márciusban adta be az interpellációt annak érdekében, hogy a város tulajdonába kerüljön az elhagyatott terület. „Az államtitkár válaszában azt mondta, semmi kifogása a minisztériumnak, csak bizonyos jóváhagyásokat kell még beszerezni, és a kormány asztalára kerül a kormányrendelet”. Azóta csaknem három hónap telt el, mégsem történt semmi. A napirend előtti felszólalások rendjén a képviselő nemrég egy kérdést fogalmazott meg azzal kapcsolatban, miért nem történik semmi változás. Választ még nem kapott, azonban kormányforrások szerint a szállításügyi miniszter jóváhagyta a rendeletet, amit már csak a fejlesztési miniszternek kell elfogadnia.
„A tulajdonjogi viszony rendeződése után közbeszerzési eljárással a lehető legrövidebb időn belül megindítanánk a munkálatokat” – mondta lapunknak Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere. A városi önkormányzat pályázatot hirdet meg, és a nyertes pályázattól függően alakul majd ki a park új képe. A város vezetőségének elképzelései szerint továbbra is zöldövezetként szeretnék működtetni, biciklisávokkal, a Sétatérhez hasonlóan, azonban sokkal több füves övezettel.
Az elhanyagolt körülmények ellenére a kolozsváriak nem feledkeztek meg a Vasutas Parkról. Sokan járkálnak ma is a kitaposott utakon: kutyát sétáltatnak, üldögélnek a töredezett padokon, néhányan füvet kaszálnak állataiknak, a gyerekek pedig vidáman játszanak. Lapunk kérdésére azonban többen is elégedetlenségüket fejezték ki. A környékbeliek a régi időket elevenítették fel, amikor még rózsák, illetve sértetlen padok között élvezhették a nyári napsütést a Szamos parti parkban. Sokan a város vezetőségét okolták a felháborító körülmények miatt. Egy idős hölgy kifejtette: kifejezetten fél egyedül a parkban sétálni, mivel a hajléktalanok, az alkoholisták és a drogosok vették birtokukba a területet. Emiatt a rendőrség gyakran látogatja a parkot.
Történelmileg a terület a város marhapiacának adott otthont, majd a hatvanas években vidámparkká alakították. A rendszerváltás után a Román Vasúttársaság (CFR) tulajdonába került, amely egy évtizedre lakatot tett a park kapuira. 2004-ben felújították a területet, a régi kisvonatot újra működésbe hozták, amely azonban nem zakatolt sokáig, hiszen hamarosan elszállították.
Később a területet a Kolozsvári CFR labdarúgóklubnak adták haszonbérbe, amely kivágatta a fák egy részét, mivel sportpályákat szeretett volna létesíteni. 2011-ben, valamint 2012 tavaszán civilszervezetek követelték: a Vasutas Parkot nyilvánítsák újra közparkká. A tiltakozó akciók sora akkor kezdődött el, amikor ismét lakat került a kapukra. A futballklub vezetősége akkor még bíztatóan nyilatkozott: kétmillió eurót szánnak az elhanyagolt állapotban lévő park felújítására, a köztér nem veszíti el addigi rendeltetését, vagyis foci- és teniszpályákat, szökőkutakat és játszótereket alakítanak ki, fákat ültetnek, kivilágítják a parkot, és a Szamos-parti gátat is felújítják. Időközben azonban a labdarúgóklub fizetésképtelenné vált, így 2014 novemberében felbontották a 25 évre szóló haszonbérleti szerződést. Ennek nyomán került vissza újra a park a vasúttársasághoz, amely nemtörődömség és pénzhiány miatt azonban teljesen elhanyagolta a területet.
A CFR labdarúgóklub számára egy műfüves futballpálya épült fel, amelyen ma is játszik a sportklub utánpótláscsapata. Oláh Emese alpolgármester kérdésünkre elmondta: „valószínűleg a felújítási munkálatok után is marad egy futballpálya a park területén”.
Hevele Lili
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!