
A BBTE 32,8 millió lejes beruházás révén alakította ki az új székházat
Fotó: BBTE
Teljesen új terekben végezhetik tanulmányaikat a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Jogtudományi Karának hallgatói, miután az egyetem hétfőn felavatta a kar új székhelyét Kolozsváron, a Zápolya/Traian Moșoiu utcában.
2025. április 14., 20:402025. április 14., 20:40
2025. április 14., 21:092025. április 14., 21:09
A Jogtudományi Kar új székhelye a BBTE jelentős beruházásának számít, az épületet az egyetem saját és európai forrásokból újította fel – közölte szerkesztőségünkkel a felsőoktatási intézmény. A beruházás eredményeként a Jogtudományi Kar hallgatói korszerű oktatási és kutatási terekben tanulhatnak: 3 amfiteátrum (ezek közül egy 400, kettő pedig 200 személy befogadására alkalmas), 4 darab, több mint 50 férőhelyes terem, 18 darab, 27 férőhelyes szemináriumi terem, egy konferenciaterem, egy közel 100 személyes olvasóterem, emellett modern könyvtár és irodahelyiségek.
Kolosváry Sándor jogászt 1872. szeptember 29-én nevezték ki a Magyar Királyi Kolozsvári Tudományegyetem magyar magánjog és bányajog nyilvános rendes tanárává, 1876-ban a protestáns egyházjog professzorává is. Az 1876/77., 1885/86., 1898/99. és 1908/09. tanévekben a Jog- és Államtudományi Kar dékánjaként tevékenykedett, az 1888/89. akadémiai
évben pedig az egyetem rektorává választották. 1910. május 3-án vonult nyugalomba. Ekkor az uralkodó, I. Ferenc József – az oktatás terén szerzett érdemei elismeréséül – magyar királyi udvari tanácsosi címmel tüntette ki.
„Azért indítottuk el ezt a projektet, hogy korszerű infrastruktúrát biztosítsunk a BBTE két vezető tudományterülete hallgatóinak: a jogtudományoknak és a pszichológiának. A Jogtudományi Kar új székhelyet kap tehát, a Pszichológia Kar pedig kiterjeszti tevékenységét a Jogtudományi Kar felszabadult Petőfi/Avram Iancu utcai épületében” – nyilatkozta a BBTE rektora, Daniel David egyetemi oktató, pszichológus, oktatási és kutatási miniszter.
Fotó: BBTE
Az új tér minőségi és inkluzív feltételeket biztosít az oktatási folyamathoz, nem csupán a nappali, hanem a táv- és online képzéshez, valamint a kapcsolódó tevékenységekhez. Az oktatási infrastruktúra fejlesztésére irányuló beruházások által a felsőoktatási intézmények hozzáférést biztosítanak a személyes fejlődést, a társadalmi kohéziót és a fenntartható fejlődést támogató tanulási terekhez. A felsőoktatási intézmény szerint a hosszú távú cél egy inkluzív, innovatív és vonzó felsőoktatási tér kialakítása. Rövid távú cél pedig az egyetemek társadalmi szerepvállalásának fokozása, az oktatás finanszírozásának növelése, az oktatás digitalizálása, valamint hozzájárulás az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljainak (SDGs) eléréséhez 2030-ig.
Az egyetem közölte, a támogatási szerződés összértéke 32,8 millió lej, ebből az EU-s és az országos költségvetésből elszámolható vissza nem térítendő összeg 31,6 millió lej.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
szóljon hozzá!