
Fotó: Barabás Ákos
Eltűnt a romániai barkácsáruházláncok kínálatából a tűzifa és a brikett, miután érvénybe lépett az árkorlátozást bevezető kormányrendelet.
2022. október 18., 12:532022. október 18., 12:53
2022. október 18., 19:382022. október 18., 19:38
Mint ismeretes, október 5-ei ülésén a bukaresti kormány rendeletet adott ki, miszerint a tűzifa árát köbméterenként 400 lejben, a fabrikettét tonnánként 1500 lejben, a pelletét pedig tonnánként 2000 lejben korlátozzák. Az intézkedés – mely bírságot is kilátásba helyez az előírást megszegő vállalkozásokkal szemben – tíz nappal később, szombaton lépett érvénybe.

Köbméterenként 400 lejre korlátozta a kormány a tűzifa árát, az ársapka alapján a lakosság, az iskolák, szociális és kulturális intézmények, önkormányzatok juthatnak hozzá tüzelőanyaghoz.
Utóbbit például a múlt héten még meg lehetett találni az olyan üzletláncok online és hagyományos bolti kínálatában, mint a Leroy Merlin, Dedeman, Hornbach vagy Brico Depot – igaz, borsos áron, hiszen 2400 lejnél kezdődött egy tonna újrafeldolgozott, préseléssel előállított tüzelő ára (bő egy évvel ezelőtt még feleannyiba került). Jelenleg azonban egyik említett barkácsáruház online kínálatában sem szerepel keményfa fűrészporból előállított brikett, de tűzifa sem. Csupán a Brico Depot árul növényi alapanyagból készült préselt tüzelőt: egy 20 kilogrammos kiszerelésű csomag 30 lejbe kerül, tehát az ár megfelel az 1500 lej/tonnás plafonnak.
Hétfői közleményükben – melyben a tagságuk körében készített, az árplafonra reflektáló felmérés eredményeit ismertetik – mindjárt az elején leszögezik: a tűzifa, a pellet és a brikett eltűnt a nagy forgalmazók kínálatából, miután érvénybe lépett a 2022/134-es számú, árkorlátozásokat bevezető sürgősségi kormányrendelet.
Egyébként a felmérésből kiderül: az iparágban tevékenykedők 93 százaléka szerint – közvetett vagy közvetlen módon – súlyosan kihat tevékenységükre az árplafon bevezetése.
Az érintett vállalkozások 44 százaléka a tervek szerint úgy próbál majd reagálni a bevételkiesésre, hogy egyrészt kiszámlázza a tűzifa árát, másrészt pedig külön számlát állít ki az egyéb költségekről (szállítás, tárolás, vágás, hasítás, csomagolás, stb.), amelyet gyakorlatilag tetszés szerint szabhat meg. A közleményben emlékeztetnek: a tűzifa áfája 5 százalékos, ám az említett szolgáltatásoké 19, így a termék végleges ára akár 7–10 százalékkal is nőhet a közeljövőben.
Mások azt tervezik, hogy felmondják a kitermelési szerződéseket, illetve nem tesznek eleget a rendeléseknek. A Prolemn és a Fordaq arra is kíváncsi volt, milyen megoldást ajánlanak a faipari vállalkozások.
Az is felmerült, hogy az árplafont csakis az értékesítési lánc elején alkalmazzák, a végső fogyasztó pedig már a piac által szabályozott áron vehesse meg a terméket. Egy másik ötlet szerint az árkorlátozás kizárólag az állami erdészetek által forgalmazott tűzifára vonatkozzon, a magánszféra pedig szabadon dönthessen a termékek áráról.
A közleményben üdvözlik, hogy tavaly 5 százalékra csökkentették a tűzifa áfáját, ám jelzik: tisztázó módosításokra szorul a vonatkozó törvény, ugyanis az intézkedés nem érvényes valamennyi fa alapú tüzelőanyagra, a lakosság érdekében ki kellene terjeszteni a fahulladékra, brikettre, pelletre is.
Egyébként Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter néhány nappal ezelőtt egy televíziós műsorban – melyben azt is taglalták, hogy lassan nem lehet kapni tűzifát – úgy fogalmazott: meggyőződése, hogy elegendő tűzifa van a romániai piacon.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!