Mindenki másképp üli meg a karácsonyt

Mindenki másképp üli meg a karácsonyt

Európa-szerte más és más szokásokkal, menüvel ünneplik meg a karácsonyt. A franciák karácsonya a kulináris örömökről szól, de mi másról is szólhatna az ünnep a gasztrokultúra őshazájában, ha nem a sok fogásból álló, hosszú órákon át tartó, kifinomult, közös étkezésről?

Kiss Judit

2016. december 25., 20:052016. december 25., 20:05

A réveillon de noëlnek, vagyis a 24-ei karácsonyi vacsorának azért is kell hosszúra nyúlnia, mert az ajándékokat csak éjfél után lehet kibontani. Père Noël, alias Mikulás csak ekkor érkezik a kéményen keresztül, hogy a fa alá vagy a kikészített és kitisztított cipőkbe tegye a meglepetéseket. Franciaországban a karácsony egynapos ünnep, csak december 25. szabadnap. Vagyis alighogy kipihenték az előző napi kései vacsorát, már neki is láthatnak a tulajdonképpeni karácsonyi nagy traktának, amelynek hagyományos menüjében előétel, főétel, sajt, (egyes helyeken, például Provence-ban 13-féle sajt) desszert, bor, kávé szerepel.

Az előétel általában füstölt lazac, libamájpástétom vagy kagyló, a főétel pedig gesztenyével töltött szárnyas, csirke, pulyka vagy liba. A sajttál után az édesség következik, ami karácsonykor hagyományosan bûche de noël, azaz karácsonyi fatörzs. Néhol még él a 13-féle desszert hagyománya, amellyel Jézusra és a 12 apostolra emlékeznek – írta az Origó.

A spanyolok már kétszáz éve lottóznak karácsonykor

A spanyol karácsonyi lottót 1812 óta játsszák, a nyerőszámokat minden évben december 22-én húzzák ki. A játék nemcsak azért népszerű, mert régi hagyomány az országban, hanem mert eurómilliárdokat is lehet nyerni vele.

Aki nyert, aki nem, szenteste mindenképpen degeszre eszi magát, méghozzá népes családja körében. A népes család itt nem nyolc-tíz főt jelent, hanem akár ötvenet-százat is. A hagyományos spanyol karácsonyi menü tájegységenként változó, a leggyakoribb talán a hideg mandulaleves, a fehérboros, fokhagymás vagy paradicsomos hal és a kemencében ropogósra sült malac.A vallásos spanyolok – márpedig Spanyolországban sokan vallásosak – részt vesznek az éjféli misén, amelyet la misa de gallónak, vagyis kakasmisének hívnak, mivel kakaskukorékolásig tart. Az ajándékozás csak ezután, karácsony első napján következik. Fenyőfa helyett sok családban inkább betlehemet állítanak.

A svéd karácsonymanó

Karácsonykor a svédeknél is ünnepi menü kerül az asztalra: a „svédasztalon” mindig van pácolt hering, halsaláta, füstölt angolna, kaviáros tojás, füstölt lazac, húspástétom, svéd húsgolyó, sült oldalas és céklasaláta. A karácsonyfa-állítás időpontja alternatív, néhányan már hetekkel korábban, mások csak szenteste díszítik fel a fát. Az ajándékokat egyébként egy Mikulás-szerű figura hozza, akit Jultomtennek, vagyis karácsonymanónak neveznek. Kedves szokás, hogy a svédek az ajándék mellé személyre szóló, komoly vagy vicces költeményt mellékelnek. A rímes szöveg lehet akár feladvány is: vagy az ajándékozó kilétét, vagy az ajándék tartalmát kell a versrejtvényből kitalálni.

Gesztenyével töltött sült pulyka

Az angol ladyk és gentlemanek alaposan rákészülnek az ünnepre: minimum egy héttel karácsony előtt, de akár már december 1-én felállítják a fát, és kidekorálják a házat. A szenteste mint olyan náluk nem létezik, karácsony előes­téjét többnyire házon kívül töltik a barátaikkal. 25-én már reggel túlesnek az ajándékozáson, úgyhogy a nap többi részében már zavartalanul átadhatják magukat a gasztronómiai élvezeteknek. Szinte minden család ünnepi asztalára gesztenyével töltött sült pulyka kerül krumplikrokettel vagy -pürével és zöldségekkel. A kötelező karácsonyi süteményt mince pie-nak hívják, omlós linzertésztából készül, és aszalt gyümölcsökkel töltik meg.

A görögök manókkal háborúznak

A görögök karácsonykor vívnak kemény küzdelmet a föld alól előmerészkedő gonosz manókkal. Náluk a karácsony, az újév és a vízkereszt összefonódik, tulajdonképpen december 25-étől január 6-áig, 12 napon át tart az ünnep. Vagyis a háború. A görög néphit szerint ugyanis gonosz manók, kalikandzaroszok élnek a föld gyomrában. Ezek a visszataszító lények egész évben szorgos munkát végeznek, azon igyekeznek, hogy elfűrészeljék a földet tartó fa törzsét. Karácsonykor azonban egy kis szünetet tartanak, előbújnak a Föld gyomrából, és mindent elkövetnek, hogy felbosszantsák az embereket. Ha eltörik egy pohár, ha kiborul a kávé, ha eltűnik a csoki a szekrényből, az ilyenkor mind-mind a kalikandzaroszok számlájára írandó. Hogy lehet védekezni ellenük? Nem szabad hagyni, hogy kialudjon a tűz a kályhában. A tüzet ugyanis utálják, ha meglátják a fényét, hanyatt-homlok menekülnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás
2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)