
Magyar Péter még április 21-én fogadta Kelemen Hunort
Fotó: Facebook/Magyar Péter
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor RMDSZ-elnök. Azt mondja, az áprilisi budapesti egyeztetés óta nem találkozott Magyarország miniszterelnökével. Kelemen Hunor szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
2026. június 24., 12:032026. június 24., 12:03
Kelemen Hunor szerdán az RFI-nek adott interjút, amelynek során a Magyar Péterrel való viszonyáról is faggatták.
„Valószínűleg valamikor a nyár folyamán vagy ősszel lesznek megbeszéléseink. Az a beszélgetés (az áprilisi – szerk. megj.) – szerintem – korrekt volt, olyan kérdéseket is felvetettünk, amelyeket meg kellett említeni, de azóta nem beszéltem vele, nem találkoztunk” – idézte az RMDSZ elnökének rádiós nyilatkozatát a Mediafax hírügynökség.
„Célunk, hogy korrekt kapcsolatot ápoljunk a magyar kormánnyal. És hogy korrekt kapcsolat legyen Románia és Magyarország között (…), amely a tiszteleten, az együttműködésen és a bizalmon alapul” – mondta Kelemen Hunor.
Kiemelte, hogy a két ország közötti kapcsolatokat több területen is meg kell erősíteni, függetlenül a politikai változásoktól. Kelemen Hunor úgy véli, hogy Bukarest és Budapest közötti közeledést a közös érdekek és a két állam földrajzi elhelyezkedése indokolja.
„Különösen a politikai, gazdasági és energetikai területeken, mert
– nyilatkozta az RMDSZ elnöke.
Véleménye szerint a közép- és kelet-európai országoknak nagyobb esélyük van érdekeik érvényesítésére, ha az Európai Unión belül összefogva lépnek fel.
„A kis országok, ha együttműködnek, sokkal jobb képességekkel rendelkeznek és sokkal nagyobb esélyük van arra, hogy eredményeket érjenek el népeik, nemzeteik számára” – jelentette ki Kelemen Hunor. Aki
„Ebben a régióban, a Balti-tengertől a Fekete-tengerig, nem azt mondom, hogy egy konföderációt kellene létrehozni – nem mehetünk ilyen messzire –, de állandó együttműködést, igen, az Európai Unión belül” – fejtette ki a szövetség elnöke.
„Ezért ragaszkodom ehhez az együttműködéshez Románia és Magyarország között, mind az új magyar kormánnyal, mind pedig a – remélem – jövő héten hivatalba lépő új bukaresti kormánnyal” – szögezte le az RMDSZ elnöke.
Mint ismeretes, Magyar Péter még miniszterelnöki beiktatása előtt, április 21-én Budapesten fogadta Kelemen Hunort. „Elnök úrral egyetértettünk abban, hogy a múltat magunk mögött hagyjuk” – jelentette ki, miután budapesti irodájában fogadta Kelemen Hunor RMDSZ-elnököt. A találkozón szó esett a levélszavazatok körüli esetleges szabálytalanságokról, a külhoni magyarok jogairól és támogatásáról, az elszámoltatásról, illetve Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apát ügyéről is.

Elnök úrral egyetértettünk abban, hogy a múltat magunk mögött hagyjuk – jelentette ki Magyar Péter, Magyarország leendő kormányfője, miután budapesti irodájában fogadta Kelemen Hunor RMDSZ-elnököt.
A nagy közös ügyeinkben, nemzet- és szakpolitikai kérdésekben folyamatos lesz a konzultáció az új magyar kormány és az RMDSZ között – nyilatkozta a Krónikának a szövetség elnöke a Magyar Péterrel folytatott megbeszélését követően, amelyen szerinte „minden görcs nélkül” átbeszélték a fontosabb dolgokat. Kelemen Hunor elmondta, mire jutottak a levélszavazatok összegyűjtésével kapcsolatos vitás kérdésben, az Erdélybe juttatott támogatások kapcsán, és kitért a Fidesszel ápolt kapcsolat jövőjére is.

A nagy közös ügyeinkben, nemzet- és szakpolitikai kérdésekben folyamatos lesz a konzultáció az új magyar kormány és az RMDSZ között – nyilatkozta a Krónikának Kelemen Hunor a Magyar Péterrel folytatott megbeszélését követően.
Nemrég – mint ismeretes – Kelemen Hunort azzal vádolták meg, hogy az RMDSZ azután döntött úgy, hogy nem lép be a Veștea-kabinetbe, hogy őt Magyar Péter kormányfő felhívta, és megkérte erre.
„Mások már egyenesen fantáziálnak, és azt állítják, hogy Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő megkérte az Európai Néppárt elnökét, Manfred Webert, hogy hívja fel Magyar Péter miniszterelnököt, aki aztán engem hívjon fel azért, hogy ne szavazzuk meg a Veștea-kormány beiktatását” – sorolta a bukaresti közbeszédben elhangzó véleményeket Kelemen Hunor egy nemrég közzétett Facebook-bejegyzésben.
Leszögezte egyúttal: ezek az állítások puszta kitalációk és koholmányok, amelyek minden logikát nélkülöznek.

„Minden logikát nélkülöző kitalációknak és koholmányoknak” nevezte Kelemen Hunor azokat az állításokat, miszerint az RMDSZ azért nem támogatja Adrian Veștea kormányát, mert Magyar Péter, Magyarország miniszterelnöke kérte erre.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) a legesélyesebb arra, hogy kormányalakítási megbízást kapjon a Nicușor Dan államfő és a parlamenti pártok közötti keddi egyeztetések nyomán – közölte több politikus és sajtóorgánum is.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.
A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.
A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.
Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.
Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
szóljon hozzá!