
Aszalt szilvás-mákos bejgli, aszalt szilvás-csokis bejgli, diós-mákos bejglitorta, zserbós bejgli.
2015. december 24., 10:572015. december 24., 10:57
Aszalt szilvás-mákos bejgli
Hozzávalók: a tésztához: 50 dkg finomliszt, 20 dkg margarin, 1 dl tej, 5 dkg porcukor, 2 db tojássárgája, 1 dkg friss élesztő, 1 csipet só. A töltelékhez: 20 dkg mák (darált), 10 dkg cukor, 5 dkg méz, 1 dl tej, 1 marék mazsola (ízlés szerint), 1 citromból nyert citromhéj (reszelt), 1 narancsból nyert narancshéj (reszelt), 1 csomag vaníliás cukor, 10 dkg aszalt szilva, 2 dkg kekszmorzsa (ha szükséges).
Elkészítés: Az élesztőt langyos tejel felfuttatjuk. A lisztet a margarinnal elmorzsoljuk, és az összes hozzávalót összegyúrjuk. Fél órát pihentetjük. A töltelékhez a tejet a cukorral, mézzel, citrushéjakkal felfőzzük, majd hozzáadjuk a mákot és a mazsolát, aszalt szilvát. A kinyújtott tésztába kenjük, feltekerjük. Megszurkáljuk, és készre sütjük.
Aszalt szilvás-csokis bejgli
Hozzávalók: a tésztához: 50 dkg finomliszt, 25 dkg margarin, 2,5 dkg élesztő, 5 dkg cukor, 1 dl tej, 2 db tojás, 1 csipet só. A töltelékhez: 2 dl vörösbor, 2 ek méz, 10 dkg aszalt szilva, 20 dkg étcsokoládé, 10 dkg cukor. A lekenéshez: 1 db tojás.
Elkészítés: A tészta hozzávalóiból kelt tésztát készítünk a szokásos módon. Amíg a tészta kel, elkészítjük a tölteléket. A borba belekeverjük a mézet, és ebben a mézes borban az aszalt gyümölcsöt 5 percig főzzük. Lecsepegtetjük, hűlni hagyjuk. A csokoládét lereszeljük. A megkelt tésztát két részre osztjuk, kinyújtjuk. A tésztára rászórjuk a cukor felét, a csokoládé felét, majd a szilva felét szépen sorba rakjuk rajta. Feltekerve még 10-20 percig kelni hagyjuk, majd tojással lekenve sütőben készre sütjük.
Diós-mákos bejglitorta
Hozzávalók: a tésztához: 40 dkg finomliszt, 20 dkg vaj, 1 dl tej, 1,5 dkg élesztő, 4 dkg porcukor, 1 db tojás, 100 g tejföl, 1 csipet só. A diós töltelékhez: 20 dkg dió, 1 dl tej, 5 dkg porcukor, 1 ek citromlé, fél citromból nyert citromhéj, vanília ízlés szerint, 1 ek lekvár/ dzsem. A mákos töltelékhez: 20 dkg mák, 1 dl tej, 5 dkg porcukor, 1 ek citromlé, fél citromból nyert citromhéj, vanília ízlés szerint, 1 ek lekvár/ dzsem. A kenéshez 1 db tojássárgája.
Elkészítés: A langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt, rászórunk egy kevés lisztet és cukrot. A lisztet egy tálba szitáljuk, elmorzsoljuk benne a vajat, közepébe ütjük a tojást, a porcukorral és a tejföllel elkavarjuk, a lisztre szórunk egy csipet sót, majd a felfutott élesztőt a tojásos masszára öntjük, és lassan beledolgozzuk a lisztbe. A tésztát meggyúrjuk, ha lágy, adunk hozzá egy kevés lisztet, majd lisztes kézzel három egyforma gombócot formálunk, és hideg helyen 5-6 órát pihentetjük. Ezalatt elkészítjük a tölteléket. A darált diót és külön a darált mákot leforrázzuk a cukros tejjel, belekavarjuk a többi hozzávalót, és hagyjuk kihűlni.
A pihentetés leteltével három köralakot nyújtunk a tésztából, és lerakjuk a tortasütőbe dió- és máktöltelékkel rétegezve. Tojássárgával megkenjük, fél órát langyos helyen kelesztjük, majd sütőpapírral bélelt kerek formában megsütjük.
Zserbós bejgli
Hozzávalók: a tésztához: 35 dkg finomliszt, 20 dkg margarin, 15 dkg zsír, 5 dkg porcukor, 1 db tojás, 1 dkg friss élesztő, 0,5 dl tej (langyos), 1 csipet só. A töltelékhez: 20 dkg aszalt sárgabarack, 20 dkg dió (cukros, darált), 1 ek sárgabaracklekvár, 1 narancsból nyert narancshéj (reszelt), 10 dkg csokoládé (reszelt), 0,5 dl rum (vagy narancslikőr, baracklikőr).
Elkészítés: A zsiradékokat elmorzsoljuk a liszttel. Hozzáadjuk a porcukrot, pici sót és a tojást. Az élesztőt langyos tejben elkavarjuk, ezt is beleöntjük. Jól összegyúrjuk, majd kinyújtjuk. Az aszalt sárgabarackot beáztatjuk az alkoholba, összeturmixolhatjuk vagy aprítjuk. Ha száraz, lekvárral lazítjuk. A csokoládét belereszeljük. Ezzel a masszával kenjük meg a kinyújtott tésztát. Megszórjuk a cukros dióval, végül feltekerjük, és megsütjük.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!