
Fotó: Yuppi-tábor
Krónikus betegséggel együtt élők számára szervezték meg újra az ingyenes Yuppi Tábort a Marosvásárhely mellett található mezősályi táborhelyen. Az immár tizenegyedszer tartott rendezvény a táborozók és az önkéntesek számára is sok meglepetéssel szolgált – írták közleményükben a szervezők.
2016. augusztus 28., 12:552016. augusztus 28., 12:55
Az elmúlt hétvégén ért véget a tábor, amelynek létrejöttében lelkes szervezőcsapat, sok kreatív, szakmailag jól felkészült önkéntes és sok odaadó támogató segített. A rendezvénynek minden napja különleges volt, hisz minden év újabb kihívásokat és meglepetéseket hoz magával.
Ebben az évben 115 krónikus betegségben szenvedő gyerek táborozhatott, az ország minden területéről érkeztek gyerekek, összesen 15 megyéből. Ezekben a megyékben a Yuppi Tábor szoros kapcsolatot tart az ottani kezelőorvosokkal, ezen kapcsolat révén jelentkezhetnek a gyerekek a rendezvényre. A gyerekek számára ez a tábor volt az a hely, ahol a megtapasztalt élmények által eljutottak a felismerésre, hogy számukra is lehetségesek azok a dolgok, amelyekről eddig azt hitték, hogy csak az egészséges gyerekek privilégiuma. „Egy dolog mindannyiunk számára hasonlóan fontos volt: hogy itt a keretek, a határok nem lezárnak, hanem megnyitnak, mert a tábor zárt területe a lehetőségek nyílt színtere” – írták a szervezők.
Július elején az onkológiás és ízületi betegségben szenvedő gyerekek orvosi felügyelet mellett másztak magaskötélpályán, kenuztak, íjászkodtak, csakúgy, mint július második felében és augusztusban a diabéteszes gyerekek. Ők ezen programok mellett két gyönyörű ló hátán ülve érezhették azt, hogy teljesen biztonságban vannak, mert legyőzve a saját határaikat és félelmeiket, kapcsolatot teremtettek egy náluk sokkal nagyobb élőlénnyel, akiben megbíztak. A gyerekek egy része már harmadik és egyben utolsó alkalommal vett részt a Yuppi Táborban. Évről évre egyre magabiztosabban térnek vissza, és mesélnek arról, hogy a hétköznapi életben is bátrabbak, aktívak, kirándulni járnak a kortársaikkal, sportolnak.
Az élményterápia lényege, hogy a gyerekek önbizalma növekedjen, és ezáltal, számukra új dolgokat merjenek kipróbálni, új kihívásokkal merjenek szembenézni.Az élményterápia jól képzett önkénteseknek köszönhetően valósult meg, akik tavasszal és a táborok előtt képzéseken vettek részt, így felkészülten várták a gyerekeket. A táborok továbbra is kétnyelvűek, románul és magyarul zajlottak, idén román ajkú önkéntesek is jelentkezhettek. Az önkéntesek csapatához tartoznak azok a szakorvosok, egészségügyi asszisztensek, akiknek jelenléte és munkája nélkülözhetetlen a táborban. Ők azok, akik fehér köpeny nélkül, mindig mosolyogva figyelnek a gyerekekre.
A nyári táborokba ellátogattak azok a támogatók is, akiknek anyagi segítségével létrejöhettek a rendezvények. Különleges meglepetést szerzett Katona Alpárnak és Szénási Zoltánnak, a Rupicapra Sportklub futóinak látogatása, akik 210 kilométert szaladtak az Erdélyi-szigethegységben. A sportolók akciójukkal adományokat gyűjtöttek az ingyenes táboroztatáshoz. Ellátogattak a táborba a Catwalk szépsegszalon munkatársai is, akik bevezették a fiatalokat a hajápolás titkaiba. A szépségszalon tavasszal ajánlotta fel a gyerekek ingyenes táboroztatására egy teljes napi jövedelmét. A szervezők 2017-re újabb meglepetésekkel teli táborokat ígérnek. További információk László Zsuzsától kérhetőek a zsuzsa@yuppicamp.ro címen vagy a 0749-115191-es telefonszámon.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!