Hirdetés
Makkay József

Makkay József

Romániai munkamorál

2023. január 19., 11:232023. január 19., 11:23

2023. január 20., 06:092023. január 20., 06:09

Naponta eljövök a feltúrt kolozsvári belvárosi utcák sáros gödrei mellett. Az építők nem sztresszelik magukat: ugyanaz a munkagép olykor napokig nem mozdul el a helyéből, vagy ha igen, akkor a változatosság kedvéért átviszik az utca másik felébe. Bármennyire is próbálom megfejteni, hogy mit dolgoztak, mennyire haladtak az elmúlt napokban, nem sikerül. A kolozsvári munkások mellett megjelentek csapatban ázsiai országokból érkezett vendégmunkások is. Meglepetésemre egy nagy közös vonás van bennük: épp úgy a lapátnyélre támaszkodva lopják a napot, mint a román munkások. A vendéglátó példája ragadós, így a ,,közös munka” rányomja bélyegét a történelmi belváros felújítási tempójára.

Azt egy kívülálló is meg tudja ítélni, hogy

az utcák teljes rendbetétele ebben az ütemben akár évekig elhúzódhat, hatalmas forgalmi dugókat okozva a belvárosi iskolák körül.

Közösségi oldalakon már attól rettegnek az emberek, hogy mi lesz a kincses várossal, ha a polgármesteri ígéretek alapján valóban elkezdik a metróépítést, és a város fő tengelyének számító utat lezárják a forgalom elől. Ilyen munkamenettel évekre megbénulhat Kolozsvár forgalma.

Van összehasonlítási alapom is. Amikor időm engedi, elutazok kedvenc fürdővárosomba, Gyulára. A Tiborc utca, ahol meg szoktunk szállni – ennek hosszúsága nagyjából megegyezik a bő két éve munkaterületnek számító, és a befejezéstől még távol álló kolozsvári Farkas utcával – tavaly nyáron bosszúságot okozott, mert felújítási munkálatok miatt nem tudtunk behajtani a kocsival. Meglepetésemre a tavaly áprilisban elkezdett nagyívű munkálatokat december elejére befejezték. Amikor ismét arra jártam, nem hittem a szememnek. A gyönyörűen felújított utcában a tavasszal beültetésre kerülő virágágyások helye is pontosan ki volt jelölve. Semmiféle nyomát nem láttam a korábbi sáros munkatelepnek.

Nos,

nagyjából ez a különbség Románia és Magyarország mindenféle infrastrukturális beruházása között.

Ezért van ott országhatártól országhatárig nyúló autópálya-hálózat. Ezzel szemben Romániában a tervezgetések gyakorlati megvalósítása soha nem ér véget: ami rosszul indul, az rosszul is végződik.

Ahogyan a kolozsvári belvárosi sarat gyúró cégek alkalmazottainak nem fűződik érdekük ahhoz, hogy gyorsan és hatékonyan dolgozzanak, ez a munkamorál érhető tetten a legtöbb romániai állami és önkormányzati beruházáson. A fővállalkozó által elnyert pályázat alvállalkozó cégeken keresztül kerül megvalósításra. Fenn valaki leveszi a sápot, a munkát elvégző cégek alkalmazottjai pedig kis pénzből rosszul dolgoznak. Vagy nincs is, aki dolgozzon, mert a jó szakik kétezer kilométerrel nyugatabbra ugyanazért a munkáért a többszörösét kapják. Sok esetben nem is kérdés, hogy melyiket választják.

Marad tehát az örök dilemma: a beruházás megrendelője eltűri-e, hogy végeláthatatlan határidőkig húzódjon a munkatelep, vagy szerződést bont, pereskedik és új kivitelezőt keres? Az utóbbi változat azonban azzal a veszéllyel járhat, hogy vederből cseberbe lép.

Az ilyen történetekben mindig a romániai munkamorálhoz kanyarodunk vissza. Ami a hazai társadalom nehezen gyógyítható, krónikus betegsége.

Aki munkavállalóként ,,gyógyulni” akar, az gyakran Nyugat-Európában keres munkát.

Miután ott megszokja, nem kívánkozik vissza a hazai valóságba, mert tudja, hogy idehaza nem változtak azok a körülmények, amiért távozásra kényszerült.

Közben az országban megy a vég nélküli ötletelés arról, hogyan lehet kis fizetésért jó munkást találni. Akár a világ másik feléből is. A választ a vállalkozó, az önkormányzat és a miniszterelnök is tudja, de mindenki úgy tesz, mintha minden rendben lenne. Valójában semmi nincs rendben.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Most akkor jól egyengatyába rázzuk a jövő nemzedékét!

Tanügyi rendszerünk ezer sebből vérzik. Bukarestben azonban rátapintottak a probléma lényegére, megvan a megfellebbezhetetlen megoldás: a szabóság.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Hirdetés