Hirdetés
Pataky István

Pataky István

Schengen és a migránsok

2022. december 15., 09:002022. december 15., 09:00

A schengeni csatlakozás elbukása gazdasági, politikai, turisztikai és szimbolikus szempontból is kudarc Románia számára. A belterjes, pártos kampányakciók világán kívül most már kevésbé fontos, hogy ki és mit hibázott. Ennél jóval lényegesebb kérdés a helyes következtetések levonása, az európai realitás felismerése, s egy ehhez alkalmazkodó diplomácia kialakítása. Egy új román külpolitikai stratégiára lenne szükség.

A mai Európában szinte semmi nem az, aminek látszik. Óriási biztonsági kockázatokat jelentő tömeges illegális migráció, egy váratlan és brutális orosz agresszió az EU szomszédjában, elhibázott uniós szankciós politika, egyre szerteágazóbb nemzeti érdekek feszítik szét az öreg kontinenst. Csakhogy mindezt az elkényelmesedett, bürokratikus EU-s intézményrendszer, a fősodrú, azaz sokszor brüsszeli szócsőként működő média igyekszik elhallgatni, súlytalanítani, más értelmezésben tálalni. Nem meglepő, ha az európai átlagpolgár sokszor értetlenül áll a történések előtt. Nekik ugyanis mást mondtak.

Itt van például a mostani „meglepetés”. Karl Nehammer osztrák kancellár már jó ideje kéri, követeli az Európai Bizottságtól, hogy lendüljön mozgásba, mert egyre több tagország elégedetlen a migrációs politikával. Arról az óriási mértékű illegális bevándorlásról van szó, amelyről még mindig nem illik beszélni. Amely ellen kerítést húzni a legnagyobb bűn volt akkor, amikor azt Magyarország megtette. Ma már persze Európa-szerte szaporodnak a hasonló célzattal felhúzott kerítések. Nehammer szerint az Európai Bizottság az elmúlt években figyelmen kívül hagyta az Unió „foghíjas külső határait”, a Frontexnek, az uniós határvédelmi ügynökségnek „védőfalat kellene képeznie a tagállamok számára az embercsempészet ellen is”. A kancellár egy októberi lapinterjúban azt is elmondta: a bizottságnak biztosítania kellene, hogy az anyaországok visszavegyék az elvándoroltakat, erre pedig megfelelően ösztönöznie kellene az érintett államokat.

Mellesleg becslések szerint Ausztriában bő harminc év múlva már többségbe kerülhetnek a migrációs hátterű polgárok, azaz akik külföldön születtek. A népesség-előrejelző portál azt jelzi, hogy 2030-ra Bécsben már meghaladja az ötven százalékot a nem Ausztriában születettek aránya. Ausztriában helyzet van. Románia és Bulgária schengeni csatlakozásának elutasítása nyilvánvalóan kampánycélokat is szolgál, hiszen hamarosan választást tartanak a legnagyobb osztrák tartományban, Alsó-Ausztriában. A probléma viszont valós és megoldatlan. Ha az Európai Bizottság, az EU egésze továbbra sem kezeli megfelelő hangsúllyal a migrációs nyomás ügyét, akkor további „zsarolásoknak” lesz kitéve Európa.

Ugyanez a helyzet az európai gazdaságot és energiaellátást súlyosan érintő uniós szankciókkal, melynek társadalmi, politikai következményei a tél folyamán egyre több EU-tagállamban vezetnek majd instabilitáshoz. Egyre több uniós ország lesz kénytelen olyan lépésekhez folyamodni, amelyekkel a saját érdekeit hatékonyabban tudja érvényesíteni egy válsághelyzetben. Ha kell, uniós zsarolással. Ahogyan azt most Ausztria tette a schengeni bővítés megakadályozásával.

Az EU- és NATO-tagságát még mindig egyfajta csodaként megélő román politikai elitnek nagyon rövid idő alatt kellene felnőnie egy új feladathoz. Megtippelem: nem fog sikerülni. Iohannis és Aurescu folytatják óvatos totyogásukat a ködös európai politikában. Megvárják, amíg Schengen Romániához csatlakozik.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Hirdetés