Parlamenti választások: rajt előtt

Parlamenti választások: rajt előtt

VEZÉRCIKK – Bár a vasárnapi parlamenti választások előtt készült felmérések alapján csak az tűnik kérdésesnek, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) milyen előnnyel szerzi meg az első helyet, az előző évek tapasztalatai alapján korai lenne még lefutottnak tekinteni a mérkőzést. 

Balogh Levente

2016. december 08., 23:392016. december 08., 23:39

Megtörténhet ugyanis, hogy a szociáldemokraták még 40 százalék körüli eredménnyel sem alakíthatnak kormányt – mint ahogy az is, hogy ennél jóval kisebb szavazataránnyal is ők alkothatják majd a koalíció fő erejét, és adhatják a miniszterelnököt, ha potenciális szövetségeseik jól szerepelnek, és átlépik a parlamenti küszöböt. Az előrejelzések szerint ugyanis úgy tűnik, hogy a mostani választás kimenetelét a kis pártok döntik majd el, amelyek közül – az RMDSZ kivételével – gyakorlatilag mindegyik újonc.

Mindez persze csak részben jelenti azt, hogy a romániai politikai osztály alapos megújuláson menne keresztül, hiszen a bejutásra eséllyel pályázók közül az ALDE élén a veterán politikusnak számító Călin Popescu-Tăriceanu volt miniszterelnök áll, tagjainak zömét pedig a liberálisoktól vele együtt kilépett politikusok adják. A Népi Mozgalom Párt (PMP) sem a semmiből érkezik, hiszen az a Traian Băsescu vezeti, aki két cikluson át is az ország államfője volt, és a soviniszta Egységes Románia Párt (PRU) sem a hamvas ártatlanság megtestesülése, mivel elnöke, Bogdan Diaconu a PSD színeiben jutott parlamenti mandátumhoz négy éve.

Az egyetlen, igazán újnak számító, és a bejutásra is jó eséllyel pályázó erő a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzati választáson Bukarestben hatékonyan tudta megszólítani a jelenlegi politikai osztályból kiábrándult, igazi megújulást akaró, zömmel fiatal és értelmiségi réteget, és amelyben ma sokan látják a jobbközép politika hiteles megújítójának letéteményesét.

A fegyelmezett, zömmel Óromániában élő, vidéki, alacsony képzettségű szavazótáborral rendelkező PSD-vel szemben a botrányok tépázta, igazi hangját megtalálni nemigen tudó Nemzeti Liberális Párt (PNL) áll, amely éppen az USR-rel szemben veszített támogatottságából a jobbközép oldalon. A versenyt kettejük között az önerőből elért eredményen túl az dönti el, hogy kinek a lehetséges partnerei lesznek a parlamentben. A PSD jelen állás szerint csakis az ALDE-ra támaszkodna, amelyet eddig a szociáldemokraták tartottak lélegeztetőgépen azáltal, hogy Tăriceanut kinevezték a szenátus elnökévé, és ezzel biztosították, hogy a napi politika első vonalában maradjon. A pártot a szebb napokat is látott politikus alaposan megkopott, de azért még létező személyes karizmája, valamint a PNL demokrata-liberálisokkal való egyesülése miatt a liberálisokból kiábrándult szavazók juttathatják be a parlamentbe. Bár Victor Ponta volt PSD-s kormányfő a saját maga által pátyolgatott PRU-t is potenciális partnernek tekinti, kétséges, hogy a szélsőséges párt egyáltalán bejut a parlamentbe, és ha igen, akkor sem igazán lesz szalonképes.

A másik oldalon a PNL természetes szövetségesének az USR tűnik még akkor is, ha utóbbi eddig elzárkózott az együttműködés elől, hiszen mindketten Dacian Cioloș jelenlegi kormányfőt akarják miniszterelnöknek. A PMP is ezt az oldalt erősítheti – bár nem túl biztató, hogy Traian Băsescu pártelnök a jelek szerint úgy érzi, csak a PRU-val a soviniszta románok szavazataiért megküzdve juthat parlamentbe, ezért durván magyargyűlölő retorikát vetett be.

Mindkét oldal számára potenciális partner az RMDSZ. Ugyan a PSD elnöke most kizárta a vele való együttműködést, azért nem fogadnánk arra, hogy az eredmények ismeretében nem vizsgálja majd felül álláspontját, ha a kormánytöbbséghez épp a magyar szervezet mintegy öt százaléka kell majd. A román pártok közötti versenyt az dönti majd el, hogy eluralkodott-e az apátia a választókon, vagy a posztkommunista, velejéig korrupt PSD visszatértének veszélye, illetve az USR jelentette potenciális új alternatíva megjelenése kellőképpen mozgósítja majd az ellenoldal híveit.

Az RMDSZ amúgy viszonylag kényelmes helyzetben várja a voksolást, hiszen egyik ellenfelét, az MPP-t két befutó parlamenti hellyel semlegesítette, a másik, az EMNP pedig nem indul. Ráadásul az alternatív parlamenti küszöbnek köszönhetően az ötszázalékos küszöb elbukása esetén sem kell aggódnia, hiszen még úgy is alig néhány fővel kevesebb honatyát küldhet a parlamentbe. Persze ha az RMDSZ nem lépné át a küszöböt, az óriási imázsveszteséget jelentene a választók és a most mellé állt magyar kormánypártok előtt is, ezért már a kampányidőszakot megelőzően – kihasználva az amúgy valóban erősödő magyarellenes lépéseket – a szövetség igyekezett a magyar–román konfliktusra kihegyezni a kampányát, apokaliptikus következményekkel riogatva a magyar közösséget arra az esetre, ha nem lépné át a parlamenti küszöböt.

Vasárnap eldől, mennyire sikerül mozgósítani a magyar választókat ezzel a retorikával.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

A TikTok-AUR-generáció
A TikTok-AUR-generáció
2024. április 05., péntek

A TikTok-AUR-generáció

2024. március 29., péntek

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

A fogatlan emberek országa
A fogatlan emberek országa
2024. március 27., szerda

A fogatlan emberek országa

2024. március 22., péntek

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Putyin marad
Putyin marad
2024. március 22., péntek

Putyin marad

2024. március 19., kedd

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben
2024. március 17., vasárnap

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban
2024. március 15., péntek

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.

Magyar–román együttműködés Iohannisért?
2024. március 12., kedd

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók

Csak áll, és bámul ki a fejéből a verespataki bányaterv több mint másfél évtizedes történetét végigkövető krónikás, mert a közelmúlt fejleményei alapján rá kell jönnie: naiv volt, amikor azt hitte, újat nemigen mutathatnak neki ebben a témában.

Lecsillapított aranyláz, felfokozott diverziók
2024. március 08., péntek

Kampányháború

Még néhány ilyen megnyilvánulás a választási lázban égő „felelős” nyugat-európai politikusok részéről, és előbb-utóbb arra eszmélünk, hogy háborúban állunk.

Kampányháború
Kampányháború
2024. március 08., péntek

Kampányháború

2024. március 06., szerda

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?

Sok faluban soha nem volt olyan mérvű infrastrukturális fejlesztés, mint az elmúlt két évtizedben. Az aszfaltozás, közművesítés, az új művelődési házak, orvosi rendelők és a felújított iskolák ellenére a romániai falu mégsem vonzó, a fiatalok menekülnek.

Mennyi idő alatt számolódnak fel a falvaink?