Kiss Judit

Kiss Judit

Csoda a kaszárnyában, avagy a könyv feltámadása

2017. május 09., 23:522017. május 10., 00:07

2017. május 09., 23:522017. május 10., 00:07

„A kaszárnyában csodák történtek. Az óberszt úr megtiltott a katonáknak mindenféle olvasást, még a Prágai hivatalos újságot is, a kantinban nem volt szabad újságba csomagolni se a virslit, se a kvarglit. Attól fogva a katonák elkezdtek olvasni, és a mi ezredünk lett a legműveltebb” – olvasható Jaroslav Hašek 1923-ban írt szatirikus klasszikusában, a Švejk, a derék katona kalandjai a világháborúban című regényben.

A kitalált, megmosolyogtató és frappáns módon történő kaszárnyabeli csoda kapcsán eszünkbe juthat a könyv, az írott szó, a kultúra mindenkori lehetséges halála és feltámadása. Mert nyilván sokféleképpen pusztulhat el és születhet újjá a könyv, az írott szó bűvölete. A technika vívmányai, az elektronikus média és kiadványok, a virtualitás, a mozgókép dominanciájának korában sokan siratják a nyomtatott irodalmat, a papírillatú könyvgalaxist, és olyanok is akadnak – könyvkiadók, könyvvásárszervezők vagy csupán „egyszerű” olvasók –, akik korántsem pesszimisták.

Múlt hétvégén zárult sikerrel Csíkszeredában a négynapos Székelyföldi Nemzetközi Könyvvásár, holnap kezdődik a kincses városban az immár hetedízben szervezendő, vasárnapig tartó ünnepi könyvhét, amely hagyományos és alternatív módon is népszerűsíti a könyvet, az irodalmat, abban a reményben, hogy nem halt ki az írott szó szeretete. És ha optimisták vagyunk, akár hihetünk is abban, hogy minden elolvasott könyv által újra és újra megszületik.

A Gutenberg-galaxis végét, a nyomtatott könyv pusztulását már évtizedekkel azelőtt elkezdték megjósolni, mielőtt a képernyők, a rajtuk keresztül érkező, dominánssá vált képiség teret hódított volna. Sokan mondják, hogy az informatika megjelenésével az emberi faj szellemi és technikai evolúciójának fordulójához érkezett, következésképpen az elkövetkezőkben pedig egyre kevesebb szerep jut a nyomtatott könyvnek. Ha úgy tekintjük, a félelem jogos is lehet, hiszen immár közhelynek számít, hogy a képernyők villódzásán felnövő és szocializálódó, úgynevezett Z generáció tagjai jóval kevesebb(könyv)et olvasnak, mint a korábbi nemzedékek – és ezen tulajdonképpen nem is lehet csodálkozni.

Az, hogy miként menthető át és átmenthető-e egyáltalán a jövő számára a könyv szeretete, a betűkből kibontakozó varázsra való igény, sok mindentől függ – többek közt az otthoni környezettől, az iskolarendszer elvárásaitól, a társadalom nyájszellemének hatásától, az egyéni hajlamtól, érdeklődési körtől, és sorolhatnánk.

Azon is el lehet merengeni, hogy a minket körülvevő világban, a rohanó életmód által uralt mindenna­pokban mi minden gátol meg bennünket abban, hogy felfedezzük vagy újra felfedezzük a könyvek igézetét, netán megadjuk magunkat varázsuknak. A Hašek-idézetben szereplő „óberszt úr” pedig rengeteg tényezőnek lehetne a szimbóluma: mindannak, ami megakadályozza az embereket abban, hogy olvassanak. A kérdés csak az, hogy „az ezred” engedelmeskedik-e a parancsnak, vagy pedig „csoda történik”, és egyenesen szembeszegül azzal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.