Makkay József
2020. november 09., 12:142020. november 09., 12:14
2020. november 09., 12:182020. november 09., 12:18
A román miniszterelnököt is meglepte a mezőgazdasági kistermelők felzúdulása a kormány legújabb intézkedése nyomán, amely mától bezáratja a zárt térben működő zöldségpiacokat. A hatalom emberei rögtön elkezdtek magyarázkodni, hogy a helyi hatóságok növelni fogják a szabad térben működő ideiglenes piacok számát, hogy a vásárlókat ne tegyék ki a vírusveszélynek.
Ha Ludovic Orban következetes lenne önmagához, akkor a nagy multinacionális üzletláncok hiper- és szupermarketjeinek felhozatalát is ki kéne pakolnia az üzletek melletti parkolókba, a szabad ég alá, hogy az embereket megvédje a zárt térben terjedő vírustól.
Amikor a bukaresti hatóságok ominózus bejelentése megtörtént, arra gondoltam, érdemes szétnézni Kolozsváron, mitől is félti Raed Arafat és Ludovic Orban a romániai élelmiszer-fogyasztókat. Pénteken egy rögtönzött korúton szétnéztem a város néhány zöldségpiacán és a nagyobb áruházakban. A Széchenyi téri piacon a szokásos vásárlói mozgással találkoztam: nem volt tülekedés, az eladók a megkövetelt távolságra álltak egymástól, mindenki viselt maszkot, és az asztaloknál több helyen láttam fertőtlenítőszert. A Monostor negyedi Flora piacon a termelői asztalok között alig lézengett valaki: rajtam kívül hét embert számoltam össze, a Donát negyed végében lévő piacon pedig összesen tízet, szóval itt sem volt vásárlói roham.
Ezt követően léptem be a Kaufland üzletlánc monostori üzletébe, ahol a bejárattól eltűnt a fertőtlenített bevásárlói kosarak zónája, így a mindenki által használt kosarakból akasztottam le egyet. A zöldséges standok körül akkora volt a tömörülés, hogy ha Kolozsváron lenne elfogulatlan hatósági ellenőrzés, az üzlet vezetőségét azonnal meg kéne bírságolnia. Az élelmiszerpolcok közötti szűk „sétányokon” is mindenhol áru állt, így nem véletlen, hogy a vásárlók összetömörültek, sok helyen sem előre, sem hátra nem lehetett mozogni.
Kolozsvár más nagy üzleteiben is – többek között a Lidl két áruházában – megtapasztaltam, hogy a hétvégi bevásárláshoz semmiféle óvintézkedés nem történt, ami a megfelelő távolságtartásra késztette volna az embereket. Szó sincs már a tavaszi előírásról, amikor a vásárlókat csak rendre engedték be az üzletekbe annak függvényében, hogy benn hányan tartózkodtak. A román hatóságok is könnyűszerrel elvégezhetnének egy ilyen terepszemlét, hogy tisztában legyenek a nagyáruházak és a termelői piacok lehetséges veszélyforrásaival.
Persze, nem vagyok annyira naiv, hogy ne tudjam, nagyon is tudják, hogy mi történik a kereskedelemben. Ezeknek a döntéseknek igazából sok közük nincs a vírusmegelőzéshez, inkább annak a brüsszeli elvárásnak próbálnak megfelelni, amely „az egységes európai élelmiszerpiac” elve alapján Nyugat-Európából még több eladhatatlan árut dobna át Romániába is. A különböző hatósági machinációkkal behozhatatlan előnybe hozott áruházláncok romániai piacába rondít bele a maga szervezetlenségében is élni akaró erdélyi, romániai kistermelői réteg. A hazai gazdákat nemcsak állatvásáraitól fosztották meg a hatóságok, hanem immár kistermelői piacait is felszámolnák.
Sok településen készülnek tiltakozásra az őstermelők, a virtuális térben óriási a felháborodás. Nemcsak a halmokban rothadó, eladhatatlanná váló káposzta sínyli meg az újabb korlátozó intézkedéseket, hanem hasonló sorsra jut minden más áru is, amit kisgazdaságokban állítanak elő. A jobb minőségű kistermelői felhozatalt kedvelő vásárlók is arra fognak kényszerülni, hogy a nagyáruházakban nagy tételben külföldről behozott és agyonvegyszerezett zöldséget és gyümölcsöt vásárolják. A hazai termékek ötvenszázalékos részesedéséről szóló korábbi előírás már rég eltűnt a múlt ködében az üzletláncok polcairól...
Hiába mentegetőzik Ludovic Orban miniszterelnök, hogy a termelői piacokon sok a viszonteladó, akiknek nincs saját termőföldjük. Ez a gyerekes kifakadás a hatóságok inkompetenciáját mutatja, aminek kiszűrésére bőven volna törvényes lehetőség. Ehelyett arra kényszerítik a más megélhetéssel nem rendelkező gazdákat, hogy a ránk köszönő fagyos időszakban a szabad ég alatt kínálják portékájukat. Ahova a vásárlók sem szívesen mennek ki.
A vírusjárvány oldalvizein úgy tűnik, sikerül padlóra küldeni a hazai gazdatársadalom még megmaradt részét is.
Rostás Szabolcs
Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.
Bede Laura
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Balogh Levente
Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.
Rostás Szabolcs
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Makkay József
Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.
Balogh Levente
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Páva Adorján
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
szóljon hozzá!