
Fotó: A szerző felvétele
2009. április 23., 11:002009. április 23., 11:00
A Szent György-napok kulturális csonkahét egyik népszerű programpontja volt a Schäffer Erzsébettel, a Nők Lapja hasábjain megjelenő Történetek útközben című rovat szerzőjével való találkozás. A meleg mosolyú, tündériesen lángvörös hajú íróra lányok-asszonyok tucatjai voltak kíváncsiak. A háromórás előadás során a csapongva, de mindig lebilincselően mesélő író rengeteg történetet mesélt – az életről, a faluról, a gyárról, a pénzről, szerelemről, gyerekekről, unokákról.
Az élő beszéd még elevenebbé, színesebbé tette a különben is emberi, bensőséges sztorikat, hiszen Schäffer Erzsébet az egyik percben szégyenlősen kuncogott, amikor a daliás gárdatiszttel végigtáncolt éjszakára emlékezett, majd könnyes szemmel idézte fel, hogy a szoptató anya látványa milyen hatással volt egy vonatfülke fáradt, feszült utasaira. Minden történet végén önkéntelenül is megfogalmazódott a tanulság: az ember jó, az élet szép.
Erdélybe addig kell járni, amíg még nem készülnek el az utak, és a döcögős úton, lassan haladva jönnek létre a találkozások, figyelnek egymásra az emberek. A nagyvárosokban már nem él az ősi beidegződés, hogy ha két ember meglátja egymást, köszön, de az erdélyi kis faluban még az idegenek előtt is megemeli a kalapját az idős bácsi, az anya rászorít gyereke kezére, s már harsan is a „csókolom”.
Az írónő sokat utazik vonattal, történetei helyszíne sok esetben a vonat, őszinte kíváncsisága, bizalma a találkozások elindítója. Schäffer Erzsébet nevetve mesélte, hogy mindig van nála egy pálinkásbutykos, ami vagy előkerül, vagy nem, de a kínálás gesztusa, a korty szíverősítő feloldja a feszültségeket, közelebb hozza egymáshoz az embereket. A nyúlós novemberi budapesti ködben, amikor semmi sem volt jó, felcsendült egy gyönyörű, iskolázott tenor, az O sole miót énekelte, mesélte az írónő.
A dal végén öszszecsattintotta a tenyerét: brávó, majd a ködből kibontakozó, makulátlan banktisztviselő kinézetű úriembert egy kupica pálinkával is megkínálta, ott az út szélén. A férfi kinyitotta elegáns aktatáskáját és kivett belőle néhány füstölt kolbászt, amit jótét helyébe jót várj köszönettel nyújtott át. Az ilyen találkozások miatt érdemes néha odakiáltani, hogy brávó, vagy odakínálni a korty pálinkát, összegezte az írónő.
Ugyancsak a vonatról szállt le szakadó hóesésben, amikor úgy érezte, bár volt szállodafoglalása, hogy mégis inkább szállást kell kérni éjszakára. Tíz embert is leszólított, amikor a több mint 80 éves óvónő fiatalos lendülettel kísérte barátnője otthonába, majd a két idős hölgy féléjszakán át mesélt, derűt, tapasztalatot osztva.
Schäffer Erzsébet történeteiben sorra elevenedett meg a termetes üzletvezető asszonyság, aki a grillcsirkesütőben lecsepegett zsírba mártott foszlós kenyérrel vendégelte meg az újságírót, az ittas férfi, aki az éjszakai vonaton kikerekedett szemmel hallgatta A kőszívű ember fiaiból felolvasott szános-farkasos történetet, vagy a porszívócsővel cukorrépát ültető fájós derekú, de leleményes nyugdíjas.
„Talán nem minden találkozás okoz örömet, de százból általában csak kettő okoz csalódást” – fejtegette az írónő. Kettő miatt az ember nem engedheti meg, hogy elveszítse a bizalmát – összegezte. Az életben talán négy-öt nagy örömben van része az embernek, de apró örömök százával, ezerével adódnak, ezeknek az apró pillanatoknak kell megtanulnunk örülni, tanított Sepsiszentgyörgyön is Schäffer Erzsébet.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.