
Fotó: A szerző felvétele
2009. december 14., 10:252009. december 14., 10:25
A kolozsvári Albatrosz galambtenyésztő egyesület nagykárolyi fiókja először szervezett kiállítást a partiumi kisvárosban. Pop Zoltán egyesületi elnök lapunk kérdésére elmondta, nagykárolyi és tasnádi tenyésztők tartoznak hozzájuk, és azért csatlakoztak a kolozsvári klubhoz, mert így nemzetközi versenyekre is kijuthatnak.
„Fontos, nemzetközi megmérettetésekre csak egy Európai Unióban elismert, kiemelkedő fórumokon jegyzett képviselő-testülettel lehet és érdemes versenyezni” – részletezi a galambászok vezetője. A határ menti kisváros kultúrházának két termében 420 galambot, 16 nyulat, 16 tyúkcsaládot, néhány pulykát és kacsát állítottak ki.
„A 30 fajta, többnyire díjnyertes galamb között olyan is akad, amelynek értéke meghaladja a 100 eurót – ezért éjjelente ketten őrizték a ketreceket” – mutatta be a kiállítás darabjait Radu Brisc tasnádi tenyésztő. A bemutatott 3 nyúlfajta közül a német óriások átlagosan 7,5 kilót nyomtak, ám a díjnyertes több mint 10 kilós volt. „Közös összefogással rendeztük meg ezt a kiállítást, amelyre hazai, magyarországi és felvidéki tenyésztők neveztek be. Nemrég Kassán vettünk részt az európai kiállításon, ahol 19 ország versenyzői 295 fajta galambot mutattak be.
| Székelyudvarhelyen rendezte meg első postagalamb-kiállítását a hétvégén az Udvarhelyszéki Postagalambászok Egyesülete, az Ifiházban tartott galambmustrán a székelykeresztúri, szovátai, segesvári, medgyesi és baróti sportegyesületek tenyésztői is bemutatták az idei versenyévad legeredményesebb galambjait. Rajtuk kívül még két, a sportágban közismertségnek örvendő németországi postagalamb-tenyésztő is részt vett, sőt árverésre bocsátotta díjnyertes madarai egy részét. „Bár nálunk még nincs olyan nagy hagyománya a postagalambászatnak, mint Nyugaton, szeretnénk mi is felzárkózni a nyugati színvonalhoz. Hans Hirn és Menne Tochter galambjaihoz kiállításunkon féláron juthatott hozzá az érdeklődő” – nyilatkozta a Krónikának Jakab Attila, az udvarhelyszéki postagalambászok egyesületének elnöke. A szakmai kiállítás egyúttal a nagyközönségnek is szólt, hiszen az udvarhelyi egyesület 2006-os újraalakulásakor célul tűzte ki a galambsport népszerűsítését, valamint új tagok bevonását. Ez sikerült is, hiszen az utóbbi három évben megduplázódott a szervezet létszáma, amelynek jelenleg hatvan aktív tagja van. A kiállítás keretében megtartották az éves díjkiosztót is. Csáki Emese |
Több dicséretet is kapott a klubunk és ez jó eredménynek számít, tekintve, hogy mindenki hobbiszinten űzi a tenyésztést. Nálunk ugyanis még nem lehet megélni ebből” – tette hozzá Brisc, aki szerint nagyon sokba kerülnek a védőoltások és állatorvosi engedélyek, ezek nélkül egyetlen állat sem állítható ki. Az egyik tenyésztő a kihalófélben lévő szatmári babos galambot szeretné megismertetni a közönséggel, elhozni a versenyekre.
„Ezt a fajtát már csak kevesen, leginkább idős tenyésztők tartják, ám az egyik fiatalabb tagunknak köszönhetően újra bekerülhet a körforgásba ez a helyi jellegzetesség” – fogalmazott a tasnádi galambtenyésztő. A péntek déltől vasárnap délutánig tartó verseny záróakkordjaként a szlovákiai elnökletű zsűri okleveleket és serlegeket osztott ki a legeredményesebb kisállattenyésztőknek. Az állatokat több mint 100 helyi lakos tekintette meg – a gyerekek meg is simogathatták a kiállított kedvenceket.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.