
Fotó: A szerző felvétele
2010. március 16., 10:022010. március 16., 10:02
A Váradi Dalnokok saját bevallásuk szerint egyszerűen olyan, különböző korosztályokhoz és felekezetekhez tartozó férfiak, akik nagyon szeretnek nótázni.
Ünneplőben, kokárdásan, katonásan kifeszített mellkassal sorakoztak fel a Váradi Dalnokok a réti templom padsorai előtt. A mintegy ötventagú férfikart nagy lelkesedéssel fogadta a hirtelen közönséggé átlényegült református gyülekezet – sokan a kórus tagjainak családtagjai. Amikor felcsendültek a Kossuth-nóták és negyvennyolcas katonadalok, világossá vált: a szinte kivétel nélkül műkedvelő dalnokokat valódi lelkesedés hajtja, amely az efféle nótáknak kétségkívül a legfőbb összetevője. A nagyjából harminc és hatvan év közötti férfiakat Agyagási Ernő váradréti presbiter toborozta év elején, de a nótás dalárda ötlete ennél jóval régebbi.
„Már mintegy tizenöt éve a szilveszteri bálokon jött évről évre össze néhány olyan ismerős és barát, akik nagyon szeretnek nótázni. Egyre-másra énekeltük a nótákat, amiket ismertünk, az asszonyok már húztak, hogy menjünk végre haza” – idézi fel a kezdeteket a presbiter. Három-négy évvel ezelőtt aztán egyre többen emlegették, hogy félig-meddig hivatalos keretek között, rendszeresen is össze kellene járni és együtt énekelni, nótákat tanulni, akár egy borospincében vagy kocsmában. A legutóbbi Katalin-bálon aztán formát öltött a Váradi Dalnokok karának ötlete, s a 2009/2010-es szilveszteri bálon már nagyban folyt a szervezés, a toborzás.
„Nagyon sokan jelezték már akkor, hogy szívesen csatlakoznának” – meséli Agyagási Ernő. A január kilencedikei első próbán mintegy harmincan gyűltek össze, de az alapító azt mondja: már akkor tudta, hogy ahhoz, hogy egy férfikar úgy szólaljon meg, ahogy kell, ennél is többre van szükség, legalább 40–50 főre. Mindannyian folytatták a toborzást tehát, s így az idei nemzeti ünnepre már egy csaknem ötvenfős gárdával tudott előállni az időközben Váradi Dalnokok névre keresztelt dalárda. Akár közelebbről, akár távolabbról, de mindannyian ismerősei egymásnak, és csakis olyan dalokat hajlandóak énekelni, amelyeket szeretnek – jelenti ki Agyagási.
Bár a karvezetésre felkért Márkus Zoltán kántor megpróbálta a művészi szempontból bonyolultabb, érdekesebb darabok felé terelni az érdeklődést, a nótás kedvű legényeknek ehhez nemigen fűlt a foguk – magyarázza. Legalábbis nem a március tizenötödike előestéjére időzített bemutatkozásra, hiszen ehhez az alkalomhoz férfias, harcos, büszke és főképp nemzeti érzelmeket hordozó dalok illetnek. A dalnokok nem is tévedtek ebben, a vasárnapi fellépést ugyanis a gyülekezet tagjai vastapssal hálálták meg, ami pedig köztudottan nem mindennapos református templomokban.
Agyagási Ernő azt mondja, a jövőben minden nagyobb nemzeti vonatkozású ünnepre műsorral készülnek majd a dalnokok, s erről minden szervezetet és politikai alakulatot értesítenek majd. „Ha valaki szeretne meghallgatni minket, az nyugodtan hívhat, mi megyünk” – mondja. Mégis leszögezi: ez a kórus elsősorban a maga szórakoztatására működik: „A próbákat háromszor is befejezzük, az emberek nem akarnak hazamenni. Elfoglaltak a tagok, sok a vállalkozó, legtöbben reggeltől estig hajtanak a taposómalomban, nagy szükségünk van a kikapcsolódásra. Csak örülünk, ha ezzel másokat is megörvendeztetünk” – összegez.
Magyarul talán frappánsan „házpesztrának” fordíthatnánk az angol kifejezéssel house-sitting-nek nevezett új utazási trendet, ami lassan meghódítja a világot. Fő aduászai: pénztárcabarát, ráadásul autentikus helyi élményt nyújt.
A nyár a legtöbb ember fejében a szabadság, a napsütés, a nyaralás és a gondtalan kikapcsolódás évszaka. Mégis sokan vannak, akik éppen ezekben a hónapokban érzik magukat feszültebbnek, kimerültebbnek vagy szorongóbbnak.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.