Hirdetés

„Lesznek még szép pillanatok” – Erdélyi fociszurkolók szerint felemelő érzés volt élőben drukkolni a magyar válogatottnak

A Puskás Arénában felfokozott hangulat uralkodott, több tízezren szurkoltak a magyar válogatottnak •  Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A Puskás Arénában felfokozott hangulat uralkodott, több tízezren szurkoltak a magyar válogatottnak

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Számos erdélyi szurkolócsapat volt jelen Budapesten, ahol élőben, felfokozott hangulatban buzdította az Európa-bajnokságon a magyar válogatottat, amely szerdán hősies küzdelem után esett ki Münchenben a kontinenstornáról. A Krónika kíváncsi volt, milyen szurkolói élményekkel tértek haza a budapesti mérkőzésekről az erdélyi futballrajongók. Mint elmondták: kivételes érzés volt együtt szurkolni, mindent összevetve gyönyörűen játszottak a fiúk, a magyar csapatnak pedig a jövőben is lesznek ehhez hasonló szép pillanatai.

Kiss Judit

2021. június 24., 20:512021. június 24., 20:51

2021. június 24., 20:552021. június 24., 20:55

Erdély és a Partium minden szögletéből érkeztek szurkolócsapatok Budapestre, hogy személyesen drukkoljanak a magyar válogatottnak az Európa-bajnokságon (Eb) a Puskás Arénában.

Szatmárnémetiből, Nagyváradról, Temesvárról, Kolozsvárról, de a Budapesttől 7–800 kilométerre található székelyföldi városokból is szép számmal utaztak a magyar fővárosba, hogy élőben láthassák a június 15-i magyar–portugál és a június 19-i magyar–francia mérkőzést, érezzék a lelkes és lelkesítő, felforrósodott szurkolói hangulatot. Annál is inkább, mivel a magyarok az úgynevezett „halálcsapatba” kerültek, így a legerősebb európai válogatottakkal, a portugál, a francia és a német csapattal kellett megmérkőzniük.

Hirdetés

„Lehetett végre kezet fogni, ölelkezni”

Az erdélyi szurkolók is lelkesen drukkoltak a magyaroknak, sokan utaztak el Budapestre az első két meccsre, de persze a képernyőkön is rengetegen követték a fiúk hősies küzdelmét. Farcádi Botond, a sepsiszentgyörgyi Háromszék napilap főszerkesztője, lapunk volt munkatársa tucatnyi székelyföldi honfitársával együtt volt jelen a két pesti mérkőzésen. Bár kikapott a portugál csapattól, majd döntetlent játszott a franciákkal, szerda este a németek ellen hősiesen helytállva búcsúzott a kontinenstornától a magyar válogatott Münchenben, az erdélyi szurkolók mindent összevetve úgy érzik: gyönyörűen fociztak a fiúk.

Idézet
A budapesti mérkőzéseken való szurkolás számunkra több tekintetben is olyan volt, mint egyfajta hazatérés. Öt évvel ezelőtt is kimentünk Marseille-be, hogy a 2016-os Eb-n drukkoljunk a magyaroknak az izlandiak elleni mérkőzésen, akkor egyfajta „honfoglalásnak” éreztük azt, amit ott tapasztaltunk, éreztünk. Reveláció volt látni, hogy magyar szurkolók ezrei, tízezrei lepik el a francia várost. Ehhez képest most Pestre úgy mentünk, mintha hazamennénk”

– mondta Farcádi. Kifejtette, ez nemcsak azért volt érezhető, mert hazai pályán játszott a csapat és hazai szurkolókkal volt tele a magyar főváros, de a magyar–magyar összetartozás is határozottan érzékelhető volt. „Nagyon-nagyon sokan érkeztek szurkolni Erdélyből, de más határon túli területekről is. Felemelő és jó érzés volt megtapasztalni szentgyörgyiként, hogy Budapesten is szeretett város a miénk. Csapatunk egyik tagja a Sepsi OSK-mezben érkezett szurkolni, és ezt nagyon sokan felismerték, azt kiabálták: hajrá, Sepsi!” – mondta Farcádi Botond. Hozzátette,

nagyon jó érzés volt megtapasztalni, hogy Sepsiszentgyörgy, a nemzetközi szereplésre készülő Sepsi OSK mennyire széles körben ismert, népszerű és szeretett klub Magyarországon is.

„A szurkolói körökben Pesten mindenki melegen fogadott, barátságok szövődtek, sokan tisztelettel néztek ránk, hogy 7–800 kilométert utaztunk, hogy ott lehessünk a meccseken. Azért is volt „hazatérésszerű” atmoszférája a pesti szurkolásnak, mert felszabadultan visszatérhetett a világ a pandémia előtti állapotába, lehetett végre kezet fogni, ölelkezni, együtt enni, együtt inni, szurkolni, hiszen nagyon régen nem volt erre alkalmunk” – mondta Farcádi.

•  Fotó: MTI Galéria

Fotó: MTI

A vesztes meccs
utáni büszkeség

Úgy fogalmazott, a bajnokságon az érződött: a világ is hazatérni látszott a járvány előtti állapotába. Arról is beszélt, a portugálokkal folytatott meccsen, bár három góllal kapott ki a magyar csapat, euforikus érzés lett úrrá a szurkolókon, a meg nem adott gólnál mondhatni felrobbant a lelátó, a mérkőzés végén pedig mindenki, ha nem is boldogan, de büszkén távozott.

Idézet
Hatalmas egyetértés uralta a szurkolói atmoszférát egy vesztes meccs után is, az az érzés, hogy jók voltunk. Bizakodó, megnyugtató, büszke volt a közönség hozzáállása a vereség ellenére, és ez kivételes érzés volt”

– mondta Farcádi Botond. „A franciákkal folytatott meccs közben volt egy olyan érzés, hogy most lesz, ami lesz, így is, úgy is büszkék vagyunk a magyar csapatra, és fantasztikus élmény együtt szurkolni, együtt lenni, énekelni a himnuszt. És főleg, örülni annak, hogy van egy olyan csapatunk, amiről nem tudtuk, hogy ilyen szép eredményt fog elérni” – mondta Farcádi Botond.

„Mindörökké hajrá magyarok!”

Toró Tamás, aki Kolozsvárról ment szurkolni Budapestre, szintén elragadtatással szólt arról az érzésről, ami a szurkolókat eltöltötte. Mint fogalmazott, egy ilyen élmény egy szóval leírva: hihetetlen. „Jártunk Marseilles-ben is EB-meccsen, ami szintén hihetetlen volt, de ez a mostani szurkolás sokszorosan erősebb volt. Eleve az, hogy ennyi ember között lehet az ember hosszú idő után, a vonulás a Hősök teréről a stadionhoz, érzed a pirotechnika karbidszagát, gyakorlatilag végig szurkolsz és énekelsz a gyülekezőhelytől a meccs végéig. Az egész hangulat annyira beszippant, hogy még annak is libabőr, aki nem követi a focit, és nem szokott a válogatott meccseire járni” – ecsetelte lelkesen Toró Tamás. Hozzátette, mindehhez hozzájárul az is, hogy ő úgy nőtt fel, hogy – finoman szólva – nem a legdicsőségesebb időszakát kapta el a magyar focinak.

Idézet
Mindig is arról beszéltünk a barátokkal, hogy milyen lesz, amikor kijutunk egy EB-re, vagy VB-re. És akkor most az EB-n játszottunk a világ legjobb csapatai ellen, ráadásul Budapesten, és megszorongattuk őket. Nagyon szomorú voltam, hogy kiestünk, de ennek a csapatnak lesznek még szép pillanatai, ebben biztos vagyok”

– összegzett. Arról is lelkesen beszélt, hogy nincs mese, ki kell jutnunk a katari világbajnokságra. „Ezért csak azt tudom mondani, hogy aki teheti, menjen válogatott meccsre. Mindörökké hajrá magyarok!” – fogalmazta meg a jövőre vonatkozó biztatását is Toró Tamás.

„Ahogy a sok ezer ember együtt énekelt, még azok számárais megható volt, akik nem vallják magukat nagy hazafinak” •  Fotó: Balogh Zoltán/MTI Galéria

„Ahogy a sok ezer ember együtt énekelt, még azok számárais megható volt, akik nem vallják magukat nagy hazafinak”

Fotó: Balogh Zoltán/MTI

Nehezen körülírható „együtt-érzés”

Szintén a mérkőzéseken tapasztalható felszabadult, felemelő közös érzésről számolt be Tóth Gödri Iringó munkatársunk. Mint fogalmazott, a mérkőzés több mint másfél órája, az együtt ordítás, a pár pillanat öröm, a sok káromkodás és szomorkodás leírhatatlan élmény.

Idézet
Egy ilyen meccset élőben látni, átélni, megélni nemcsak a sport, és nemcsak a nemzeti válogatottunk szeretetéről szól, hanem valami nehezen körülírható „együtt-érzésről” is, ami nagyon jó”

– fejtette ki. Arról is beszélt, érzése szerint a meccs előtti közel kétórányi várakozás olyan volt, mint amit annak idején az egyetemi vizsgák előtt érzett az ember, de ezt a várakozást jóleső érzés követte.

„A himnusz, az, ahogyan több mint ötvenezer ember együtt énekelt, még azok számára is megható volt, aki nem vallják magát nagy hazafiaknak” – ecsetelte munkatársunk. Beszámolt arról is, már hétfőn kivette a védettséget igazoló karszalagot, ami az első pillanattól kezdve nem azt jelezte a szurkoló számára, hogy aki viseli, nem vírusos, hanem azt, hogy ott lesz a keddi magyar–portugál meccsen. „Volt annak varázsa, ahogy az ember a budapesti utcákon észrevette az emberek csuklóján a sárga karszagot, lehetett az öltönyös üzletember, kék hajú punk, óvodás gyereket csitító családanya vagy sörét kortyolgató munkás. A karszalagosok cinkosan néztek egymásra, összemosolyogtak: igen, te is ott leszel. Kedden már nem kellett a karszalagot lesni, a piros mezes szurkolók özönlöttek a négy égtáj felől egyazon irányba” – ecsetelte munkatársunk.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!

Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!

Dallamok Krónikája: játssz velünk és bulizz ingyen a Double Rise Fesztiválon!
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Jótanácsok kánikula idejére
Jótanácsok kánikula idejére
2026. június 25., csütörtök

Jótanácsok kánikula idejére

2026. június 25., csütörtök

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg

Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.

Miközben Erdélyben is egyre nagyobb a forróság, Nyugat-Európában emberéleteket követel a kánikula, melegrekordok dőlnek meg
2026. június 24., szerda

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?

Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).

Elena Ceaușescu mélyen eltitkolt balesete – Igazság volt vagy városi legenda?
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon

A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.

Figyelmeztetés a nyaralóknak: kellemetlen fertőzést okozó baktérium terjed a tengerpartokon
2026. június 21., vasárnap

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában

Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.

Kovászos uborka kezdőknek és haladóknak, avagy egy titok és egy régi emlék nyomában
2026. június 20., szombat

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit

Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.

A klubvendégek szeretete tartja fiatalon a 82 éves Laci bácsit
Hirdetés
2026. június 18., csütörtök

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”

Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.

Újabb cukiságbombák a nagyváradi állatkertben: két kistigris vár „örökbefogadóra”
2026. június 17., szerda

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része

Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.

Ha tehetné, Erdélybe költözne Románia lakosságának jó része
2026. június 14., vasárnap

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes

Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.

Valóban félni kell a naptól? Amit a D-vitaminról, az UV-sugárzásról és a bőrrákról tudni érdemes
Hirdetés
Hirdetés