
Fotó: A szerző felvétele
2009. március 24., 10:092009. március 24., 10:09
Nemzedékeken át féltve őrizték a rangjukat igazoló latin nyelvű okiratot, hiszen voltak idők, amikor származásukért akár halálbüntetés is járhatott volna.
„A régi nádfedeles épület szabadkéményét bontottuk éppen édesapámmal, amikor a falban valami kemény tárgyra figyeltem fel. Két üveglap közé, papírba csomagolt fadobozka került elő a tűzhely kormos falából. A dobozban pedig egy teljesen ép, aranyozott betűkkel telerótt kutyabőr lapult” – emlékszik vissza a 60 éves Szántó István. „A latin szöveget nem értem pontosan, de azt már akkor láttam, hogy királyi pecsét van rajta, és Ioannis Szántó nevére állították ki” – teszi hozzá a nemesi származású nyugdíjas, aki hamarosan szakértővel is meg szeretné vizsgáltatni a családi kutyabőrt.
A finoman cserzett kutyabőrre az 1660-as években aranyozott betűkkel latin szöveget festettek – eszerint I. Lipót német-római császár, magyar király nemesi címmel ajándékozza meg hűséges alattvalóját, Szántó Jánost, valamint feleségét és négy gyermekét. Az okirat bal sarkában festett királyi címer látható, amely – eredetiségét bizonyítandó – a fonallal hozzákötött viaszpecséten is ismétlődik.
A nemesi adománylevél hátoldalán utólag, jól láthatóan lúdtollal írt latin nyelvű szöveg arról tanúskodik, hogy az egykori Szatmár vármegye az Úr 1688-ik esztendejében iktatta a pergament, és tudomásul vette a család új rangját. Azóta büszkeséggel vegyes félelemmel őrzik Szántóék a nemesi címet, hiszen a történelem során többször kínossá válhatott volna számukra.
„Az évszázados okirat a külön erre a célra faragott faládikában kitűnő állapotban őrződött meg. A kommunista diktatúra ideje alatt egy fiók aljába rejtettem, és sosem vettem elő. Most már minden érdeklődőnek szívesen megmutatom. Nem szeretném, ha bármi baja történne, hiszen ha elődeim annyi viszontagságon át meg tudták őrizni, nekem is tovább kell adnom az unokáimnak” – véli Szántó.
A Börvelyben élő Szántó István azt is elmondta, hogy ma már senki nem lakik az ősi családi birtokon. „Mindenki elszármazott onnan, és a szülői házat is eladták. Annak idején édesapám nem akart belépni a kollektívbe, inkább lemondott a családi birtok nagy részéről, így már esélyünk sincs viszszakapni azt. Az azért még vigasztal, hogy a helybéliek ma is Szántó-tagnak hívják azt a rész, ahol annak idején a mi földjeink voltak” – mosolyodik el a Szántó. A 2002-es népszámlálási adatok szerint Krasznaszentmiklóson 365 lélek lakik.
„Az egykori református község ma már egyszerű falucska és egy másik településhez tartozik. Ha emlékeim nem csalnak, legutóbb ott jártamkor már csak 8-10 magyar család lakott benne. Rövid időn belül kihal onnan a magyarság, és majd csak a 15. században épült temploma emlékeztet évszázados ottlétére” – sajnálkozik a szentmiklósi nemesi család sarja. A Szántó család egyike a szerencsés magyar családoknak, hiszen ősidők óta van legalább egy fiú utód, aki nem engedi kiapadni a vérvonalat. „Csak leánytestvéreim voltak, így én mentettem meg a családfát, hiszen két fiam van, és négy unokámból három fiú” – büszkélkedik a nemesi oklevéllel bíró nagyapa.
Te is kívülről fújod a legnagyobb slágereket? Otthon vagy a zene világában, vagy csak egyszerűen imádod a fesztiválhangulatot? Akkor itt a te időd! Itt a Krónika legújabb nyereményjátéka!
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Egyre erősödik a forróság és kiterjed egész Romániára – figyelmeztetnek a meteorológusok, akik narancssárga és sárga hőségriasztásokat adtak ki, amelyek csütörtök reggeltől péntek 21 óráig érvényesek.
Elena Ceaușescu eltitkolt balesete igazság vagy városi legenda? – erről közölt bejegyzést szerdán a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS).
A felmelegedő tengerek kedvező feltételeket teremtenek a Vibrio vulnificus nevű kórokozó terjedéséhez.
Mi lehet a jól sikerült, ízes, megfelelően sós, ropogós kovászos uborka titka? Mostanra úgy tűnik, az volt a kulcsmondat, amit a Székelyföldön hallottunk valamikor régen: ez a bevált módszer egyik nyitja.
Sokan nyugdíjba vonulás után végleg maguk mögött hagyják a munka világát, a 82 éves kolozsvári Török László azonban még ma is minden hétvégén az After Eight klubba indul. A sokak által ismert és kedvelt Laci bácsival beszélgettünk.
Két szibériai tigris látta meg a napvilágot nemrég a nagyváradi állatkertben – a cukiságbombák már várják is a „babalátogatókat”. Igaz, még csak egy üvegfalon át lehet megtekinteni a két kistigrist.
Továbbra is erdélyi városok dominálnak abban a toplistában, amelynek készítői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mely romániai városban élnének a legszívesebben az ország lakói.
Az UV-sugárzás kockázatairól sok szó esik, de vajon mennyi napfényre van szüksége a szervezetnek? Kiss Melinda marosvásárhelyi bőrgyógyásszal a napfény szerepéről, az UV-terhelés veszélyeiről és a bőrrák megelőzéséről beszélgettünk.