
Ursula von der Leyen, az EB elnöke szerint vámilletékek beszedése április 15-től kezdődik
Fotó: Európai Bizottság
Az Európai Unió tagállamai megszavazták az Európai Bizottságnak az Amerikai Egyesült Államok által kivetett vámokkal szembeni ellenintézkedések bevezetésére vonatkozó javaslatát – tájékoztatott az uniós bizottság szerdán. A vámháborúra csak Magyarország voksolt nemmel.
2025. április 09., 20:282025. április 09., 20:28
A brüsszeli közlemény szerint az Európai Bizottság javaslata az Egyesült Államok azon márciusi döntésére reagálva született, amellyel Washington vámokat vetett ki az EU-ból származó acél és alumínium behozatalára. „Az EU indokolatlannak és károsnak tartja az amerikai vámokat, amelyek gazdasági károkat okoznak mindkét félnek, valamint a világgazdaságnak” – fogalmaztak.
Ezzel kapcsolatban közölték: az EU egyértelműen kinyilvánította, hogy előnyben részesítené az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásos megoldásokat, melyek – mint kiemelték – kiegyensúlyozottak, igazságosak és kölcsönösen előnyösek lennének.
Ursula von der Leyen uniós bizottsági elnök, valamint Maros Sefcovic kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős uniós biztos többször is személyes megbeszélést folytatott az amerikai kormányzat magas rangú képviselőivel az elmúlt hónapok során. Ez is mutatja, hogy az EU elkötelezett amellett, hogy érdemi tárgyalásokat folytasson az Egyesült Államok kormányával – emelték ki.
A tagállamok szerdai jóváhagyása az ellenintézkedések bevezetésére vonatkozóan azt jelenti, hogy – amint az Európai Bizottság belső eljárásai lezárulnak, és a végrehajtási határozatot közzétették – az ellenintézkedések hatályba lépnek.
Ezeket az ellenintézkedéseket bármikor fel lehet függeszteni, ha az Egyesült Államok elfogad egy tárgyalás útján létrejött, igazságos és kiegyensúlyozott megoldást – tette hozzá közleményében az Európai Bizottság.
A tárcavezető szerint azok jelentős áremelkedést okoznának, ehelyett tárgyalni kellene a terhek csökkentéséről.

Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.

Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Ukrajna vezetői és szoros európai szövetségesei – az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – öt feltételt fogalmaztak meg egy „igazságos és tartós” megállapodás elérése érdekében, amely véget vetne az Oroszországgal folytatott háborúnak.
Ismét közvetlen katonai csapások történtek Irán és Izrael között, miután Irán rakétákat lőtt ki a zsidó államra.
Irán hét rakétát lőtt ki Kuvait és Bahrein irányába – közölte szombaton az amerikai hadsereg. Tájékoztatásuk szerint a rakéták közül hatot elfogtak, valamint a hetedik sem találta el a kijelölt célpontját – jelentette az AFP és a Reuters.
Nagy a bizakodás a magyar és az ukrán kormány között a kárpátaljai magyar közösség jogainak visszaadásáról megkötött megállapodás kapcsán – jelentette ki a Krónikának Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.
Ukrajna elismerte, hogy a pénteken reggel Konstanca kikötőjében felrobbant tengeri drón az ukrán haditengerészethez tartozott. Közben az incidens miatt több száz személyt evakuáltak megelőző jelleggel Konstanca és Tulcea megye tengerparti övezeteiből.
Szolidaritási tüntetést tartottak a nemzeti összetartozás napján, csütörtökön este a budapesti román nagykövetség előtt Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apát mellett, akit múlt héten lakoltatott ki a rendházból a város önkormányzata.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz államfőnek címzett nyílt levelében sürgette a háború lezárását és a vezetők közti közvetlen tárgyalásokra való áttérést – ismertette az Interfax Ukrajina ukrán hírügynökség.
Juraj Blanár szlovák külügyminiszter visszautasítja Magyar Péter miniszterelnök azon csütörtöki kijelentését, hogy Magyarország saját magával szomszédos – közölte a pozsonyi diplomáciai tárca.
Az Európai Bizottság indokolással ellátott vélemény megküldésével szólította fel Magyarországot és Romániát csütörtökön, hogy ültessék át nemzeti jogrendjükbe az energiahatékonyságra vonatkozó uniós szabályokat.
Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter is üzent a nemzeti összetartozás napján, hangsúlyozva: „úgy élhetünk együtt, hogy most már nem kell különbséget tenni magyar és magyar között”.
szóljon hozzá!